te auto van meneer Kraakman en zag ik ook dat hij er zelf onder lag. Ik zei maar iets in de geest van: "Zo meneer Kraakman u bent ook nog laat hier. Heeft u peeh of zo Hij kwam onder de auto vandaan en zei: "Het was van dat mooie weer en ik dacht kom laat ik eens een stukje gaan rijden. Nu heb ik iets aan die auto gehoord wat ik niet thuis kan brengen en ben ik bezig om uit te zoeken wat het is. Verre reizen Kraakman had een brede interesse in veel on derwerpen, vooral op natuur- en historisch ge bied. De Werkgroep Oud-Castricum ontving van hem scherven uit de Romeinse tijd die hij op zijn terrein had gevonden en andere voor werpen. Hij had een grote bibliotheek en hij verzamelde alle Nederlandse bankbiljetten, bril len, munten. Delftsblauwe tegels (die hij zelf uit oude boerderijen had gehaald) en postze gels. De waarde van zijn postzegelverzameling was destijds getaxeerd op 45.000,-. Kunstenaars in Bergen die panden van zijn va der en later van hem huurden, betaalden soms met schilderijen. Zo bezat hij, volgens Cor Huysmans, zelfs werken van Matthieu Wiegman en Charley Toorop. Zijn werk-/ slaap kamer, lag vol met boeken en papieren en de werkster mocht er niet komen. Alleen als hij op vakantie was, mocht er door Huysmans schoongemaakt worden, maar alles moest wel exact op dezelfde plaats terug gelegd worden. Iedere afwijking viel hem onmiddellijk op. Kraakman was een veelzijdig mens. Hij had zeker een talenknobbel, want hij had zichzelf Italiaans geleerd en kon Russisch lezen. Hij was een trouw belijder van het rooms-katholieke geloof en bezocht iedere zondag de abdijkerk in Egrnond. Kraakman had gevoel voor kunst en was heel bedreven in houtsnijden. Zo maak te hij bijvoorbeeld een complete kerststal. Cor Huysmans heeft enkele werkstukken van hem gekregen, waaronder een houten paneeltje met een daarin uitgesneden reiger. Kraakman hield ook van klassieke muziek al speelde hij zelf Een stukje houtsnijwerk van Kraakman. niet. Een grote vleugel in de huiskamer werd door zijn moeder en door Fien Kelderman bespeeld. Filmen en fotograferen was een an dere hobby en daarvoor beschikte hij over een uitgebreide film- en fotouitrusting. Hij heeft vooral op zijn buitenlandse reizen heel wat meters film verschoten en prachtige foto's gemaakt. Jaarlijks ondernam Kraakman lange reizen naar Italië, Spanje, Griekenland en Frankrijk. Er werd in hotels gelogeerd, maar vooral op latere leeftijd ging hij het liefst kamperen. Cor Huysmans: "Hij bleef soms maanden weg en werd vergezeld door juffrouw Kelderman.. Achterneefjes of achternichtjes, die bij het kamperen een handje hielpen, gingen mee aftrokken een paar weken met ze op. Hij bezat een grote zware tent van negen meter lang met drie compartimenten van drie meter, waarvan één voor hem. één voor zijn reisgenoten en een eetgedeelte. Achterin zijn grote auto stond een grote kist waar een soort keuken in zat, voor het gebruik op de kampeerplaats. Zijn achternicht Melitta Dorbeck: "In hun jeugd trokken mijn vader en Oom Jaap vaak met elkaar op en maakten ze lange fietstochten. Ik ben zeifin de jaren zestig mee geweest op vakantie naar Sicilië en heb het een heel bijzondere belevenis gevonden. Voor Oom Jaap was opstaan rond een uur of twaalf al vrij vroeg en tegen de tijd dat we ergens naar toe konden waren veel bezienswaardigheden alweer ge sloten. Hij bestudeerde reisgidsen en wist veel van de streek die we bezochten. Ik herinner me dat Oom Jaap eens een uitgebreid ver- Mijnheer Kraakman en juffrouw Kelderman in Venetië op vakantie. haal vertelde over de beroemde weg waar we op dat moment over heen reden. Jammer was alleen dat we er weinig van zagen, omdat het al weer donker was geworden. Hij was een heel goede chauffeur en kon uren achterelkaar doorrijden en was dan doof voor de aan drang van tante Fientje om toch eindelijk eens te pauzeren. In mijn tijd had Oom Jaap een Peugeot waarop een grote kist voor de tent en de andere bagage was geschroefd. Tijdens de lange vakantie werd op een gegeven moment die kist eens leeg gehaald en toen bleek dat een van zijn manchesterpakken met knickerbocker door vochtinwerking helemaal was vergaan. Grahant Paige Een auto die Kraakman heel lang heeft gehad, was een in Nederland zeldzame Amerikaanse auto van het merk Graham Paige uit 1928, die hij van zijn vader had overgenomen. Die had hem omstreeks 1930 gekocht van zijn buurman in de Nassaulaan in Alkmaar, de rechter Vaz Diaz, wiens benen te kort waren om goed bij de peda len van deze enorme auto te kunnen komen. Cor Huysmans: "Het benzineverbruik lag rond de I 4 en bij be paling van de etappes moest goed rekening gehouden worden met de aanwezigheid van benzinepompen. De auto woog 2244 kilogram schoon aan de haak. Het was het type limousine met drie zittingen achter elkaar en een raam achter de plaats van de chauffeur. Hij was zo groot dat Garage Pouwels een ander exemplaar nog eens heeft omgebouwd tot ambulance. De auto had twee reservebanden: een lekke band kwam vaak voor omdat er nog al eens spijkers op de weg lagen uit paardenhoeven. Het dak van de auto is ooit vervangen door een linnen kap die je open kon draaien. De kap was op een gegeven moment helemaal vergaan. Mijnheer Kraakman had naast zich in de auto een paraplu die hij opstak als het ging regenen. Uiteindelijk is de wagen voorde sloop verkocht aan Joop van der Steen. De krik en ander zwaar gereedschap van die auto heb ik nog altijd bewaard. Joop van der Steen: "Omstreeks 1948 heb ik de Graham Paige ge sloopt. Nu heb ik er spijt van want hij zou zeker f 200.000,- waard geweest zijn. De spaakwielen zijn gebruikt voor boerenkarren; lucht banden waren toen heel schaars. De carrosserie is als schuilhok op 60

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 60