Kampeerterrein Bakkum De oudste camping van Nederland Reeds vanaf 1914 wordt er in Bakkum gekampeerd. Toen zetten de eerste kampeerders hun tenten op in het bos aan de Zeeweg tegen over de boerderij van Willem Twisk. Deze boerderij heette 'Johanna's Hof' en stond op de plaats waar men nu parkeert voor het gelijkna mige restaurant. De familie Twisk leverde melk aan de kampeerders. Voor de boerderijbewoners was kamperen een hele gebeurtenis, want van 's nachts slapen in een tent hadden ze nog nooit gehoord. Spoedig ontstond er een hechte band tussen de kampeerders en de bewoners van de boerderij. In de zomer van 1914 werd Het Landgoed Bakkum. waar het bivak werd opgeslagen en dat sinds 1903 eigendom was van de provincie Noord-Holland, echter gesloten wegens het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog. Na deze oorlog werd er daar opnieuw gekampeerd. In 1920 kwam het Landgoed onder beheer van een pro vinciale rentmeester en in dat jaar kregen elf dames en negen heren een vergunning tot kamperen. Het aantal kampeerders nam echter snel toe en driejaar later werden er al ruim 750 kampeervergunnin- gen uitgereikt. Aanvankelijk waren deze vergunningen, evenals de daarbij verstrekte wandelkaarten voor het betreden van het duinge bied, gratis. In 1924 ging men er toe over om voor een vergunning van ten hoogste veertien opeenvolgende dagen een gulden kam- peergeld te heffen. De familie Twisk voorzag de kampeerders tus sen 1920 en 1924 van water en stro. Ook Gerrit Zonneveld, bewo ner van het aan de Zeeweg gelegen 'Commissarishuis', verkocht in die periode onder andere stro, chocola en frisdrank aan de kampeer ders. Provinciale Staten stelde in 1926 een bedrag van 13.500.- beschikbaar voor voorzieningen op het kampeerterrein, hoewel een adviescom missie van mening was dat kamperen niet bevorderlijk was voor het 'bewaren van natuurschoon'. Op het terrein werden in 1927 drie toi letgebouwen. wasgelegenheden en een wachtershuisje neergezet en het werd in een aantal stukken opgedeeld: "zodat verschillende groe pen afgescheiden van elkander tegelijk kunnen kamperen Ook werd er een kampeerreglement opgesteld, waarvan op één na alle vijftien ge- en verboden dienden ter bescherming van flora en fauna. De uit zondering was het 13e: "Het is verboden zich in zwempak of op an dere wijze onvoldoende gekleed op het Landgoed op te houden In 1928 werd het kampeerterrein Bakkum geopend, een uitgestrekt terrein van ruim 50 hectare in de duinen, waar plaats was voor hon derden tenten. Voor zover bekend is het de oudste camping van Nederland. Provinciale Staten besloot in 1934 met ingang van dat jaar het beheer van de Landgoederen en de camping onder te bren gen bij het in 1920 opgerichte Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord- Holland (PWN), dat het kampeerterrein jarenlang voorzag van het lekkerste en zuiverste drinkwater, afkomstig uit eigen duinen. Het kampeerterrein stond vroeger bekend als Kamp Bakkum' of als 'Tentenkamp'. Tegenwoordig is de officiële naam 'Kennemer Duincamping Bakkum', maar de oude namen worden nog steeds ge bruikt. Kamperen op Bakkum anno 1932. Van tent tot stacaravan De geschiedenis van het kampeerterrein kan voor wat betreft de wij ze van kamperen worden verdeeld in drie periodes. In de eerste pe riode, die loopt tot het midden van de jaren dertig, kampeerde men slechts in tenten. Daarna deden de tenthuisjes hun intrede, eerst ver vaardigd van linnen en in latere jaren van hout. Rond 1970 brak de derde periode aan toen de eerste stacaravans op het terrein werden geplaatst. De originele houten huisjes zijn er nog steeds volop te vinden. Deze worden elk jaar omstreeks 15 maart opgebouwd en dan weer vóór 15 oktober afgebroken om ze vervolgens op te slaan. Voorheen werd er de hele winter aan het huisje geklust en om die reden stonden de vele Overzicht vanaf het dak van Loods 1 in 1937. Heerlijk helder duinwater.

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 27