Jaarverslag 2000 De activiteiten van dit jaar werden overschaduwd door de ziekte en het overlijden van de secretaris van de werkgroep Oud-Castricum, Wil Steeman. Het jaar stond verder in het teken van de ontwikkeling van plannen voor de uitbreiding van 'de Duijnkant'. Hiervoor zijn diverse gesprekken gevoerd met de gemeente, de provinciaal muse umconsulent en de architect. We hebben weer deelgenomen aan het 'Regionaal overleg historische verenigingen Midden- en Noord- Kennemerland.' Onze collectie werd door verscheidene schenkingen aangevuld. Hierna volgen de belangrijkste gebeurtenissen en activiteiten in het jaar 2000 in chronologische volgorde: Op 3 januari werden de plannen voor het nieuwe jaar gepre senteerd tijdens de nieuwjaarsvergadering van de Werkgroep Oud-Castricum. Op 8 januari was de Werkgroep Oud-Castricum tijdens de nieuw jaarsmanifestatie in Geesterhage aanwezig met een fototen toonstelling. In De Hoep is op 13 januari een geanimeerde bijeenkomst ge organiseerd ter afsluiting van de tentoonstelling 'De Slag bij Castricum'. Hierbij waren ook vertegenwoordigers van de Werkgroep Oud-Castricum aanwezig. Op 4 februari verzorgden onze leden Loek Zonneveld en Jaap Stuifbergen in de aula van het Clusiuscollege een dia-avond met als thema: 'Castricum oud en nieuw.' Tijdens deze avond werd gememoreerd dat Jaap en Loek dit werk 12? jaar deden. Vertegenwoordigers van de politieke partijen brachten op 15 februari onder aanvoering van wethouder Bert Meijer een werk bezoek aan de Werkgroep Oud-Castricum. Ze kregen een rond leiding in 'De Duijnkant', zagen de krappe behuizing en wer den ingelicht over onze bouwplannen. Op 17 februari was er in hotel Borst een discussiebijeenkomst over de toekomst van het landelijk gebied van de CAL-ge- meenten. Rob Beentjes, vertegenwoordiger van de Werkgroep Oud-Castricum. hield een pleidooi over het vrijhouden van de open ruimte tussen Castricum, Limmen en Akersloot. Op Fochteloo, het kantoor van het PWN, organiseerde de Werkgroep Oud-Castricum op 11 april een bijeenkomst ter be spreking van de mogelijkheden voor een archeologische bege leiding van sloopwerkzaamheden in het Noord-Hollandse Duinreservaat. Aanwezig waren vertegenwoordigers van de Universiteit van Amsterdam, van het Nederlands Instituut voor Toegepaste Geowetenschappen, van de provincie Noord-Holland, van de gemeente Castricum. van het PWN en van de Werkgroep Oud-Castricum. Op 15 april en op 9 september was 'De Duijnkant' geopend in verband met resp. het museumweekend en de nationale monu mentendag. De bezoekers waren over het algemeen enthousiast over het gebodene. Op 26 oktober werd door de voorzitter het eerste exemplaar van het 23s,e jaarboekje uitgereikt in het kader van het thema 'het mil lennium' aan de heerChristiaan M.G. ten Raa. De uitreiking vond plaats in aanwezigheid van de leden van de Werkgroep en de dorps genoten die in het jaarboekje terugkeken op de twintigste eeuw. Op de donateursavond op 16 november werd een boeiende le zing gehouden door Diederik Aten met als onderwerp: 'Natte handelsoorlogen: economische rivaliteit tussen Alkmaar. Hoont en Purmerend in de periode 1500 - 1800. De avond werd druk bezocht. Op 14 december werd door Fred van der Zande, kerkvoogd bouwzaken, in aanwezigheid van de pers in de Nederlands Hervormde Kerk een uniek boekwerk geschonken aan de Werkgroep Oud-Castricum. Dit boekwerk bevat een uitvoeri ge documentatie met veel fotomateriaal over de grote restaura tie van deze kerk in 1992. Veel leden waren aanwezig op 30 december bij de uitvaart plechtigheid en de begrafenis van Wil Steeman, die op 27 de cember was overleden. De zes werkgroepen In de werkruimte 'De Duijnkant' aan de Geversweg vergaderen de werkende leden van de werkgroep regelmatig en hier vinden ook voor een deel de activiteiten van de verschillende werkgroepen plaats; in deze veel te kleine werkruimte vereist dit veel improvisatie. Werkgroep archeologie: Dit jaar werden er geen opgravingsactiviteiten uitgevoerd. Wel werd al het graafwerk in de gemeente nauwlettend in de gaten gehouden. Ook zijn er gesprekken geweest over een archeologisch onderzoek in het duingebied naar aanleiding van een nog te starten project voor het opruimen van een aantal waterleidingen en pompstations. In 1999 is er voortgang gemaakt met het verzendklaar maken en overbren gen van de archeologische collectie naar het Provinciaal Archeologisch Depot te Wormerveer. Werkgroep inventarisaties: Door de werkgroep zijn allerlei gegevens in de computer ingevoerd, zodat het historisch materiaal in de toekomst voor iedereen gemak kelijker te raadplegen is. Werkgroep jaarboekje en archiefonderzoek: Er is wekelijks op dinsdagavond veel onderzoek verricht op het ar chief in Alkmaar door een vaste kern van de Werkgroep bestaande uit de dames Glorie en Sminia en de heren Hespe en Zuurbier. Het werk voor het nieuwe jaarboekje is alweer in volle gang. Werkgroep financiën: Het jaar 1999 werd positief afgesloten. Fotowerkgroep: Het fotoarchief breidt zich jaarlijks uit. deels door de nieuwe foto's die Loek Zonneveld neemt van verdwijnende panden en straatbeel den, maar ook door schenkingen en aanvullingen. De fotowerkgroep maakt of kopieert ook vele foto's voor het jaarboekje of voor opna me in het fotoarchief. Public Relations: De werkgroep Oud-Castricum is ter gelegenheid van de presentatie van het jaarboekje en de aanbieding van de documentatie van de laat ste grote restauratie van de Hervormde Kerk in de publiciteit geweest. De bewoners van de Lide Tulpsingel kregen een brief over de her komst van hun straatnaam. Bestuur, leden en donateurs Op 31 december 2000 was het bestuur als volgt samengesteld: S.P.A. Zuurbier, voorzitter Mevr. A.H.A.M. van Boxtel, secretaris M.G.J. Schiermann, penningmeester P.A. Levi, lid H.M. Vermanen, lid L. Zonneveld, lid

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 88