Spannende avonturen Het kampeerterrein werd begin jaren zestig uitgekozen als locatie voor een jongensboek. Het was H.A. van Ommen die het spannen de verhaal schreef dat zich op het kampeerterrein en in de directe om geving afspeelde. Het boek. dat in pocketvorm door Kluitman werd uitgegeven, kreeg de titel 'De jongens van tent 868'. Het gaat over de familie Distel, zoon Tom en zijn vriend Jaap. De jongens doen verkenningstochten en ontdekken geheimzinnige voorvallen, die aan leiding zijn voor vader Distel (rechercheur bij de Amsterdamse Politie) om deze nauwkeurig te onderzoeken. Uiteraard kunnen mysterieuze zaken als smokkelpraktijken pas door toedoen van de oplettende jon gens worden opgelost. In het boek wordt beheerder Hartman ook nog genoemd. In werkelijkheid is er voor de jeugd ook altijd volop gelegenheid ge weest op het terrein voor het beleven van avonturen of om te ravot ten. Er zal dan ook in de loop der tijd heel wat afgeklommen zijn in de beruchte en op het kamp niet weg te denken 'apenbomen'. Deze bomen zijn nog steeds te vinden aan de Dennenlaan, die sinds kort op de bewegwijzering tevens is aangeduid als 'Apenlaan' omdat deze al jaren zo door de kampeerders werd genoemd. Brand en storm Het kampeerterrein heeft in het verleden ook te maken gehad met enige gevaarlijke situaties. Zo ging er op 10 augustus 1965 bij het vullen van de gasflessen in Loods 1 op het winkelplein iets mis. Een enorme explosie was het gevolg. De ontploffende flessen vlogen tot ver op het terrein en in mum van tijd stond het dak van de loods in lichterlaaie. De meeste bezoekers werden op tijd geëvacueerd tot bui ten het terrein richting strand, maar er ontstond grote paniek omdat veel kinderen hun ouders kwijt geraakt waren. De uit Castricum toe gesnelde brandweer wist de brand goed te blussen en mede dankzij het ideale strandweer die dag deden zich, behoudens enkele lichte verwondingen, geen ernstige ongelukken voor. Daarna werd er met man en macht gewerkt aan de distributie van nieuwe gasflessen, waar Ted de Braak (toen een bekende televisiepersoonlijkheid) ook nog aan meehielp. Op 3 april 1973 werd Kamp Bakkum opgeschrikt door een hevige orkaan. Hierdoor werden maar liefst 250 van de 500 huisjes tegen de grond geslagen en 1200 bomen ontworteld. Peter Vos was nog maar net aangesteld als beheerder en moest alle zeilen bijzetten om mensen te mobiliseren en te motiveren. Hij sloeg zich er echter voortreffelijk Storm op 3 april 1973. Het huisje van de familie Saft kwam met de schrik vrij. doorheen en dwong bij iedereen respect af voor zijn optreden. Vos maakte daarbij nog wel iets bijzonders mee. In zijn vorige functie op de grote vaart had hij in 1972 in de haven van Amsterdam een man be trapt bij het stelen van een partij koffie. Deze man kwam hij een dag voor de storm tegen op het kamp, toen hij zijn huisje aan het opbou wen was. Omdat dit te dicht bij de weg stond, werd de kampeerder ge sommeerd het enkele meters te verplaatsen. De volgende dag vielen er op de plek waar het huisje had gestaan drie bomen neer. De eige naar was Vos toen zo dankbaar dat hij hem een doos sigaren gaf. Maatschappelijke veranderingen De veranderingen die in de maatschappij optraden in de laatste der tig jaar van de vorige eeuw, waren ook van grote invloed op het rei len en zeilen van de camping. De welvaart nam toe en de mensen raak ten gewend aan meer luxe en comfort. Beter sanitair, meer toiletten, wastafels, spiegels en stopcontacten was dan ook de wens. Het aan tal werkuren per week daalde en de extra vrije tijd werd veelal op de camping doorgebracht. Tegelijkertijd groeide het autobezit en glim mend gepoetste Dafjes, Kevers, Lelijke Eenden en Kadetten werden vol trots pal voor de caravan of tent gestald. Door de toenemende mo biliteit gingen de mensen ook vaker op pad naar het buitenland. Het was niet langer een vanzelfsprekende traditie dat van generatie op ge neratie het verblijf op het kampeerterrein werd voortgezet. Dat is een van de verklaringen voor de afname van de vraag naar een plek op Bakkum in de jaren negentig. Maar daar zijn meer redenen voor. Overal schoten nieuwbouwwijken uit de grond en steeds meer ge zinnen trokken weg uit de binnenstad. In de tuinsteden aan de rand van de stad en ook in Almere woonde je heerlijk 'buiten' en daarmee kwam Bakkum letterlijk en figuurlijk wel iets verder achter de hori zon te liggen. Meer vrouwen dan ooit benutten de mogelijkheid eerst een flink aan tal jaren deel te nemen aan het arbeidsproces, voor ze aan kinderen begonnen. Dit leidde tot sterke verschuivingen in de bevolkingsop bouw. Soms lijkt het nu op de camping de omgekeerde wereld ver geleken met vroeger: vader zit met de peuters, terwijl moeder naar haar werk is. En als beiden geen tijd hebben, zijn de kleintjes in goe de handen bij opa en oma. Die zijn dankzij het vervroegde pensioen nog jong en energiek genoeg om er met de kleinkinderen op uit te trekken naar de camping. Brand in Loods 1 op 10 augustus 1965. 34

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 34