een soort schuur als garage gebruikte, waarin thans boekenantiquariaat 'Het Duveltje' gevestigd is. In 1976 werd voorgesteld 'De Gouden Stulp' op de Castricumse mo numentenlijst te plaatsen. Dit gaf aanleiding tot veel discussie. Het advies van de monumentencommissie werd in een raadsvergadering afgestemd. Men vond het pand niet karakteristiek genoeg. Een der raadsleden sprak van een 'schilderachtig krot'Het pand was toen ei gendom van makelaar Kloes, die evenals zijn meeste collega-onder- nemers in de Burgemeester Mooijstraat voor sloop was, maar zich volgens mededelingen in de pers toch niet gelukkig voelde in de rol van 'boosdoener'. Misschien daarom is het pand tot op de huidige dag blijven bestaan, hoewel plannen voor sloop in de nabije toekomst en nieuwbouw ter plaatse reeds zijn uitgewerkt. Een nog bestaand woonhuis (nr 25) De hiervoor genoemde Bernard Res van de kruidenierswinkel liet het karakteristieke woonhuis op nr 25 in 1918/1919 bouwen om daar met zijn vrouw te gaan wonen, nadat hij met de kruidenierszaak was gestopt en die had overgedragen aan de familie Groen. Bernard Res overleed in 1952. Na zijn dood, zijn vrouw was reeds eerder overleden, bleek hij het huis vermaakt te hebben aan de Pancratius kerk, met echter de bepaling, dat er alleen iemand van de familie Res in het pand zou mogen wonen. Vanaf 1952 was de vol gende bewoner dan ook Willem Res, een neef van Bernard. met vrouw en dochter. Deze Willem Res was de laatst overgebleven tuinder aan de oneven kant van de Burgemeester Mooijstraat. Na diens overlij den bewoonden Gerardine en Marian Res, de dochters van zijn broer Anton het pand dat inmiddels weer van de kerk was teruggekocht. Ook dit huis zou in de nabije toekomst wel eens aan de slopershamer ten prooi kunnen vallen. Twee families in een kleine behuizing (nr 27) In 1968 werd het winkelpand gebouwd waarin nu Flexitex. Foto Loek Anderson en Max O'Larrys IJssalon gevestigd zijn. Hiervoor werd een woonhuis gesloopt, dat er reeds in 1900 stond en toen werd be woond door Piet Bakker, een tuinder. Fater is het huis gesplitst en woonde in de ene helft de familie Bakker en in de andere helft Dorus Veldt, een vrachtrijder, met zijn familie. Dat moet een vrij krappe bedoening zijn geweest en Jacoba Veldt. dochter van Dorus, kan zich deze situatie nog goed herinneren: "Ik ben geboren in liet huis op nr 27 dat in de Burgemeester Mooijstraat stond. Ik lieb daar met mijn familie gewoond tot 1929. Ons gezin be stond toen uit acht personen, ik had twee broers en drie zusjes. Eigenlijk woonden we maar in de helft van het huis. Aan de andere kant woon de de familie Bakker, ook al met acht personen. Het was nogal klein en er was, zoals haast overal in die jaren nog geen waterleiding. Een regenput en een pomp zorgden voor het nodige water en er was een WC, het huisjeop enige afstand van het huis. We hoefden ons niet te vervelen met al die kinderen van wee gezinnen bij elkaar. De eer ste huizen van de Geelvinckstraat werden toen gebouwd, dus speel den wij daar overdag met zand, stukken hout en dergelijke dingen. De buurman links was Bernard Res, dat huis staat er nog steeds. Aan de andere kant was de slagerij van Sneekes. Er werd toen nog dooi de slagers zelf geslacht en wij kinderen vonden het spannend om stie kem te kijken hoe de koeien en varkens werden doodgeschoten. Kinderen uit die jaren waren niet zo fijngevoelig op dat punt, leek het wel. In 1929 verhuisden we naar Gasstraat 1daar was eerst de stoom- wasserij 'Blankagevestigd geweest. Dat was in vergelijking met het huis in de Burgemeester Mooijstraat een kasteel. Toch was het wo nen in de Burgemeester Mooijstraat voor ons onvergetelijk." Cornelis Sneekes, voor het winkelpand (nr 29), dat hij in 1926 liet bouwen op de plaats van de boerderij van Schotvanger en waarin hij een slagerij begon. De foto dateert van 1930. Het pand van de vorige foto omstreeks 1995, dat weinig is veran derd en waarin nog steeds een slagerij is gevestigd. Het oorspron kelijke woongedeelte (rechts) is omgebouwd tot een winkeltje. Een boerderij maakt plaats voor winkels (nr 29) Het pand waarin thans slagerij Hans van Borre en snuisterijenwin kel Tisane zijn gevestigd, had als voorloper een boerderij gebouwd door Jaap Schotvanger, volgens sommige bronnen ver voor 1900. Schotvanger was ook eigenaar van een café op de hoek met de Stationsweg, waarin nu een Chinees restaurant is gevestigd. De boerderij van Jaap Schotvanger in 1918, toen bewoond door de familie Brandjes. V.l.n.r. Johanna Brandjes-Schotvanger en de kinderen Klaas, Dora, Klazien en Greta. slagerij bestemak 59

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 59