Sauveur, de moeder van de toenmalige Castricumse burgemeester Lommen, met een broer en schoonzuster. Mevrouw Lommen kwam oorspronkelijk uit Maastricht en hield veel van uitgaan. Daarbij nam ze haar huishoudelijke hulp, als een soort gezelschapsdame, van tijd tot tijd mee naar Amsterdam, waar ze bijvoorbeeld het Tuschinski- theater bezochten en daarna uit eten gingen. Later verhuisde mevrouw Lommen naar een villa aan de Stationsweg. Volgens het bevol kingsregister vestigde zich begin 1936 op nr 35 een Oostenrijkse ban ketbakker, Hermann Zinkl met vrouw en dochter. Bewijs van zijn activiteiten in Castricum vormt ondermeer bewaard gebleven ver pakkingsmateriaal met de opdruk Hermann Zinkl, Weensche Banketbakkerij en IJsbujfet, Burgemeester Mooijstraat 35, Castricum' Verder weten we weinig van hem, behalve dat hij achter zijn huis een terrasje onder een pergola exploiteerde, dat weinig belangstel ling scheen te trekken. Wellicht de reden dat hij eind 1937 alweer uit Castricum vertrok naar Haarlem. Na het vertrek van Zinkl opende de bekende Bank Beentjes zijn kaas handel op het adres Burgemeester Mooijstraat 35. Vele Castricummers zullen nog herinneringen hebben aan deze kaaswinkel, die in 1962 wegens personeelsgebrek werd gesloten en vooral aan het latere IJshuis BB, met 'ijs om te smullen'. Eind 1979 hield Bank het voor gezien en hij deed daarbij nog een verkapte uitspraak over het weer, waarvan hij bij zijn ijsverkoop uiteraard sterk afhankelijk was ge weest: "Ik heb hier 25 jaar in boter en kaas gedaan, daarna 25 jaar in ijs en ik was van plan om 25 jaar in zonweringsartikelen te gaan doen, maar je kunt niet weren wat er niet is Na verbouwing tot een kantoor vestigde zich hier vervolgens makelaar Vervoort, voorma lig medewerker van Kloes, in het pand. Van schoenhandel tot groentewinkel (nr 37) In de andere helft van het hiervoor genoemde pand begon kort na de bouw in 1925 Gerard Morren met zijn familie een manufacturen winkel. De winkel werd na 1932, toen zijn vrouw was overleden, voortgezet door zijn dochter Everdina die coupeuse was en ook naai lessen gaf. Gerard Morren overleed eind 1934. In 1935 huurde Hein Groot, de schoenhandelaar, de winkel. Daar zat een geschiedenis aan vast, waarover Groot het volgende vertelde: Mijn eerste schoen winkel was gevestigd waar nu de groentezaak van Stengs is. Toentertijd was daar een stoffenzaak van de familie Morren. In 1935 werd de winkel op een morgen leeg gevonden, waarschijnlijk omdat de schul den niet konden worden betaald. Ik was toen net 20 jaar en woonde in Krommeniewaar mijn vader een schoenwinkel had. Je had het in die tijd niet voor het zeggen, ik had misschien wel wat anders gewild, maar ik was ook voorbestemd voor het schoenbedrijf. Mijn vader werd door een familielid getipt over het leegstaande pand in de Burgemeester Mooijstraat en huurde het voor tien gulden in de week van de eigenaar die in Bussum woonde. Zo werd ik met een voorraad schoenen naar de winkel in Castricum gedirigeerd. Hein Groot bleef voorlopig met de trein heen en weer reizen tussen Krommenie en Castricum, wat op het eerste gezicht lastig lijkt om succesvol handel te bedrijven, maar er was boven de winkel een wo ning waar Corry Groot, een zuster van Hein, en haar echtgenoot Aloysius Weenink hun intrek namen. Op deze manier bleef er toe zicht op de winkel, terwijl Corry bovendien in de winkel hielp. Eind 1938 verplaatste Groot zijn schoenwinkel naar elders in de Burgemeester Mooijstraat en kwam er een totaal andere nijverheid voor in de plaats, de groentehandel van Jan Stengs. Deze huurde het pand, evenals zijn voorganger Groot, voor tien gulden in de week, wat voor die tijd veel geld was. Terwijl zijn vrouw de winkel be heerde, ventte Jan Stengs groente en aardappelen, waarvoor hij er eerst met een transportfiets op uit trok en later met een auto die hij voor vijftig gulden had gekocht. Tot 1978 voorzag hij bovendien nog de camping Bakkum van aardappelen, groente en fruit. Het bedrijf werd door zijn zoons voortgezet. 'De Harmonie' (nr 39) Het pand waarin nu een Chinees restaurant is gevestigd, op de hoek Burgemeester Mooijstraat-Stationsweg. liet Jacob Schotvanger in 1910 bouwen voor zijn in 1881 geboren zoon Piet. die er een café restaurant, annex hotel begon dat als 'De Harmonie' grote bekend heid kreeg. Het café schijnt veel klandizie te hebben gehad van be zoekers aan het toen reeds bestaande Provinciaal Ziekenhuis 'Duin en Bosch'. Deze kwamen veelal met de trein naar Castricum en bij het wachten op de paardentram was De Harmonie een gunstig gele gen pleisterplaats. Piet Schotvanger was getrouwd met Anna Bisschop en het echtpaar kreeg 8 kinderen. Volgens de overlevering was Piet niet zo gechar meerd van het cafébedrijf en ging hij liever met zijn vrienden jagen. In 1924 deed hij afstand van zijn vergunning voor de verkoop van sterke drank. Daarna kende het bedrijf nog diverse uitbaters, waar onder vanaf 1924 Klaas Schuijt, in 1933 Johannes Kehl en van 1939 tot 1949 Dirk Heerema. Toen de oorlog was afgelopen, heropende Heerema, na een gedwongen afwezigheid van 2/ jaar. in juli 1946 zijn verwaarloosde etablissement, waarbij hij een grondige renova- Café 'De Harmonie' (nr 39) van Piet Schotvanger in 1910. Café-hotel 'De Harmonie' omstreeks 1950, toen Gerrit Ammeraal de eigenaar was in een al lang niet meer landelijke omgeving. 61

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 61