goed. Dagelijks zijn tien a vijftien man in de weer en men hoopt om streeks Pinksteren het kerkgebouw in gebruik te kunnen nemen Op 29 mei 1951 vond de kerkinzegening plaats door vicaris-gene raal Ammerlaan. Deze dag was voor pastoor De Wit wel een heel bijzondere dag, omdat hij ook zijn zilveren priesterfeest vierde. Op 3 juni van dat jaar werd de eerste plechtige H. Mis door pastoor De Wit in de nieuwe kerk opgedragen. Het kerkbestuur bestond toen uit pastoor De Wit, G. Borst, J. Kleverlaan, P. Stuifbergen en N. Veldt, de latere wethouder van Castrieum. Op 21 augustus 1951 werd de kerk geconsacreerd door de bisschop van Haarlem, Mgr. Huibers. die daarna een pontificale H.Mis opdroeg. Kerkenbollenveiling en kerkvee Het spreekt vanzelf dat er heel wat geldmiddelen voorde nieuwe pa rochie nodig waren. Er moesten kerkgewaden in de liturgische kleu ren worden aangeschaft, een monstrans, een ciborie en andere al taarbenodigdheden. Pastoor De Wit wist veel bijdragen van de pa rochianen te verwerven. Verder werd er plaatsengeld vastgesteld; de eerste banken gingen 25,- per jaar kosten. Links waren de vrou wen- en rechts de mannenplaatsen. C. de Nijs. de latere koster, inde tijdens de kerkdiensten het geld voor de losse plaatsen. Doordat de financiële situatie van de kerk redelijk gezond was, kon er na enke lejaren al gedacht worden aan een pastorie naast de kerk. De kosten daarvan werden begroot op 70.000.- en begin 1954 werd de pasto rie door de firma P. de Nijs opgeleverd. Wat was pastoor De Wit blij, temeer omdat hij bij het bisdom gedaan had weten te krijgen dat er bij de pastorie ook een garage voor zijn oude Chevrolet kon worden gebouwd. Gelden voor de jonge parochie vloeiden ook binnen via de kerken bollenveiling. Het systeem werkte als volgt. Aan bollenkwekers werd gevraagd een partij bloembollen beschikbaar te stellen. Deze wer den gepoot in een akker die gratis werd onderhouden. Als de tijd daar was. werd van de kansel afgekondigd dat de bloembollen in een café werden geveild. Zo'n veiling bracht heel wat geld op. omdat de ko per vaak de gekochte partij weer beschikbaar stelde, zodat er weer opnieuw geveild kon worden. De grote man achter de kerkenbollen- veilingen was Piet Zonneveld. Ook was er een actie met kerkvee, het lammerenfonds. Daarvoor wer den enige lammeren door veehouders een periode gevoederd en ver zorgd en daarna verkocht. De opbrengst was dan voor de kerk. Ook kon men in het bezit komen van een 'papieren lammetje', waardoor men zich verplichtte een bepaald bedrag gelijk aan de verzorging van een lam aan de parochie bij te dragen. Later behoorden ook pinken tot het kerkvee. En nog steeds draagt de werkgroep 'Bij de pinken', on der de kundige leiding van Joh Duijn, jaarlijks enkele duizenden gul dens als opbrengst van de verkoop van kerkvee aan de parochie af. Groei en afname van de parochie Door de uitbreiding van het dorp groeide het aantal parochianen ge staag van 1584 in 1952 tot 2404 in 1964. Pastoor De Wit kreeg dan ook in 1957 assistentie in de persoon van kapelaan Kok en later ach tereenvolgens van kapelaan Wenneker en kapelaan Van Adrichem. In oktober 1961 kwam Th.G. (Dirk) Brandsen als kapelaan naar Bakkurn. Buiten zijn taak in deze parochie had hij een drukke baan in het ziekenhuis Duin en Bosch en in de zomermaanden verzorgde hij later ook de kerkvieringen op het kampeerterrein Bakkurn. In die tijd kon men hem dan ook regelmatig op zijn bromfiets in het dorp aantreffen. In dit verband is het wel aardig te vermelden, dat het kerk bestuur op 5 november 1962 besloot de pastoor een autovergoeding van 500.- per jaar te geven en aan de kapelaan een bromfietsver goeding van 100,- per jaar. Door de oprichting van de Bethlehemparochie aan het Kortenaerplantsoen in 1966 werd het grondgebied van de parochie verkleind. De spoorlijn werd toen de uiterste grens. Pastoor De Wit ging in augustus 1967 met emeritaat. Hij overleed plotseling nog geen drie maanden later. Opvolger was Chr. ten Velthuis, die pastoor van de parochie was van augustus 1967 tot I april 1972. De pastores Ten Velthuis en Brandsen waren parochiepriesters in een tijd waarin veel zaken in de katholieke kerk ter discussie werden gesteld. De tijd van grote vernieuwingen voor kerk en maatschappij was aangebroken. De roep om inspraak en democratisering kwam ook binnen de kerk op gang. De ontkerkelijking was groot. Bij een enquête onder de Castricumse parochianen in 1968 werden al 41% niet praktizerenden geteld. Er wer den gespreksgroepen van gelovigen opge richt en beide pastores onderhielden goe de contacten met deze groepen die, daar toe aangemoedigd door de besluiten van het Tweede Vaticaans Concilie en in Nederland door onder andere bisschop Bekkers en kardinaal Alfrink, hun eigen verantwoordelijkheid niet uit de weg gin gen. Dit alles leidde tot enige vernieuwin gen en veranderingen in de katholieke kerk. In 1969 werd in de Bakkumse parochie een parochieraad ingesteld, die deels bestond uit rechtstreeks door de parochianen ge kozen leden en deels uit leden die, van wege hun functie binnen de katholieke ge meenschap in Bakkurn, vrijwel automa tisch lid van de parochieraad dienden te zijn. De parochieraad was de voorloper van de huidige parochievergadering. De consecratie van de kerk vond plaats op 21 augustus 1951 door de bisschop van Haarlem, Mgr. Huibers. 56

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 56