Bakkum omstreeks 1830 Inleiding In dit artikel wordt een beeld geschetst van Bakkum, zoals dat er om streeks 1830 heeft uitgezien. Dit beeld omvat dan vooral de ligging en het gebruik van de vele percelen land in het Bakkumse landschap, de mensen die hier woonden en een groot aantal veldnamen die in gebruik waren. De percelen zijn in die periode voor het eerst ten be hoeve van de oprichting van het kadaster nauwkeurig opgemeten en geregistreerd. Ook is er in datzelfde jaar een volkstelling gehouden. Met behulp van deze gegevens en die van het kadaster hebben we kunnen herleiden wie de bewoners waren van de slechts achttien hui zen die in Bakkum stonden. Het grondgebied van Bakkum Voorafgaande aan de oprichting van het kadaster in 1832 zijn nauw keurig alle percelen genummerd en opgetekend. Van elk perceel is een aantal gegevens in de zogeheten oorspronkelijk aanwijzende ta fels opgenomen, zoals naam, woonplaats en beroep van de eigenaar, de grootte van het perceel, de soort bebouwing ofwel het gebruiks- doel, de belastingklasse en de belastbare opbrengst. Met deze gege vens kan een nauwkeurig beeld worden verkregen van het grondge bied en het grondbezit. In het 16e jaarboekje is dit reeds in hoofdlij nen geschetst voor de gehele gemeente Castricum. In dit artikel wordt dit uitvoeriger en specifiek voor Bakkum uitgewerkt. Volgens het kadaster was de gemeente Castricum verdeeld in de sec ties A t/m D. Sectie A vormde het grondgebied van de oorspronke lijke gemeente Bakkum dat een totale oppervlakte besloeg van 896 hectaren en daarmee toen 28% uitmaakte van het grondgebied van de gehele gemeente Castricum. In onderstaande tabel is aangegeven hoeveel grondoppervlak er voor de verschillende gebruiksdoelen werd aangewend alsmede het aan tal kadastrale percelen waarover dat was verdeeld. Gebruiksdoel Duin Weiland Bouwland Bos Schapenweide Wegen Schulpvaart en sloten Tuin Huis en erf Boomgaard Schuthok en schuur Totaal Oppervlak in hectare 470.5 330.6 37.0 32.5 10.6 6.1 3,7 2,3 2.2 0,4 0,04 895,9 aantal percelen 9 151 43 48 1 1 5 19 18 3 2 300 I)e eigenaren van huizen en landerijen in Bakkum Van elk perceel wordt in de kadastrale registers de naam van de ei genaar, diens beroep en woonplaats aangegeven. Op deze wijze is nauwkeurig per eigenaar na te gaan, het aantal percelen dat hij in zijn bezit heeft, de totale grootte van die percelen en de waarde van zijn

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 20