tie doorvoerde, die in de plaatselijke pers veel lof oogstte. Castricummers zullen de meeste herinneringen hebben aan de in 1901 geboren Gerrit Ammeraal, die van 1949 tot 1965 de uitbater was. Hij kwam uit Wormerveer, waar hij o.a. als ober werkzaam was geweest. In 1970 kocht Theo Bleijendaal het pand en liet het drastisch ver bouwen. Hij begon er een café-restaurant, dat alweer in 1973 werd verkocht. Het werd het begin van een reeks Chinese restaurants, al lereerst Tong Fa en nu China City. De Harmonie had lange tijd een belangrijke functie in het Castricumse verenigingsleven. Er vonden recepties en tentoonstellingen plaats, muziekverenigingen als Zang en Vriendschap en de Castricumse Orkest Vereniging hielden er hun repetities, er waren wekelijkse kaartavonden van klaverjasclub De Harmonie en in de periode Ammeraal had schietvereniging De Vrijheid een schietbaan op de bovenverdieping. Een ingewikkelde situatie (nrs 2 en 4) Vanaf de buitenkant kunnen we reeds vaststellen, dat het tegen woordige pand op de hoek van Burgemeester Mooijstraat/Dorpsstraat uit verschillende onderdelen is opgebouwd die niet uit dezelfde tijd stammen. Aan de kant van de Dorpsstraat is er de 'Brasserie bij Beentjes' gevestigd. Aan de kant van de Burgemeester Mooijstraat Pizzeria Miamo en erboven een aantal kleine woningen. Ook auto matenhal Meetpoint en Tapperij De Stiefel maken bij nadere be schouwing deel uit van het pand. Dit complex is voortgekomen uit een herberg die daar al omstreeks 1830 heeft gestaan. Als 'tapper' in dat jaar wordt genoemd Cornelis Steeman, die de herberg had laten bouwen op een stuk grond dat zijn vrouw. Aagje Stuifbergen, had verkregen uit de erfenis van haar vader. In 1895 wordt de 22-jarige Bernard Wempe als kastelein genoemd en heet de herberg Café Sportlust. Wempe heeft een reeks opvolgers gehad, waaronder van af 1905 Toon van Benthem, die de zaken groot aanpakte en in 1921/1922 de uitbreiding van het pand aan de Burgemeester Mooijstraat realiseerde. In de modern ogende aanbouw, in stijl ge heel afwijkend van het cafégedeelte, werden de keuken, sanitaire voorzieningen en enkele logeerkamers ondergebracht, waarna er nog ruimte overbleef voor verhuur. Hier maakte aanvankelijk de vanuit Heemskerk gekomen notaris Heenk gebruik van. Er was ook enige tijd een bankkantoor (Oscar Smit) gevestigd en zelfs heeft een tand arts er zijn praktijk uitgeoefend. In de periode van ca. 1930 tot 1948 droeg het pand de naam 'Bondshotel Broksma'. naar de eigenaar Hendrik Broksma. Daarna werd het bondshotel Meijer, tot in 1959 Joop Lefering de zaak over Aan liet begin van de Burg. Mooijstraat is in 1921/1922 een aan bouw gekomen aan het café van Toon van Benthem. Daarnaast staat een woongedeelte en café De Stiefel. nam en in het cafégedeelte het Biljartpaleis ging exploiteren met en kele echte wedstrijdtafels, waarvan dan ook door biljartvereniging 'Onder Ons' druk gebruik werd gemaakt. Het gedeelte van het pand waar nu Meetpoint en De Stiefel geves tigd zijn. schijnt omstreeks 1878 te zijn aangebouwd als kolfbaan. Later werden het twee woningen. Een bekende Castricummer, die vanaf 1945 tot 1963 op nr 4 woonde, was vishandelaar Cees Veenboer. De reeds genoemde Coba Brandjes, bewoonster van het 'witte huis' op nr 1 1herinnert zich deze overbuurman nog goed en vertelt daar over: "Bij mij aan de overkant woonde Veenboer. Hij haalde verse vis uit Umuiden en mevrouw Veenboer bakte die iedere vrijdag voor de verkoop. Dat deed ze achter het huis onder een waranda, gewoon met een paar grote koekepannen. Dat nam nogal wat tijd in beslag, maar iedereen had het wachten er voor over, want de vis was heer lijk. Alles was zeer hygiënisch. Mevrouw Veenboer had weliswaar geen koksmuts op. maar wel een grote alpino over haar kapsel. En heel de straat at op vrijdag de gebakken vis van mevrouw Veenboer, behalve dan de mensen die ze niet mocht, daar hakte ze niet voor. De geslaagde verbouwing in 1974 van de twee vervallen woninkjes tot café de Stiefel werd tot voorbeeld gesteld voor de renovatieplan nen van het in slechte staat verkerende Biljartpaleis, die door eige naar Theo Bleijendaal in 1978 werden bekend gemaakt. De bouw vallige toestand van het Biljartpaleis was volgens bezoekers uit die tijd overduidelijk. De balken waren vermolmd en een bekende Castricumse biljarter kan zich nog herinneren dat hij bij een harde stoot door de houten vloer zakte. Bleijendaal had ook voor sloop kun nen kiezen, maar gaf er de voorkeur aan om met toestemming van de gemeente het oorspronkelijke karakter van de bebouwing, waar onder ook de naastgelegen voormalige doorrijstal aan de Dorpsstraat, zoveel mogelijk te handhaven. De verbouwingsplannen betekenden dat het Biljartpaleis zou wijken voor winkelruimte, terwijl op de bo venverdieping. die reeds voor bewoning werd verhuurd, een aantal eenkamerappartementen (studio's) zouden komen. In 1980/1981 werd de verbouwing gerealiseerd, waarbij door het weghalen van de on derbouw van de gevel aan de kant van de Burgemeester Mooijstraat een luifel ontstond, een leuke entree tot de eerste winkel die zich daar in 1981 vestigde: Brigitte Modes. In het voormalige cafégedeelte, la ter biljartruimte, aan de kant van de Dorpsstraat, kwam een bloe- menzaak. Opmerkelijk is dat dit niet het definitieve einde van het café- en restaurantbedrijf op de hoek Dorpsstraat/Burgemeester Mooijstraat betekende, want thans zijn er toch weer eetgelegenhe- den gevestigd. Het huis (nr 6), dat in 1895 werd gekocht door Klaas Vader en in 1936 werd afgebroken. 62

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 62