De Castricumse familie...Breetveld Al sinds 1981 is het de gewoonte om in het jaarboekje de geschie denis en de stamboom van een Castricumse familie op te nemen. Inmiddels zijn reeds vele bekende Castricumse families uitvoerig be handeld. Verreweg de allergrootste familie is de familie Zonneveld, die over meerdere jaarboekjes moet worden verdeeld. Ook in het af gelopen jaar is hiervan een gedeelte gepubliceerd. Het allerlaatste gedeelte moet nog volgen. Voor de afwisseling wordt nu dit jaar aan dacht besteed aan de Castricumse familie Breetveld. Vele varianten van de naam Breetveld In vroeger eeuwen was de schrijfwijze van de naam van onderge schikte betekenis. De naam werd opgeschreven in doopboeken, trouw registers, notariële akten etc. op een manier zoals die op dat moment werd verstaan of zoals men die meende te moeten opschrijven. Daardoor kan het voorkomen dat binnen één familie zich verschil lende schrijfwijzen kunnen ontwikkelen. De naam Breetveld leent zich uitstekend voor allerlei varianten zonder dat er in de uitspraak een verschil is te beluisteren: het woord Breed of Breet en veld. velt of veldt en dat in alle mogelijke combinaties. Deze naamvorm komt vooral in Noord- en Zuid-Holland voor, verreweg de meeste keren in de provincie Zuid-Holland. Bij de volkstelling van 1947 komen er in beide provincies in totaal 1155 personen voor met deze naam vorm en wel opgesplitst in Breetveld 121 xBreetvelt (34x), Breedveld (953x), Breedveldt (lx), Breedvelt (46x). Ook zijn er vele enigszins gelijkende namen in omloop: bij dezelfde volkstelling van 1947 komen we in Noord- en Zuid-Holland tegen: Bredeveld (20x). Breedeveld (83x). Breedevelt 13x), Breederveld lOOx),Breedervelt (lx).Brederveld(49x). Breeveld(48x), Bretveld (6x) en Bretvelt (3x). Als we ons beperken tot de schrijfwijze Breetveld. zoals die voor de Castricumse familie geldt, dan woonden er slechts 29 personen in 1947 met deze naam in de provincie Noord-Holland, waarvan er in Castricum 16. in Amsterdam en Velsen elk 3 en de overige 7 perso nen verdeeld over vijf gemeenten. Veldnaam als familienaam Vele familienamen zijn ontleend aan veldnamen, terwijl er per ge meente vele honderden veldnamen in omloop waren vooral in de tijd dat percelen nog niet met een eigen kadasternummer konden worden aangeduid. In de dorpsgemeenschap werden de verschillende wei landen naar hun veldnaam genoemd, namen die dan vaak ook in middels al vele eeuwen oud zijn en terug kunnen gaan tot in de Middeleeuwen. Ook bijvoorbeeld de Castricummerpolder kende voor de vele weilanden verschillende veldnamen (zie daarvoor het 9e jaar boekje). Niet zelden krijgt een weiland een veldnaam naar de vorm van het stuk land. In Castricum komen dergelijke namen ook meer malen voor: het Korte Land, de Breedeweg. de Zeil ven naar de vorm van een zeil), de Lange, de Kromme en de Korte Akkers, de Smalpolder. het Breeveld. het Lange Stuk. het Korte Stuk. de Lange Weid. het Driehoekje. Zo zal de naam Breetveld in allerlei schrijf- varianten op meerdere plaatsen in Nederland aanvankelijk als veld naam en later ook als familienaam in gebruik zijn gekomen zonder dat er van enige familierelatie sprake was. De verschillende families Breetveld in Nederland De naam Breetvelt wordt in de 16e eeuw al in Den Haag en Leiden aangetroffen. In 1512 woonde in Den Haag in de 'Spoystraet een Pieter Jacopszoon van Breetvelt'. In genealogische bronnen is uitvoerig gepubliceerd over het Hollandse protestantse geslacht Breedveld dat in vroeger tijd als Breetvelt werd gespeld en dat teruggaat tot 1544 in het ambacht Zevenhuizen in Schieland (Zuid-Holland). Dit geslacht heeft zijn naam ontleend aan het land Breetvelt gelegen aan de Rotte ten zuiden van Zevenhuizen. Het had al in de zestiende eeuw in Zevenhuizen en Bleiswijk vele morgen land en telde toen al onder zijn leden een schout en een mo- lenmeester. Uit deze familie is ook afkomstig de in Castricum zo be kende Jaap Breetvelt (2 x t), die als geneesheer was verbonden aan Duin en Bosch en in februari 2001 is overleden. Alle mensen die nu in Nederland wonen met dezelfde schrijfwijze van de naam (2 x t) zijn aan elkaar verwant en zijn afstammelingen van het echtpaar Abraham Breetvelt en Ingetje de Bruijn, die in 1812 in Delft trouw den en aldaar gingen wonen. De Castricumse familie heeft de schrijfwijze Breetveld (t en d) en heeft haar bakermat in onze regio. Wimmenum De oudere generaties van de Castricumse familie Breetveld wonen in het naburige Wimmenum. Dit gehucht ligt even ten noorden van het dorp Egmond aan den Hoef en was vroeger een zelfstandige ge meente. De voormalige 'schoutswoning' is het nu nog bestaande land huis Schuilenburg gelegen aan de oostzijde van de Herenweg op weg naar 't Woud (gem. Bergen). In het jaar 1857 hield de gemeente Wimmenum op te bestaan en is gevoegd bij de gemeente Egmond- Binnen. In 1811 had de gemeente Wimmenum 68 inwoners; toen was de familie Breetveld daar al niet meer woonachtig. De eerste zich Breetveld noemende persoon in Wimmenum is Comelis Corneliszoon Breetveld; hij is schepen in het gemeentebestuur van Wimmenum en tevens armenvoogd. In de schepenregisters van 1691- 1693 staat vermeld dat hij van Castricum afkomstig is. Hier had hij ook een broer Jan wonen. Comelis is veehouder en heeft verschil lende stukken weiland in zijn bezit, die zijn gelegen in de Egmondermeer. Wimmenum en Egmond aan den Hoef. Na zijn over lijden wordt in 1713 een notariële akte opgemaakt, waarin zijn bezit tingen en de verdeling hiervan over zijn kinderen Cornelis. Simon. Maartje en Trijntje wordt beschreven. Over deze periode bestaan geen doop-, trouw- of begraafboeken, zodat het uiterst moeilijk is om een volledig beeld van de familie Breetveld te schetsen. De gegevens moesten voornamelijk worden ontleend aan notariële registers en transportregisters van Wimmenum en onrliggenden gemeenten. Breetveld of Capteijn Een bijzondere complicatie deed zich voor toen de kinderen soms of uitsluitend de achternaam Kapteijn (Capteyn) zijn gaan gebruiken in plaats van Breetveld. Dit zal mogelijk te maken hebben gehad met het feit dat zij in het dorp zo werden genoemd, omdat hun grootva der Hilbrand Sijmonsz in Wimmenum onder andere de functie van kapitein van de weerbare mannen bekleedde. 68

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 68