Castricum - Honderd jaar geleden In het jaar 1900 hebben er in Castricum geen schokkende gebeurte nissen plaats gevonden. Voor het jaarlijkse overzicht van 'Castricum van honderd jaar geleden' moeten we volstaan met de betrekkelijk eenvoudige zaken die in de plaatselijke politiek speelden en veelal de sfeer van die tijd weergeven. De informatie is ontleend aan de no tulen van de gemeenteraadsvergadering, de inkomende en uitgaan de stukken van de Gemeente Castricum, de provinciale bladen, de burgerlijke stand registers etc. Op 1 januari 1900 bestaat het gemeentebestuur uit burgemeester Johannes Mooij. de wethouders Wulbert Melker en Jacob Kuijs en de raadsleden Arie Asjes, Joseph Goes, Jan Schuijt, Cornelis Spaansen en Jan Twisk. Zo'n honderd jaar geleden telde Castricum bijna 1900 inwoners. Op 1 jan. 1900 had Castricum volgens een provinciale opgave in 1901 nog 1869 inwoners, terwijl dat op 31 dec. 1899 volgens de jaarop gave van 1900 er al 1887 waren (zie ook deze rubriek in het voor gaande jaarboekje). Het inwonertal is als gevolg van een telling in 1900 gecorrigeerd. Het aantal inwoners is op 31 dec. 1900 toegeno men tot 1894. In het jaar 1900 werden in Castricum 63 kinderen gebo ren; er werden 24 huwelijken gesloten en er overleden 26 personen. Door het geboorteoverschot van 37 en doordat er 12 personen min der in Castricum kwamen wonen (93) dan er waren vertrokken naar elders 105), nam het inwonertal met slechts 25 personen toe. In 1900 heeft Castricum 257 kiesgerechtigde personen. Zowel voor de lokaliteit (de gelagkamer) als de drankverkoop (slij terij) werd de huurwaarde afzonderlijk bepaald. De volgende kas teleins werden genoemd: L.A. van Benthem (Dorpsstraat, later de Oude Schimmel): totale huurwaarde fl 169,- P. Lute (Burg. Mooijstraat) fl 140.- N. van Schie (hoek Burg. Mooijstraat - Dorpsstraat) fl 112,- wed. J. Koopman (De Rustende Jager - Dorpsstraat) fl 109.- wed. F. Twisk (Heereweg in Bakkum) ft 45,- D. de Winter (Heereweg in Bakkum) fl 44,- 4 april 1900 De jaarwedde van de ambtenaar van de Burgerlijke Stand en van Bevolking bedroeg voor elk fl 37,50; deze werd voorheen genoten door wijlen A. Dekker. Beide functies worden nu door de secretaris waargenomen; de gemeenteraad besluit om de jaarwedde van de se cretaris hiermee te verhogen en te brengen van 400 op 475 gulden. Het verzoek tot eervol ontslag van onderwijzer W.Ph. van Munster is ingewilligd. De onderwijzeres D. Eenhoorn uit Krommeniedijk zal hem opvolgen. 22 mei 1900 10 januari 1900 In het raadhuis wordt een openbare verpachting gehouden van het grasgewas langs de gemeentewegen en dijken. Bijna elke weg bin nen de gemeente wordt verpacht voor de duur van één jaar; de prij zen variëren sterk, vooral afhankelijk van de lengte van de weg: het laagste bedrag is een kwartje voor de Malleweg en het hoogste is 19 gulden voor de Heemstederweg, die toen tot aan de spoorlijn ook de Teeliksweg heette. De totale opbrengst van 36 wegen is 96 gulden. Een week later wordt in het raadhuis een openbare verkoping ge houden van enige parken wilg. eik en ander hakhout dat ligt op de plaats waar het is omgehakt en met name aan de gemeentewegen Oudeweg. Stationsweg. Kramersweg en in Zuid-Bakkunt. Willem Groot, oud 14 jaar. is wegens brandstichting in houtgewas en helm in de duinen van mevr. Gevers veroordeeld tot plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht voor een periode van 2'A jaar. 23 mei 1900 F. Hollenberg heeft een verzoek ingediend om een hek op kosten van de gemeente te mogen plaatsen over het openbaar voetpad dat ligt op zijn land 'de Doornenweid'. Het verzoek wordt afgewezen. De straatweg naar Egmond zal als proef over een lengte van honderd meter met grind worden verhard. 2 februari 1900 De Commissaris van de Koningin heeft onder bepaalde voorwaar den toestemming gegeven tot het aanleggen van een bestraat voet pad met een lengte van 52 meter aan de noordzijde van de Dorpsstraat bij de weduwe Koopman en vrouw Beusman (bij De Rustende Jager). Door de gemeenteraad is aan D. Wokke toestemming verleend tot het rooien van negen struiken om een ingang te kunnen maken naar zijn nieuw te bouwen perceel. Voorwaarde is wel dat er per struik 25 cent aan de gemeenteontvanger wordt betaald. 22 maart 1900 De gemeenteontvanger Bemardus A. Res is aangesteld tot schatter (taxateur) van de lokaliteiten waar sterke drank in het klein wordt verkocht. Door hem werd de huurwaarde (belasting) vastgesteld. 86 6 juni 1900 Jan Mooij is opnieuw vooreen volgende ambtsperiode benoemd tot burgemeester. Bovendien wordt hij ook herbenoemd tot ambtenaar van de Burgelijke Stand. De gemeenteraad besluit om vier schuitvrachten grind aan te schaf fen: drie voor de straatweg en één voor de Oosterbuurt. 21 juli 1900 Halve stenen zijn aangekocht om het restant van de Kramersweg te verharden, waarin Mr. Gevers (eigenaar van het aan het einde van de Kramersweg gelegen duingebied) voor de helft in de kosten deelt. Ook is puin aangekocht voor de wegen van de gemeente.

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 86