Voorwoord Het jaar 2002 is voor de Stichting Werkgroep Oud-Castricum om tweeërlei redenen een heel bijzonder jaar. Het belangrijkste is wel de gerealiseerde uitbreiding van ons gebouw met het Historisch Informatie Centrum, maar ook is de uitgifte van het 25e jaarboekje, dat nu voor u ligt, een belangrijke mijlpaal. De officiële opening van het Historisch Informatie Centrum vond plaats op 28 februari 2002 door de wethouder en de oud-wethouder van culturele zaken resp. de heren Peter Könst en Bert Meijer. Daarmee kreeg Oud-Castricum een verdubbeling van de ruimte. De nieuwe ruimte heeft computerfaciliteiten waarmee allerlei historische gege vens en fotomateriaal door bezoekers kunnen worden geraadpleegd. Verder wordt de geschiedenis van Castricum op een twaalftal pane len en in een vitrine gepresenteerd. Inmiddels hebben we al vele en thousiaste bezoekers in 'De Duynkant' mogen ontvangen. Ook heeft Oud-Castricum nu een eigen website (www.oudcastricum.com) waar op u naast veel informatie ook het laatste nieuws kunt aantreffen. Voor de totstandkoming van de uitbreiding zijn we velen dank verschul digd. Op de eerste plaats aan de gemeente Castricum die de kosten van het gebouw voor haar rekening heeft genomen. Daarnaast is de inrichting door de werkgroep bekostigd met de hulp van sponsoring van vooral makelaardij Hopman, prins Bernhard fonds, bouwbedrijf Biesterbos. notaris Kuiper, firma Kriek en de extra bijdragen van de donateurs. Tenslotte danken wij voor hun medewerking aan de reali satie van het gebouw architect Van Eyk, aannemer Twisk en de fir ma's De Graaf (elektra), Kriek (sanitair) en Schram (schilderwerk). De geschiedenis van Castricum kreeg dit jaar nog enkele keren aan dacht in het landelijke nieuws. Dat was naar aanleiding van de op gravingen in het duingebied, waarbij werd bevestigd dat een noor delijke uitstroming van de Rijn, het Oer-IJ, bij Castricum in zee uit mondde. Dat betrof ook de mededeling van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland over hun voornemen om de restanten van het voor malige kasteel Kronenburg, bestaande uit 28 hectare weiland, ruïne- resten, een deel van de kasteelgracht en de historische boerderij op de provinciale monumentenlijst te plaatsen. De reden hiervan is dat het gebied van grote archeologische en landschappelijke waarde is. Mede door de niet aflatende ijver van Oud-Castricum, in de persoon van Hans van Weenen, is dit bereikt. Daarmee wordt Kronenburg het eerste provinciale archeologische monument van Nederland. In verband met de samenvoeging van de voormalige gemeenten Akersloot, Castricum en Limmen heeft Oud-Castricum het initiatief genomen om een fietsroute 'De Schulpvaartroute' uit te zetten, die leidt langs bijzondere historische elementen in de gefuseerde ge meente. Ernst Mooij heeft als trekker hiervan ook de medewerking gekregen van onze zusterverenigingen in Akersloot en Limmen. Het boekje dat in juni in kleur is uitgegeven, kan door financiële steun van het nieuwe gemeentebestuur voor een symbolisch bedrag wor den aangeschaft. Dit jaar al weer het 25e jaarboekje: een mijlpaal die wij als redactie met enige vreugde bereiken. De redactie bestaat al vanaf het 'eerste uur' uit Frans Baars, Niek Kaan en ondergetekende. Vanaf vorig jaar werd de redactie uitgebreid met Hans Boot. Met heel veel plezier heeft zij de afgelopen 25 jaar aan een resultaat gewerkt waarop wij best wel een beetje trots zijn. Het heeft wel waanzinnig veel tijd ge kost om alle