fê&nw^'jê yZ_A Bakkum in de 18e eeuw Inleiding De Ambachtsheerlijkheid Bakkum was in de 18e eeuw een zelfstan dige gemeente, toen banne genoemd, met een eigen bestuur bestaande uit schout en schepenen, groot 889 bunder (hectare) en gelegen tus sen Egmond en Castricum. Het algemene beeld van de 18e eeuw in Holland was er een van economische neergang met verminderde han del, nijverheid en visserij,oplopende prijzen en belastingdruk, waar door vooral kleine neringdoenden in de verdrukking kwamen en wer keloosheid en armoede toenamen. Het einde van de eeuw bracht po litieke onrust: met de komst van de Fransen nog meer armoede, zorg en onrust met als climax de strijd tussen het Frans-Bataafse leger en de Engels-Russische invasiemacht, gevolgd door verwoestingen en plunderingen. doodgeschoten; dit huis is in 1993 gesloopt en lag toentertijd nog juist in de Banne van Castricum. De zuidgrens van Bakkum met Castricum werd verder gevormd door de Schulpvaart. De rechte noordgrens van Bakkum vanaf het strand liep over enke le uitgestrekte duinvlakten die 'Het Vogelwater' en 'het Cleijne Vogelwater' werden genoemd. Bij de Heereweg liep de grens ver der over een afstand van ca. 250 meter langs de oostzijde van de Heereweg om daarna in noordoostelijke richting uit te komen op de 'Schou Sloot ofte Toght' die de grens vormt met de gemeente Heiloo. De grens tussen Bakkum en Limmen liep nogal grillig en volgde de opeenvolgende polder- en kavelsloten en kwam uit bij de Schulpvaart op een afstand van ca. 450 meter vanaf de Limmervoort. Ktrv'ctl Wjfh/jjrldc. d -Xirmnc ^.i.-caaiC g. Ctis/iïcreriL S tETt^yslhi* 'Baccumop de kaart van Noord-Holland kaartfragment omstreeks 1748 getekend door Robert Geiles). De grenzen van de banne Bakkum Als we de kaart van Johannes Dou uit 1745 aan een nauwkeurig on derzoek onderwerpen, dan zien we dat van het afgebeelde wegen- en dijkenpatroon in het huidige landschap van Bakkum nog veel is te rug te vinden. Met behulp van de hierbij afgebeelde detailkaartjes zullen we het Bakkum van toen in beeld brengen. Het duingebied werd in vroeger eeuwen als wildernissen bestempeld. De grenzen tussen de opeenvolgende gemeenten volgen in het duin gebied kaarsrechte lijnen die door onderlinge afspraken tot stand zul len zijn gekomen. Dit geldt voor de noordgrens met de toenmalige gemeente Egmond-B innen en voor de zuidgrens met de gemeente CastricumDc rechte zuidgrens vanaf het strand door het duingebied valt nabij de Heereweg samen met de Nollenbeek. Deze beek is het duinbeekje dat juist ten noorden van en direct naast het witte huis uit komt en onder de Heereweg door naar de Schulpvaart stroomt. In dit witte huis is Neeltje Groentjes tijdens de Slag bij Castricum in 1799 Zuid-Bakkum Opvallend op de kaart van Johannes Dou is de aanwezigheid van drie dijkjes die min of meer evenwijdig van het westen naar het oosten lopen. Gerekend vanaf het zuiden komt eerst in het verlengde van de Achterlaan 'De Zuydt dyck'Noordelijk en parallel daaraan in het verlengde van de Bleumerweg ligt de 'Zuydt Baccummer Dyck' en ten noorden daarvan 'het Zee Rydts dyckie'. Volgens deze kaart liep het verlengde van de Bleumerweg toenter tijd zelfs door tot aan de Westerweg in Limmen, iets ten zuiden van de huidige Burg. Nieuwenhuijsenstraat. Bij de start van het kadaster in 1830 is deze verbinding tot in Limmen op de toen vervaardigde nauwkeurige kaarten niet meer aanwezig. In het 9e jaarboekje is reeds uitvoerig geschreven over de strijd te gen het water en de verschillende dijkjes die in de Middeleeuwen in onze gemeente zijn aangelegd. Deze dijkjes waren vooral aangelegd om de woongebieden tegen het opdringende water te beschermen, maar hadden tegelijkertijd ook een wegfunctie om de aangrenzende landerijen te kunnen bereiken of de verschillende woongebieden te verbinden. De op hoger gelegen gronden gebouwde huizen langs de Heereweg in Zuid-Bakkum werden vanuit het oosten opdringende water vooral beschermd door het Zeerijdtsdijkje en het Zuiddijkje. Deze dijkjes zijn aangelegd aan het einde van de 12e eeuw. Het is goed denkbaar dat in een eerste fase de bescherming werd gereali seerd door het Zuiddijkje en het Zuid-Bakkummerdijkje en dat met een gewenste vergroting van het gebied dat voor veeteelt of land bouw gebruikt kon worden, in een tweede fase het Zeerijdtsdijkje werd aangelegd dat de waterkerende functie van het Zuid- Bakkummerdijkje daarmee overbodig maakte. De bewoning in Zuid-Bakkum, zoals aangegeven op de kaart van Dou, beperkt zich tot een tiental huizen, vooral gelegen langs de Heereweg. Opvallend zijn de door bossingels omgeven buitenplaat sen Blauhoeff aan de Achterlaan, Gaeff aan de Bleumerweg en het meer naar het noorden in de duinen gelegen Zeeveldt. Over de buitenplaats Starburg of Gaeff is door mr. Belonje reeds uit voerig geschreven in het 10e jaarboekje. De buitenplaats heette Gaeff naar de naam van de toenmalige eigenaar die een vertegenwoordi ger was uit het gelijknamige Amsterdamse patriciërsgeslacht. De be zitting bestond uit een hofstede met 11 morgen land. Belonje stelt dat het herenhuis er aantrekkelijk gelegen moet hebben temidden van een kwadraatvormig bossage, beschermd en afgesloten door een ge lijkvormige gracht. 14

Jaarboek Oud Castricum | 2002 | | pagina 14