inschrijven en aan de hoogste bieder werd een pachtcontract gege ven. Daarbij werd als een van de belangrijkste voorwaarden gesteld dat op het terrein dezelfde prijzen werden gehanteerd als elders bin nen de gemeente. De houten keetjes werden eindjaren zestig vervangen door stenen gebouwtjes. Ze stonden in de vorm van een hoefijzer rondom Loods 1Ooit waren er negentien winkels en in 1972 waren er nog vijftien, waaronder een schoenenwinkel, een bloemenzaak, een viswinkel, een olieboer, een snoepwinkel en een drogist die ook souvenirs ver kocht. Alhoewel souvenirs? Meestal waren dit normale gebruiksar tikelen zoals olielampjes, die door winkelier Klaas Peijs werden voor zien van een sticker met het opschrift: "Groeten uit Bakkum Later werd in de loods een supermarkt gevestigd en kwam er een snackbar bij, zodat men vooreen patatje niet meer naar 'De Klomp' in Bakkum hoefde. Naast de supermarkt zijn er nu nog acht andere winkeltjes over. Al sinds 1965 is 'Het Kippaleis' van poelier Wiet van Duin een begrip bij de bewoners van de camping. Daar kan men lekker even genieten op het ruime terras, het zogenaamde 'kippenterras'. De schoolgaande kinderen, waarvan de ouders op het kampeerter rein verbleven, hebben jarenlang onderwijs kunnen volgen tot de zo mervakantie aanbrak. Eerst gingen de kinderen van het 'zwartevoe- ten-kamp' (die bijnaam dankten ze aan het zwarte boszand dat zich na een tijdje niet meer van je voeten liet schrobben) naar de School met den Bijbel en de Centrale Openbare Lagere School in Bakkum. Toen deze scholen lang niet alle 'tentenkampkinderen' meer konden opnemen, vond men in 1953 tijdelijk onderdak in het clubhuis op het CSV-terrein aan de Zeeweg. De toeloop hield echter dermate aan, dat de gemeenteraad moest besluiten om naar meer ruimte voor de kampschool uit te kijken. Men vond een oplossing door het huren van een houten gebouwtje bij de ijsbaan naast het CSV-terrein. In to taal kon nu aan 119 leerlingen en drie onderwijzers onderdak wor den geboden. In 1966 kwam er een einde aan het kampschooltje en werd de Duinrandschool in Bakkum vanaf dat moment aangewezen om in het vervolg de leerlingen van het kampeerterrein op te nemen. Dit duurde nog enige jaren, totdat er aan het schoolbezoek van kin deren tijdens het verblijf op de camping geen behoefte meer was. Arie van Wonderen deelt de post uit in de zomer van 1937. constateren toegejuicht. Zodra er echter sprake was van een aanvang van behandeling, zouden de kampeerders profiteren van een koste loze geneeskundige behandeling en dat vond een statenlid: "een ei genaardige omstandigheid"Als conclusie werd gesteld dat het in eerste instantie ging om een passieve controle en dat het onjuist leek om hiervoor enig geld te heffen. In die periode kwam de dorpsdokter 's morgens en hield zitting in de keurige loods waarop een groot rood kruis was geschilderd. Ook de wijkzuster bezocht in de drukke weken het kamp. Jarenlang was het de gewoonte dat de huisarts die zich als laatste vestigde in Castricum, de dienst op het kamp overnam van zijn voorganger. In 1947 was huisarts Atto van der Werff de dokter op het kamp. Hij gaf in dat jaar aan 579 patiënten advies en stuurde enkele personen die een besmettelijke ziekte hadden opgelopen, naar hun woonplaats terug. Vanaf 1978 houdt Aart Leemhuis als vaste huisarts spreekuur op het terrein en hij heeft in die 24 jaar vanzelfsprekend met zijn kam- peergasten van alles meegemaakt. Dit varieert van een spoedbeval- ling tot het begeleiden van patiënten die terminaal waren en graag nog een keer naar Bakkum wilden om afscheid te nemen. De kerkgangers hoefden lange tijd niet naar Bakkum of Castricum om diensten bij te kunnen wonen. Sinds de zomer van 1949 konden de kerkelijke kampeerders namelijk terecht in een grote oecumeni sche 'kerktent', die aan de overkant van de Zeeweg op een rustig plekje achter het theehuis 'Johanna's Hof" stond. "De diensten wer den geleid door bedienaren van de Ned.-Hervormde. Gereformeerde en Rooms-Katholieke kerkgenootschappen en van de zijde der kam peerders was daarvoor behoorlijke belangstelling", aldus het jaar verslag van het PWN over 1949. In de zestiger jaren werden de diensten regelmatig uitgezonden op televisie en dat verklaart naar men zegt misschien het hoge bezoe kersaantal. Later werd er tot beginjaren tachtig nog kerk gehouden in Loods 5 onder leiding van pastor Brandsen, die verbonden was aan de R.-K. kerk te Bakkum. Eigen postvoorziening en huisarts Na de oorlog heeft het kampeerterrein ook een eigen postkantoor ge had. Dat was ingericht in een bunker, één der merkwaardigste bij kantoren die de PTT ooit in bezit heeft gehad. De post werd dage lijks klokslag 9.00 uur op het winkelplein uitgedeeld. Ook is de medische hulp op Kamp Bakkum altijd goed verzorgd ge weest. Op het kampeerterrein werd in 1937 een vaste hulppost van het Rode Kruis gevestigd. In 1939 werd dokter Johan van der Sluis als eerste aangesteld om op werkdagen een aantal uren aanwezig te zijn om de kampeerders "kos teloos van raad te dienen Hierover werd in een vergadering van Provinciale Staten in 1940 echter de nodige discussie gevoerd. Uiteraard werd de doelstelling om spoedig ziektes op het terrein te Campingbeheerders en dienstwoning Doordat alle campingbeheerders lange tijd op hun post bleven, heeft slechts een gering aantal personen deze functie op het nu 74 jaar be staande kampeerterrein bekleed. In de eerste plaats was dit Jacob Jacobs van 1934 tot 1956. In 1946 hadden de bewoners van het kam peerterrein voor Jacobs een huldigingsfeest georganiseerd voor zijn zilveren ambtsjubileum. Toen Jacobs in oktober 1956 afscheid nam, ontving hij van de kampeerders een fraaie oorkonde als dank voor het vele goede werk dat hij voor het kampeerterrein had gedaan. Hij werd opgevolgd door Henk Hartman, die beheerder was tot 1973. Kampwacht Jacobs bij de ingang van het kampeerterrein met daarachter de dienstwoning. 32

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 32