tirinHiyÊi 'fJM. mmm De familie Breetveld gaat zich aanzienlijk uitbreiden bij Cornelis Breetveld, zoon van bovengenoemde Simon. Deze Cornelis Capteyn (Breedveld) is geboren in 1719, woont na zijn huwelijk met de Heemskerkse Maartje Grasbos in Heiloo en krijgt de zoons Lourens, Jan en Cornelis die zich verder Breetveld blijven noemen. Zijn doch ter Antje trouwt in 1780 in Castricum nog als Antje Capitein met Gerrit Enke. Bij de boedelverdeling na het overlijden in 1836 van haar zuster Maartje Breedveld wordt zij Antje Breetveld genoemd als huisvrouw (echtgenote) van Gerrit Enke. den rieten daken verboden. Het beroep rietdekker werd daarna nog bijna uitsluitend op het platteland uitgeoefend. Riet groeide er volop in ondiep water, veelal langs de oevers van plassen en meren. Rietdekkers waren mensen die met hard werken hun brood verdien den, vaak voor lage lonen. Het is een beroep dat veel vakbekwaam heid vereist die in de familie Breetveld van vader op zoon werd over gedragen. Voor het snijden, leggen en binden van het riet op het dak waren zeer specifieke gereedschappen nodig. De oudste zoon Lourens, geboren in 1757, was rietdekker van be roep, kreeg alleen dochters en daarmee zet deze tak Breetveld niet door. Dat geldt na enkele generaties ook voor de jongste zoon Cornelis. Hij is geboren in 1763. trouwt met Maartje Bakkum en heeft een zoon Pieter en via hem twee kleinzoons, die alleen getrouwde dochters hebben. Van de tweede zoon Jan, geboren in 1760, is de huidige Castricumse familie Breetveld afkomstig. Jan trouwt in 1802 met Trijntje Gladsteen; zij wonen in Heiloo. Hun enige zoon Cornelis, geboren in 1803. is rietdekker en trouwt met de Castricumse Maartje Zonneveld. Zij gaan eerst op de Kramersweg wonen en vanaf 1855 op de Mient. Van deze Cornelis is door Q. de Ruijter in zijn boek 'Schippers van het Stet' het volgende verhaal opgetekend dat hij had vernomen van wijlen Jan Breetveld: "Cornelis woonde in een laag huisje aan de Kramersweg. Op een kwaaie dag moest hij z'n woninkje ontruimen, omdat de eigenaar, een boer, er een pas aangenomen knecht onder dak wilde brengen. Dat de rietdekker met zijn gezin weer een dak boven zijn hoofd kreeg, had hij te danken aan een oud-kapitein van het Regiment Hoornblazers waarbij hij had gediend. Deze ging voor hem naar boer Twisk in Bakkum die min of meer een groot-grondbezitter was. Breetveld kreeg een stukje grond aangewezen aan de voet van de duinen, daar waar een zanderig landweggetje de voorloper was van de huidige Mient. Timmerman Jan Handgraaf uit de Schoolstraat bouwde er voor en kele honderden guldens een eenvoudig houten huisje ongeveer te genover het Leenaershuis" Cornelis Breetveld en Maartje Zonneveld kregen slechts één zoon, Lourens, geboren in 1850. Hij trouwt met Maartje Castricum. is net als zijn vader rietdekker en woont ook op de Mient; zij hebben drie zoons Jan, Kees en Willem Breetveld. Jan trouwt met Agie Stuifbergen. Kees met Anna Burger en Willem met Anna Beentjes; zij zijn de grootouders van de huidige generatie Breetveld. Een rietdekkersfamilie Met het overlijden in 1995 van Wim Breetveld uit de Torenstraat dan nog de enige rietdekker in Castricum, is een einde geko men aan het beroep rietdekker binnen de familie Breetveld. Dit beroep is vele generaties van vader op zoon in de fa milie overgegaan. Voor zover we kunnen nagaan, zijn de gebroeders Lourens en Jan Breetveld ge boren in resp. 1757 en 1760 de eersten van de fa milie die dit beroep uitoefenden en met Wim Breetveld als laatste betekent dit vijf opeenvol gende generaties rietdekker. Dit is zo specifiek voor de familie Breetveld dat het aardig is om even bij dit beroep stil te staan. Riet werd al bij het begin van de jaartelling als dakbedekking gebruikt; het gaf een goede be schutting tegen regen en wind, tegen hitte en kou de. In de Middeleeuwen waren de huizen in ste den en dorpen gedekt met riet of stro. De toen ge bouwde huizen met de geteerde houten wanden waren zeer brandgevaarlijk, waardoor er gemak kelijk brand uitbrak en door de zeer gebrekkige blusmiddelen kwamen grote branden voor, waar bij vele huizen verloren gingen. In vele steden wer- S tam boom In het bijgevoegde schema wordt het navolgend uitvoerig behandelde deel van de stamboom van de Castricumse familie Breetveld weer gegeven. Onder de toegevoegde nummers 1 t/m 26 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid van het schema zijn alleen de namen van de ouders van de gezinnen opgenomen. N.B. Tenzij anders vermeld in de hierna volgende uitwerking, heb ben de geboorten, huwelijken en overlijden in Castricum plaatsge vonden. 69

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 69