reisbureau is begonnen in de zijkamer aan de voorkant, later kwam het in een aanbouw. Het reisbureau is er nog. maar in de makelaar dij is nu de Trekpleister." Als aanvulling op het betoog van Corry Kuijs kan nog het volgende worden opgemerkt. Het in het pand van Kloes begonnen reisbureau kwam al snel onder de leiding van Piet Kuijs (junior), een broer van Corry en medewerker van Kloes. Later nam hij het reisbureau, dat onder de naam Zonvaart bekend is geworden, over. Makelaardij Kloes verhuisde in 1972 naar de ernaast gelegen nieuw bouw. (Zie hiervoor.) "De Gouden Stulp', hoe lang nog? (nr 23) In 1830 stond aan de Kramersweg, op de plek van het winkelpand waarin momenteel Shoarma Mama, Indradjaya en D-tails gevestigd zijn. al een eenzaam huisje, dat werd bewoond door de in de inlei ding genoemde Jan Visser, een dagloner met zijn vrouw en vier kin deren. Dit was niet het huidige pand, dat echter volgens de beschik bare gegevens ook van een respectabele ouderdom is, want het be stond reeds in 1890. Bewoner was toen de 20-jarige Bernard Res die. in wat in archiefstukken een boerderij wordt genoemd, een kleine kruidenierszaak begon, die hij 'De Gouden Stulp' noemde. Res, ge trouwd met Johanna de Weijer en vele jaren lid van de gemeente raad, stierf kinderloos in 1952. Ca. 1920 kwamen de kruidenierswinkel en woning in handen van Jan Groen en zijn familie. Zijn dochter Mien Groen heeft hieraan nog vele herinneringen: Ik ben geboren in dit huis op 28 november 1925. Mijn vader had een kleine kruidenierswinkelMaar voordat ik op de wereld kwam heeft hij nog heel wat andere dingen gedaan. Zo is hij onder andere koetsier geweest in dienst van 'De Rustende Jager' met een paard en tweewielig wagentje. Soms kreeg hij vreemde op drachten. Zo moest hij eens midden in de winter met een lijkwagen, met paard natuurlijk en hij zat dan op de bok, de overleden knecht van schoenmaker Immink naar Volendam brengen. Een Volendammer wil nu eenmaal in Volendam begraven worden. Het vroor stevig en van die tocht hield hij een paar bevroren oren over. Hij is ook nog zogenaamde kouwe bakker geweest, maar toen hij de kans kreeg om de kruidenierswinkel van Nardus Res over te nemen, deed hij dat. Eigenlijk was het van oorsprong een klein boerderijtje, zoals er van oudsher in de Kramersweg stonden. Aan de achterkant was nog steeds de stal. Het was niet groot, maar toch woonden wij naast de winkel met vader, moeder en zeven kinderen, twee jongens en vijf meisjes. Het was een winkeltje in de oude stijl, gewitte muren, houten vloer, een toonbank met koperen koffiemolen, weegschaal en zakkenhou- der boven de toonbank. Heel nostalgisch, een 'gortla' met erwten, bonen en meel, vaten met zeep en stroop, ook nog petroleum. In 1942/1943 moest de hele straat leeg van de bezetter, wij bleven bij familie in Castricum. Mijn moeder had de wasmachine in de schuur laten staan, want naast ons, in het huis van Spaansen, zaten Duitse officieren en daarvan tapten wij stiekem stroom af voor de was. In 1945 konden we weer terug in de Burgemeester Mooijstraat. Ik was toen 20 jaar, mijn vader was er niet meer en mijn oudere zusters wa ren getrouwd. Zo beheerde ik de winkel. Ik trouwde in 1954 en door verschillende omstandigheden ben ik met de winkel gestopt in 1956. De winkel is toen overgegaan naar kunsthandel Groesz. In 1977, na Groesz is het pand gesplitst in drie winkeltjes Johan Groesz huisde, met een zaak in antiek en curiosa, niet minder dan 20 jaar, van 1957 tot 1977 in het pand. Volgens een bericht in de plaatselijke krant vertrok Groesz uit Castricum, omdat hij niet meer in staat was de steeds stijgende huur te betalen. Waarschijnlijk mede hierom vond na zijn vertrek de door Mien Groen genoemde verde ling in meerdere w inkels plaats, waarin een bonte reeks van zaken gevestigd is geweest. In de herinnering o.a. kindermode Mister Minit, Eigenwijs kinderkleding, bloemenzaak Boekette, Grillroom Baba, Traiteur La Casserole. Galerie Golubeus, Boetiek De-Ja-Vu en een meubelzaak. Opgemerkt kan nog worden, dat Groesz naast zijn huis Bernard Res en Johanna Res-de Weijer voor hun kruidenierszaak 'De Gouden Stulp' (nr 23) omstreeks 1920. De kruidenierswinkel van Jan Groen, ca. 1935, voorheen 'De Gouden Stulp' van Res (nr 23). Voor de winkel Anna Groen. De kunsthandel van Groesz, ca. 1975 in 'De Gouden Stulp' (nr 23) met ernaast het nu nog bestaande, in 1918/1919 gebouwde woonhuis van de familie Res (nr 25). Beide panden zullen mogelijk in de nabije toekomst aan de slopershamer ten prooi zal vallen. 58

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 58