woonwagens. Dit smalle strookje grond, dat nog hoorde bij de ge meente Castricum, was voor de woonwagenbewoners letterlijk zo ver mogelijk weg uit het Castricumse woongebied. 1 In dit kleine huisje (nr. 178), op ruim honderd meter ten westen van de Heereweg in het duingebied, woonde in 1930 in zijn ou derlijk huis Jan Stet, 35 jaar, tuinder, los werkman, gehuwd met Geertje Groot. Zij hadden geen kinderen. In de oorlog is dit huis je gesloopt. 2 Hier (nr. 180) woonden in een klein huisje direct langs de weg De Duinweg Bij de verbreding van de Heereweg werd in 1926 ook de Duinweg aangepakt en werd de aansluiting van de Duinweg op de Heereweg ca. 250 meter naar het noorden verplaatst. Ook werd aan de Duinweg door de firma Kiess - Dieter een fijn-lederfabriek gebouwd. De fa briek bestond uit een groot gebouw met looierij en ververij voorzien van hete luchtovens, droogkanters en kleedkamers en uit een apart gebouwtje met een looierij en een droogkamer. Nadien is het bedrijf een groentedrogerij geworden en is het in 1925 overgenomen door het bloembollenbedrijf 'Rijnveld' uit Hillegom. Van het pand werd een woonhuis gemaakt en van de drogerij een bollenschuur: de droog- toren bleef intact. Grote oppervlakten van de aan de duinen gren zende landerijen zijn afgezand en geëgaliseerd. Het bedrijf Rijnveld had veel personeel in dienst; baasknecht was Jaap van der Meij. Op verschillende tijden ging hier de sirene om het begin en einde van de werk- en schafttijden aan te geven. Dit geluid was in de wijde om trek te horen en werd plaatselijk "de Jood' genoemd: "Is de Jood cd gegaan hoorde je vragen. Het was voor vele tuinders het sein om het werk neer te leggen. 5 Hier woonde van 1926 tot 1961 Jaap van der Meij, 36 jaar, af komstig uit Hillegom en was baasknecht op het bloembollenbe drijf 'Rijnveld'. Jaap was gehuwd met Jaantje Diemel. Zij kre gen 9 kinderen. Jaap werd als bedrijfsleider in 1961 opgevolgd door Nicolaas Lieverse. Vanaf 1968 is het bedrijf overgenomen door de firma De Waard uit Egmond aan den Hoef. De bollen schuur is in de zeventigerjaren gesloopt. Nu woont hier Sjaak de Waard. In 1930 waren de bollenschuur en de bovengenoemde woning de eni ge bebouwing aan de Duinweg. Aan dezelfde noordzijde van de weg is in chronologische volgorde gebouwd in 1954 het woonhuis van Hermanus van Dijk (nr. 9). in 1963 het woonhuis (nr. 11met bol- lenbedrijf van Piet Neelissen en Grietje Veldt. in 1965 kippenleg- batterijen van Gerrit Ronk met bijbehorende bedrijfswoning (nr. 7), in 1967 het huis van Gerrit Ronk op de hoek van de Duinweg en Hoogeweg (nr. 5), in hetzelfde jaar het huis van Piet Neelissen jr. (nr. 15) en tenslotte in de tachtiger jaren het huis van Huub de Waard (nr. 3a) en het hoveniersbedrijf van Cor Berkhout (nr. 11 de huizen 1 zijn, be- onder de 'm 17 wor- nde huizen i de tekst ot) Hel huisje van Jan Stet in de Bakkummer duinen (zie 1 Bertus Dirkson. 71 jaar. landbouwer en Antje van Velzen. Na zijn overlijden in 1937 woonde Antje daar nog tot 1940. Het huis werd nadien bewoond tot 1950 door Jan Renckens. Als laatste woonde hier vanaf 1954 Toos Maternum. gehuwd met Johannes Ruinping, eerder met Ab de Winter. (Zie in het artikel over fa milie De Winter onder nr. 32.) Het huisje is in 1962 afgebroken. 3 Dit huis werd in 1930 bewoond door de 48-jarige Willem Roozen en zijn vrouw Aukjen Nagelhout met hun vijf kinderen. Willem kwam uit de omgeving van Haarlem en vertrok in 1934 naar Beverwijk. Het huis (nr. 103) werd vervolgens bewoond door Freek Wulp. bloembollenkweker en zijn vrouw Annie Zonneveld. Vanaf 1980 woont hier Arie Apeldoorn die een handel in 'open haard'-hout heeft. 4 In het laatste huis voor Egmond-Binnen (nr. 105) woonden Aagje en Jacob Leuring, resp. 52 en 49 jaar oud, beiden ongehuwd. Na hun vertrek in 1939 naar Beverwijk ging hier Jan Zonneveld, bloembollenkweker, wonen met zijn echtgenote Jo Burgmeijer. Zij kregen hier 10 kinderen. Momenteel woont hier hun zoon Jan. Het bedrijf van 'Rijnveld' aan de Duinweg, eer der was hier een fijn-lederfabriek en een groente drogerij gevestigd. De bollenschuur met 'toren' linksvoor is hier nog een overblijfsel van (zie S). Aan de zuidzijde was er in 1930 nog geen enkele bebouwing aan de 51

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 51