informatie op te sporen en te verwerken tot artikelen in het jaarboekje. Ook anderen binnen en buiten de werkgroep hebben een grote bijdrage geleverd met het aanleveren van kopij en/of in formatie. Voordat de tekst naar de drukker gaat, heeft Jan Buijsman deze nu al meerdere jaren heel nauwgezet aan het juiste gebruik van de Nederlandse taal getoetst en correcties aangegeven. Tenslotte heeft uitgeverij Pirola uit Schoorl nu inmiddels al een groot aantal jaren gezorgd voor een zeer mooi uitziend jaarboekje. Deze 25 jaarboekjes vormen met in totaal meer dan 1400 pagina's een gigantische bron aan informatie over de geschiedenis van onze woonplaats. Naast de vaste rubrieken (voorwoord, Castricum hon derd jaar geleden, jaarverslag en kroniek) zijn er 138 artikelen ver schenen over allerlei onderwerpen. Hieronder zijn 21 artikelen die vooral de archeologische vondsten betreffen, 10 over een straat of buurt, 16 met een persoonsbeschrijving van een bekende plaatsge noot en de stamboom met uitvoerige beschrijving van 19 verschil lende Castricumse families. Speciaal voor dit jubileumnummer is de omslag in kleur uitgevoerd. Als hoofdthema voor dit jaarboekje is gekozen voor Bakkum, waar van de geschiedenis vanuit verschillende invalshoeken wordt belicht. Onder Bakkum wordt dat deel van de oude gemeente Castricum ver staan dat ten noorden ligt van de Zeeweg en vóór de samenvoeging met Castricum in 1811 een eigen gemeente vormde met een eigen raadhuis en gemeentebestuur. Het oorspronkelijke Bakkum bestond uit twee woonkernen: Zuid-Bakkum rond Achterlaan, Bleumerweg en Heereweg met hier het raadhuis en de meeste huizen en dan Noord- Bakkum in de omgeving van de Hoogeweg en de Limmerweg. In chronologische volgorde worden de volgende onderwerpen be handeld: een artikel van Rob van Eerden met onder andere archeo logische vondsten in het duingebied van Bakkum en in de buurtschap 'Arem'.die vroeger in deze omgeving was gelegen. Rob van Eerden is lid van Oud-Castricum en sinds kort aangesteld als provinciaal ar cheoloog. In het tweede artikel zijn de resultaten neergelegd van een studie van emeritus hoogleraar Chris ten Raa (oud-Bakkummer) naar de ge schiedenis van de in Bakkum op de hoek Heereweg/ Achterlaan ge stichte Cunerakapel. Daarbij is onder andere komen vast te staan dat de kapel omstreeks 1439 is gebouwd en niet zoals tot dan toe werd aangenomen rond het jaar 1351. Piet Blom en Tonny Sminia schetsen in het derde artikel op basis van archiefonderzoek het dorp Bakkum in de achttiende eeuw: de leden van het gemeentebestuur, de inkomsten en uitgaven, de plaatselijke verordeningen en de armenzorg. Het volgende artikel geeft gede tailleerde informatie over Bakkum omstreeks het jaar 1830 met de toenmalige bewoners, grondeigenaren, de ligging van huizen en lan derijen en een aantal toen in gebruik zijnde veldnamen. In het artikel over kampeerterrein Bakkum schetst Hans Boot de ge schiedenis van het kampeerterrein, dat is geopend in 1928 en als de oudste camping van Nederland wordt beschouwd. Verder worden de ontwikkelingen van het kamperen op het terrein en het kampleven van de jaarlijks vele tienduizenden kampeerders toegelicht. In de vaste rubriek rond een straat of buurt deze keer uiteraard de be- woningsgeschiedenis van Bakkum: huizen en bewoners van Zuid en Noord-Bakkum uit de periode kort voor de Tweede Wereldoorlog van de hand van Loek Zonneveld en ondergetekende. 2

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 2