Het winkelpand van Klaas Stiemer en Neeltje Stiemer-Vader om streeks 1954. Het werd in 1936 gebouwd en in 1974 alweer afge broken. Neeltje Stiemer-Vader in de deur van Itaar winkel. Bouw en sloop (nr 6) De kruidenierswinkel van Piet Vader op nr 13, die in 1952 werd ge sloopt t.b.v. de Henri Schuijtstraat. kwam reeds ter sprake. Zijn in 1852 in Oudorp geboren vader Klaas, die gehuwd was met Maria Wempe, was al voor 1900 woonachtig aan de even kant van de Kramersweg. Riet Vader, de dochter van Piet Vader, weet er meer over te vertellen: "Mijn opa Klaas Vader kocht in 1895 het huis met het latere nr 6. Hij woonde daar met zijn vrouw en drie kinderen, mijn vader Piet, Cor en Neeltje. In een gedeelte van het huis werden wat kruidenierswaren verkocht maar voornamelijk snoep. Een zuur bal kostte een cent. In 1936 werd dit huis afgebroken en daarvoor in de plaats werd een winkelpand gebouwd voor mijn tante NeeltjeOpa en tante woonden toen tijdelijk bij ons in. Oom Cor was naar elders verhuisd. Mijn opa overleed al spoedig, maar heeft de tekening van de nieuwe winkel nog gezien. Neeltje verkocht in de nieuwe winkel lingerie en textiel. In 1938 trouwde ze met Klaas Stiemer, bedden maker van beroep. Toen Neeltje in 1967 stierf, werd de zaak door Stiemer voortgezet als 'beddenpaleis'maar daar kwam een einde aan toen het pand werd afgebroken om plaats te maken voor een nieuw winkelpand waarin een schoenenwinkel kwam. Eerst van Piet van de Put en daarna van Antoon Hurkmans." Van de Put betrok het nieuwe pand in 1974. na sinds 10 jaar op nr 8 (zie hierna) gevestigd te zijn geweest. In 1978 nam Antoon Hurkmans de winkel over. Hij had het schoenenvak van niemand vreemd, want zijn vader en later zijn broer hadden meer dan 50 jaar een schoen makerij aan de Overtoom. Hurkmans Schoenmode is nog steeds in de Burgemeester Mooijstraat gevestigd. Nog een kruidenierswinkel (nr 8) Het pand. zoals het aangegeven staat op de plattegrond, werd ge bouwd in 1907, waarschijnlijk op een open plek. want er zijn geen gegevens dat daar al eerder een huis stond. Eigenaar was de in 1873 geboren Lambert Stuifbergen, die daar een kruidenierszaak begon. Daarvoor had hij overigens al een kruidenierszaak 'de Kleine Winst" op de hoek Ruiterweg/Mient. Lambert trouwde in 1897 met Jansje van den Berg. Het gezin telde zeven opgroeiende kinderen, waarvan de in 1906 geboren Lambertus de kruidenierswinkel na de oorlog voortzette. In 1958 werd het pand gesloopt en liet Quirinus Schram er een nieuw woon- en winkelhuis bouwen. Hij exploiteerde daar tot 1964 een schildersbedrijf, waarbij hij ook een achtergelegen schuur benutte die niet was gesloopt. In de winkel vestigde zich in 1964 schoenhandel Van de Put, om in 1974 plaats te maken voor Van Vuuren Mode die de onderpui liet verbouwen. Vanaf 1980 was er geruime tijd servieshandel Zwemmer gevestigd en thans treffen we er Lisa Mode. Sonnevanck en de tuin van kapitein Rommel (nr 10) Ongeveer gelijktijdig met het hiervoor besproken pand. in 1906. liet de makelaar en industrieel Johannes Rommel de riante villa Sonnevanck bouwen, die met zijn tuin lange tijd beeldbepalend voor de Burgemeester Mooijstraat is geweest. Kadastrale gegevens noe men reeds in 1830 de grootvader van Johannes. Bartholomeus Rommel, eigenaar van De Rustende Jager en grootgrondbezitter, als eigenaar van het stuk bouwland aan de Kramersweg, waarop later Sonnevanck is gebouwd. Een huizenlijst uit 1895 geeft een sterke aanwijzing dat Johannes Rommel daar, reeds voordat Sonnevanck werd gebouwd, een huis bezat. Na de dood van Johannes in 1932 werd zijn vrouw Antje Vis, met wie hij in 1914 getrouwd was. de ei genaresse van de villa en de bijbehorende tuin. Antje Vis was eerder gehuwd geweest met een broer van Johannes. de in 1912 overleden Jacobus Rommel, uit wiens huwelijk in 1889 een zoon Albert was geboren, die later grote bekendheid in het dorp kreeg als kapitein Rommel. Deze Ab Rommel woonde, als hij niet op zee was, aan vankelijk in bij zijn moeder en stiefvader. Later woonde hij met zijn tweede vrouw in een huis dat in 1951 in de tuin was bijgebouwd als pompgebouw en dagverblijf en dat bekend werd als 'Achter Bornholm"De extraverte Ab Rommel trad naar buiten toe op als de eigenaar van Sonnevanck en hield zich dan ook intensief bezig met de inrichting van de grote tuin. zoals de aanleg van een vijver, het kweken van vis en zelfs met plannen voor het kweken van forellen. In werkelijkheid was Ab Rommel pas na de dood van zijn moeder in 1957 eigenaar van Sonnevanck en de tuin en dat slechts voor een kor te tijd, want hij overleed zelf in 1958. waarna alles werd verkocht aan de reeds in de Burgemeester Mooijstraat gevestigde schoenhan delaar Hein Groot. Oudere Castricummers herinneren zich Sonnevanck nog als een prachtig huis. maar niettemin werd het als bouwvallig beoordeeld en liet Hein Groot het slopen om er een dubbel winkel- 63

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 63