Omstreeks 1960 genomen foto van een gedeelte van de Burg. Mooijstraat met van links naar rechts een gedeelte van de drogis terij van IJsbrand van Ext er, de winkel van juwelier Plas (nr 24), de winkel van zilversmid Latjes (nr 26) en het woonhuis van Niek Jacobs (nr 28). opening van zijn nieuw gebouwde winkel juwelier Plas aan het woord, die onder meer ingaat op zijn relatie met Latjes: "We waren zeker geen concurrenten. Integendeel zelfs, we gingen heel vriendschap pelijk met elkaar om. De heer Latjes is twee jaar geleden met wer ken gestopt. Ik heb toen zijn zaak overgenomen. Nu staat er dus op de plaats waar eens de zaak stond van de heer Latjes mijn nieuwe pand. Ja, ziet U, mijn oude pand is in de loop der jaren veel te klein geworden en bovendien voldeed de zaak ook niet meer aan de eisen des tijds. Vandaar dit nieuwe pand, met achter de winkel kantoor, magazijn en werkplaats." gon. was Piet Groot. Oudere Castricummers herinneren zich nog zijn buitengewoon lekkere taaitaai die hij maakte volgens een geheim ge bleven recept. Piet Groot mag ook gelden als een sociaal bewogen persoon, die vooral voor grote gezinnen graag iets extra's deed. In de jaren voor de Tweede Wereldoorlog was het de gewoonte om op de tweede zondag vóór Sinterklaas in de bakkerijen gelegenheid te geven om te komen 'smakken', wat volgens Van Dale 'spelen, dob belen' betekent. Zo ook bij bakker Groot. Er werd dan ruimte in de winkel en bakkerij gemaakt voor allerhande speelattributen, zoals een rad van avontuur, een schietschijf en natuurlijk dobbelstenen, waarmee prijzen konden worden gewonnen. In de winkel stond een sinterklaastafel met daarop de prijzen uitgestald: snoep, speculaas, taaitaai, banket, figuren van marsepein etc. Het meespelen werd ex tra aantrekkelijk gemaakt door het schenken van een drankje en voor al veel vaders gaven zich over aan het spel om met een voorraadje aan lekkernijen voor het aanstaande sinterklaasfeest thuis te komen. Door de oorlogsomstandigheden raakte het feest in onbruik en het is na de oorlog dan ook niet teruggekeerd. Het bakkersbedrijf van Groot werd in 1957 voortgezet door Petrus Bakker en daarna door Jacobus Bakker. In 1975 vestigde zich Wilhelmus Brakenhoff in het pand. die er tot de dag van vandaag zijn bedrijf uitoefent. Ger van Geenhuizen t Wim Hespe Lien Steeman Van woonhuis tot kaaswinkeltje (nr 28) Het pand waarin het Kaaswinkeltje is gevestigd, kwam in de plaats van een voormalig woonhuis dat dateerde van 1921De oudst be kende bewoner was de in 1899 in Castricum geboren Niek Jacobs, die er zich in 1923 met zijn vrouw en schoonmoeder vestigde. Hij werkte aanvankelijk op Duin en Bosch als kok en exploiteerde later een snackbar in de Dorpsstraat, het pand waar nu Restaurant 't Eethuysje gevestigd is. Na zijn overlijden in 1977 bleef zijn vrouw Neeltje Haringa nog een jaar in de Burgemeester Mooijstraat wonen. Daarna kwamen woning en grond in handen van vervoersbedrijf Tervoort, dat er diverse plannen mee had die echter niet gerealiseerd werdentot in 1982 Piet Grapendaal de boel opkocht en er zijn kaas winkel opende. De uit Hensbroek bij Alkmaar afkomstige Grapendaal was daarvoor reeds zeven jaar met een winkeltje in kaas en aanver wante artikelen gevestigd op een adres daar vrijwel tegenover. Geelvinckstraat 1vlak bij de hoek met de Burgemeester Mooijstraat. Hoewel de winkel bleef bestaan, trok Grapendaal zich enkele jaren geleden uit de zaak terug, om nog wel een handel in kerstpakketten te beginnen in een loods op het achterterrein. Postzegels Op de open plek tussen de panden 28 en 32. de voormalige tuin van de hiervoor genoemde Jacobs, is ca. 1985 het winkelpand gebouwd waarin Luijpen zijn postzegelhandeldie eerst aan de overkant was gevestigd ('t Molletje, nr 29), voortzet. De warme bakker van de hoek (nr 32) Dit laatste te bespreken pand werd gebouwd in 1924 en heeft vanaf het begin dienst gedaan als bakkerij. De eerste die er een bakkerij be Bronnen: Veel informatie werd verkregen in gesprekken met een aantal Castricummers, waarvoor we hen zeer erkentelijk zijn. Verder geraadpleegd: Archief Gemeente Castricum, 1812 - 1936. Baars, F., Hopman, M., Tweehonderd jaar brandweer in Castricum. 18e Jaarboekje Werkgroep Oud-Castricum, 1995. Bevolkingsregister Castricum. Deelen, D. van. Historie van Castricum en Bakkum. Schoorl 1973. Glorie-van der Steen, A.C.. Zuurbier, S.P.A., De Castricumse fami lie Lute, 8C Jaarboekje Werkgroep Oud-Castricum. 1985. Glorie-van der Steen. A.C., Zuurbier. S.P.A.. De Castricumse fami lie Stuifbergen. 9C Jaarboekje Werkgroep Oud-Castricum, 1986. Heideman. H.. De oude generatie van Bakkum en Castricum (1900- 1940), 1982. Heideman. H.. De oude generatie van Bakkum en Castricum. Deel 2(1900-1950), 1994. Kaan, N.A., Wie was Kapitein Rommel, 12e Jaarboekje Werkgroep Oud-Castricum, 1989. Kaan. N.A.. Wie was Sijf Portegies, 14° Jaarboekje Werkgroep Oud- Castricum, 1991 Kaan, N.A., Castricum in de 20e eeuw, verkenning van de ruimte lijke ontwikkeling. Op zoek naar Castricums verleden, Schoorl 1992. Nieuwsblad voor Castricum (en omgeving), beschikbare nrs uit de periode 1925 - heden Oude Ansichten van Castricum, Schoorl 1972. Ruijter, Q. W.Jzn. de. Schippers van het Stet. 1974. Stichting Werkgroep Oud-Castricum. Castricum - Bakkum in ver vlogen Jaren, 1996. Zuurbier, S.P.A.. De Castricumse familie Res, 6C Jaarboekje Werkgroep Oud-Castricum. 1983. 66

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 66