Pastor Brandsen Pastor Dirk Brandsen wist veel oude en jon ge parochianen enthousiast te maken om mee te denken en mee te werken in werk groepen en koren. Het eerste nummer van het parochieblad 'de Schakel' verscheen en ouders gingen samenwerken in een ge- zinsvieringengroep. Jan Meijer en Leo Prinz leidden en begeleidden kinder- en jonge renkoren. In 1976 werd het 25-jarig bestaan van de parochie aangegrepen om de krach ten van de Bakkumse gemeenschap te bun delen. Er was een uitgebreid feestpro gramma bestaande uit eucharistievieringen, een promenadeconcert, een muziekshow. het Orakels Cabaret, een bustocht door de duinen voor de ouderen en een groot slot feest op het plein bij de Cuneraschool. Kort na deze festiviteiten werd de start gegeven van de actie 'Geef Bakkum de ruimte' voor de bouw van een ontmoetingsruimte bij de kerk. Dit leidde tot de feestelijke opening van 'De Eenhoorn' in november 1980. Naar een pastorale eenheid Door een tekort aan priesters en het klei nere aantal gelovigen gingen in 1982 de drie parochies, St.-Pancratius, de Bethlehem en de Maria ten Hemelopneming één pastorale eenheid vormen. De pastores van die parochies. Brandsen. Van Dinteren en Vis rouleer den in de drie wijkkerken. Ook op oecumenisch gebied ontwikkel den zich initiatieven, zoals de oprichting van de Raad van kerken Castricum. die cursussen en gespreksgroepen organiseerden en het houden van interkerkelijke liturgische vieringen. In 1982 vierde de parochie het zilveren priesterjubileum van pastor Brandsen. In 1984 werd hij ernstig ziek. Hij schreef in "de Schakel' van juli 1984: "Lieve mensen, u hebt mij dat leven aan de andere kant van het gordijn hel pen te leven. Ik hoop dat we samen nog wat kunnen optrekken. Alle goeds voor u allen en tot een volgende keer. Ik blijf aan it denken in mijn contacten met de Schepper van al wat leeft". Op 4 september 1984 overleed pastor Dirk Brandsen op 56-jarige leeftijd. Hij was bijna 23 jaar lang in Bakkum werkzaam en aan hem heeft de Bakkumse gemeenschap heel veel te danken. Pastor Frits Bakker kwam in 1983 naar Bakkum en Castricum. Voor de drie parochies ging hij als vormingswerker vrijwilligers voor pas torale taken opleiden en begeleiden. Dankzij zijn enthousiaste aan pak ontstonden er werkgroepen voor liturgie, doop, vormsel, jonge renpastoraat en avondwake. In 1986 kwam pastor J. Kroegman het priesterteam versterken. Daarvóór was pastor Th.V. Klawer een jaar voor de drie parochies werkzaam geweest. In 1989 werd pastor Jan van Diepen aangesteld, hij ging in de pastorie in Bakkum wonen. In het jaar daarna arriveerde pastor Gerard Huisman. In 1991 ging pas tor Vis met pensioen. Van Diepen en Huisman vormden een hecht team, de taken werden goed verdeeld. Nieuwe plannen werden ge smeed, sommige konden worden uitgevoerd, andere werden niet op gepakt, omdat het elan van de zestiger jaren bij de gelovigen niet meer zo aanwezig was. De secularisatie nam grotere vormen aan. Toch ontstond er een nieuw kerkkoor 'Cantare'. Pastor G. Zaal werd weekend-assistent voor de drie parochies. Van Diepen had bij zijn komst al kenbaar gemaakt dat hij hier, gezien zijn leeftijd, hooguit tien jaar zou blijven. Hij heeft zich aan zijn woord gehouden en in augustus 1998 werd met pijn in het hart afscheid van hem genomen. Hij vertrok naar Den Helder en per 1 november van dat jaar werd ka- Dirk Brandsen was kapelaan in Bakkum van 1961 tot 1984. Hij was zeer geliefd bij zijn parochianen. pelaan H. Versteeg tijdelijk benoemd. Het was al direct duidelijk dat deze benoeming in het geheel niet paste in de geest van de door de vorige pastores van Bakkum en Castricum geleide geloofsgemeenschap. Eind december 1999 nam Versteeg afscheid. Daarop volgde een jaar met invallende pas tores, waaronder Luis Vergara, Bertus Stuifbergen en mevrouw L. Hoogeland. Het waren drukke tijden voor pastor Gerard Huisman, die ter gelegenheid van zijn 25- jarig jubileum als pastoraal werker in sep tember 2000 terecht in het zonnetje werd gezet. Per 1 maart 2001 volgde de benoe ming van pastor Luis Daniël Vergara Fernandez uit Mexico. Pastor A.M. Cassee uit Heemskerk bleef administrator (kerk rechtelijk gezien het hoofd van de parochie). Per 1 juni 2002 is Vergara tot administrator van de gezamenlijke parochies van Bakkum en Castricum benoemd. Vrijwilligers Zoals eerder vermeld, werken er veel vrij willigers in de parochie van Bakkum. Zij oefenen een zelfstandige functie uit, in een bestuur of in een werkgroep. De vicejvoor- zitter heeft als coördinator een belangrijke taak. Peter Alkemade. een uitstekende or ganisator, was voorzitter van het kerkbestuur. Tijdens zijn voorzit terschap speelden de volgende belangrijke gebeurtenissen: het 25- jarig jubileum van de parochie 1976). het zilveren priesterjubileum van pastor Brandsen (1982), de vorming van een pastorale eenheid van de drie parochies 1982), het overlijden van pastor Brandsen (1984) en de vervulling van de daardoor ontstane vacature. In 1987 kwam er een nieuwe parochiestructuur met een parochiebestuur en een parochievergadering. Harrie Geerts werd daarvan de nieuwe voor zitter. Onder zijn leiding kwam pastor Van Diepen naar hier. Veel jaren van overleg volgden naar aanleiding van het in 1990 versche nen rapport van de Kommissie Kerkgebouwen Beverwijk, die van mening was dat twee van de drie parochiekerken in Bakkum en Castricum moesten sluiten. De Bethlehemparochie werd opgeheven. In 1994 bepaalde het bisdom dat de kerk van Bakkum bleef bestaan en een zelfstandige parochie kon blijven. Harrie Geerts, die kan te rugzien op een moeilijke maar geslaagde bestuursperiode, droeg in 1996 de vice-voorzittershamer over aan Nel Weckseler. Zij kwijt zich ook nu nog enthousiast van haar taak. In 2000 heeft het bisdom nog eens bevestigd dat deze parochie kan blijven voortbestaan. Er moet dan wel sprake blijven van een leven dige parochiegemeenschap met voldoende inzet van vrijwilligers. Hopelijk vormt de zeer geslaagde viering van het 50-jarig bestaan in 2001 een belangrijke basis voor een gezonde toekomst van de pa rochie van Bakkum. Harry van de Sandt De auteur Harry van de Sandt is redactielid van 'de Schakel', het pa rochieblad van de Bakkumse parochiegemeenschap. Bronnen: Archief van de parochie Maria ten Hemelopneming Baars. F. Historie van de RK Pancratiusparochie, 6e Jaarboekje Werkgroep Oud-Castricum, 1983.

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 57