Vijftig jaar kerk in Bakkum De Maria ten Hemelopneming kort na de opening in 1951, naar een ontwerp van architect ir. dr. Thomas Nix. Wegens geldgebrek was de pastorie er nog nietdie werd in 1954 opgeleverd. Op 8 november 1950 werd de eerste steen gelegd door deken B.G. Hosman uit Beverwijk; in het midden, rechts van hem, met bonnet bouwpastoor J. Th.J. de Wit. Rond 1900 wilden de katholieken van Bakkum eigenlijk al een ei gen kerk. In die tijd ging Dirk Cornelis Twisk, in 1866 in Bakkum geboren, met enkele anderen naar Haarlem om de bisschop, Mgr. Bottemanne. het plan voor te leggen om een eigen kerk in Bakkum te stichten. "Het idee zullen we in overweging nemen", zei de bis schop en daar is het toen bij gebleven. Door de groei van Bakkum kwam het plan voor een kerk in Bakkum in 1935 weer naar boven. De parochie van de Pancratiuskerk bestond uit ongeveer 6000 zielen, waarvan er 1200 in Bakkum woonden. Eerst zou er een school in Bakkum moeten komen en dan zou de kerk vol gen. Er werd een commissie gevormd en giften werden verzameld. Toen brak de Tweede Wereldoorlog uit en alle bouwplannen ver dwenen van tafel. Pastoor De Wit Op 26 november 1949 ontving J.Th.J. de Wit, kapelaan in Scheveningen. de volgende brief van de bisschop: "Weleerwaarde Kapelaan, Bij dezen delen Wij U mede, dat Wij U benoemen tot Kapelaan te Castricum, met de opdracht onder de bestaande pa rochie van de H. Pancratius daar te Bakkum de oprichting van een nieuwe parochie voor te bereiden. Wij verzoeken U Vrijdag 9 December a.s. op Uw nieuwe standplaats aanwezig te zijn. Met op rechte hoogachting verblijven Wij gaarne Uw dienaar in O.H. J.P. Huibers, Bisschop van Haarlem De grens voor de nieuwe parochie was de spoorlijn, daarnaast ging de 'bomenbuurt' ook tot de parochie behoren. Deze buurt is via de overweg in de Eerste Groenelaan met Bakkum verbonden. De Wit wilde graag dicht bij zijn toekomstige parochianen wonen en daarom betrok hij in februari 1950 een wo ning aan de Vinkebaan. Pastoor De Wit benoemde verder in een bouwcommissie G. Borst en P. Stuifbergen. Architect ir. dr. Thomas Nix uit Rotterdam maakte de ontwerpen voor kerk en pastorie en na gesprekken met het bis dom was er begin september 1950 een definitieve tekening voor een kerk met 750 zitplaatsen. Besloten werd dat de firma A. Castricum te Castricum de kerk mocht gaan bouwen voor de prijs van ongeveer 115.000.-. Wegens geldgebrek was er nog geen plaats voor de pas torie. Op 8 november 1950 werd de eerste steen gelegd door deken B.G. Hosman van Beverwijk. Deze steen bevindt zich links in de altaar ruimte bij de preekstoel. Achter deze steen is een loden bus inge metseld met daarin een oorkonde die de volgende tekst bevat: "In het Heilig Jaar 1950, op de octaafdag van de plechtige dogmaver klaring van Maria's Tenhemelopneming, in het 12e jaar van het Pontificiaat van Paus Pius de twaalfde, het 2e jaar van de regering van Hare Majesteit Koningin Juliana, het 15e jaar van het Episcopaat van Monseigneur J. P. Huibers. is op de 8e November de eerste steen gelegd door Deken B.G. Hosman, van de parochiekerk Bakkum, die toegewijd aan Maria, haar Tenhemelopneming tot titel voert. In aan wezigheidvan Deken B.G. Hosman, Pastoor J.Th.J. de Wit, Pastoor G.J. Goes, Burgemeester C. F. Smeets, architecten De Jongh, Taen en Nix uit Rotterdam, aannemer A. Castricum, opzichter G.Jansen en de leden van de bouwcommissie P. Stuifbergen en G. Borst en wet houder P. de Vries Het Nieuw Noordhollands Dagblad schreef op 5 april 1951: "De bouw van de nieuwe Parochiekerk in het hart van Bakkum vordert 55

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 55