m met de :den. Vos Functie op n man be- ij een dag iet opbou- eerder ge lag vielen De eige- n gaf. aatste der- op het rei- «sen raak- r toiletten, s. Het aan- eelal op de it en glim- en werden nende mo- nland. Het ■atie op ge- Dat is een en plek op enen voor. s meer ge- an de rand ;n daarmee ter de hori- n flink aan- in kinderen olkingsop- vereld ver loeder naar itjes in goe ie pensioen ;n op uit te Ook op Kamp Bakkum groeide het auto-bezit. De Grote Veldweg, al jarenlang een rechtstreekse verbinding met het strand. Toen had moeder nog 'wasdagen zat vader op zijn werk. Natuur en milieu Het unieke terrein midden in de natuur heeft met de rijke flora en fau na in het kustgebied van meet af aan een grote aantrekkingskracht gehad op kampeerders. Zo schreef het Algemeen Handelsblad al in 1930: "Het voordeel en het voorrecht van het daar kamperen is, dat men eenmaal in het bezit van een kampeerkaart, vrij wandelen kan in het gehele gebied... Er wordt terecht zeer streng toezicht gehou den op de gedragingen van de bezoekers. Daardoor komt het zelden tot misdragingen.want vrije openstelling van dit duingebied zou be tekenen prijsgeven aan vernielzucht" Omdat de natuur beschermd en goed beheerd moet worden, is 'na- tuurgericht kamperen' uitgangspunt op Bakkum. Het betekent dat de natuur op het terrein zelf ook de volle aandacht krijgt, zowel bij het gebruik van energie en materialen voor voorzieningen als bij het in richten van de plekken. Het houdt ook in toezicht op veilig vuurge- bruik, het optreden tegen vernielingen en het voorkomen van vervui ling. Nog steeds ontvangen de campinggasten een gratis duinkaart en ook anno 2002 maakte men, genietend van de stilte en de natuur, vaak gebruik van de rechtstreekse verbindingsweg om het strand te berei ken. Naast de zorg voor de natuur is de zorg voor het milieu ook steeds meer deel uit gaan maken van het beleid van de camping. Herinrichtingsplannen Het PWN had in opdracht van de provincie al jaren plannen om cam ping Bakkum opnieuw in te richten met meer aandacht voor eigen tijdse voorzieningen. De kampeerders en de politici in het Haarlemse provinciehuis voelden eind 2000 echter niets voor de aanvankelijk door het PWN beoogde vier sterrenstatus, omdat men van mening was dat het misschien juist wel goed zou zijn als het kampeerterrein zich van alle andere Nederlandse campings zou blijven onderschei den door eenvoud, goede maar sobere voorzieningen en zonder au to's op het terrein. De ontwikkeling van de plannen ondervond aanzienlijke vertraging doordat het overleg met de kampeerders begin 2001 was vastgelo pen. Voor de hervatting van de besprekingen in het najaar van 2001 werd zelfs een bemiddelaar aangewezen. Inmiddels waren er nieu we voorstellen gepresenteerd. Een van de belangrijkste uitgangspunten was dat meer mensen in staat worden gesteld in de natuur te recreëren. Dit verwachtte men te bereiken door minder seizoenplaatsen en meer toeristische plaatsen toe te wijzen. Het plan van het PWN om het aantal seizoenplaatsen terug te dringen naar 1000 en het aantal toeristische plaatsen te ver groten tot 600, was echter het grootste struikelblok in het overleg met de kampeerders. Deze vreesden de standplaats waar ze al jaren staan, uiteindelijk te verliezen. Ook het voornemen om het parkeerterrein aan de zuidelijke zijde van de Zeeweg grotendeels te verplaatsen naar een locatie op het huidi ge terrein, grenzend aan het winkelplein, stuitte op bezwaren. In dit geval waren de kampeerders bang dat hiermee ook verkeer op de tot nog toe autoloze camping zou worden toegestaan. Het PWN vond dit onterecht en zag deze ingreep meer als een veiligheidsmaatregel, omdat er nu steeds meer mensen vanaf de camping de drukke Zeeweg moeten oversteken. Na bijna een jaar onderhandelen en nadat het PWN flink wat water bij de wijn had gedaan, waren beide partijen eind juni 2002 in principe akkoord over de grootschalige herinrich ting. De uitgangspunten van het akkoord zijn onder andere een ver plaatsing van ongeveer 240 kampeerplaatsen, het behoud van het au tovrije karakter, het terugbrengen van het aantal seizoensplaatsen van 1500 naar 1300, de verhoging van het aantal toeristische plaatsen naar 550, het toestaan van stacaravans, een kostendekkende exploi tatie en het handhaven van de specifieke Bakkumsfeer. Slotwoord Uit het voorgaande blijkt dat het kampeerterrein in Bakkum altijd een belangrijke functie heeft gehad en nog heeft binnen de gemeen te Castricum. Er heeft in de loop der jaren een ontwikkeling plaatsgevonden van 'forensencamping' tot 'camping voor elk wat wils'. Men heeft im mers de keuze tussen 'basic' kamperen, groepskamperen of een com fortabel verblijf in tent, huisje of caravan. Bakkum blijft daardoor onverminderd bekoren en het schijnt dat de belangstelling voor dit vakantieoord de laatste jaren weer aan het toenemen is. Voor velen was en is kampeerterrein Bakkum onvergetelijk, wat de tekst van het hierbij geplaatste 'Bakkuntlied' nog eens illustreert. Hans Boot 35

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 35