I ;ns tussen verd. hield wat vol- -tam. Dus :ijn garage vroegere Zastricum, tl. bbel win- jot, die er jaar vol- ke de ban- een zaak ich daarna neren, ter- 'oon werd estigd. ing eigen- n. Oudere ïeren. Zijn leerde het tuifbergen ïigen kap- elde 9 kin- ie periode pers in het Beverwijk rijwel ver- e kappers- Later stop- ;elgedeelte Quax was le braderie tot enkele d-Holland. t Lute met legen naast de in 1830 zijn vrouw n 1880 ge- s kleerma- n bloemen lerduitsch hij jaarlijks slechte fi- 1893 tot 25 ien. Verder latere leef- iep. e café van n zoon van ig bouwen, i zijn over- in. die hem aar in 1908 tte. De wo- ;r afgebro- makelaar- uit zijn jas- nakelaars- gefoto- aat. Het pand van melkslijter Paul Lute (nr 19). kort voor de afbraak in 1968. Rechts een gedeelte van het door Coenraad Marjot vóór 1930 gebouwde winkelpand. kantoor in het nieuwe pand gevestigd om daarna opnieuw te verhui zen. nu naar de overkant. Vervolgens werd het pand. na een verbou wing, definitief in gebruik genomen door Laan. die eerder aan de overkant in de Burgemeester Mooijstraat was gevestigd en nu zijn boekhandel aanzienlijk kon vergroten. Siebrand Laan belandde eigenlijk bij toeval in Castricum, door een fietstocht die hij met zijn vrouw maakte van Avenhorn naar Velsen- Noord, in welke plaats hij reeds een boekhandel had. In 1985 ver telde hij in een interview met de plaatselijke krant hierover: "Wij kwamen ongeveer 9 jaar geleden door Castricum en werden aange trokken door een gezellig verlichte avondmarkt in de Burgemeester Mooijstraat. Wij dachten: een leuke straat om ons te vestigen. Het toeval wilde dat er een bonthandelaar stopte en wij onze intrek kon den nemen in het pand waar nu Van Dam zit. In 1980 verhuisden we naar ons huidige pand. Achter het pand van Laan treffen we tegenwoordig nog een vrij groot, momenteel wild begroeid, stuk land aan, waar enige tijd een mini- golfbaan gevestigd is geweest en waar ook schapen hebben gegraasd. Het ziet er naar uit dat dit laatste open stuk land dat aan vroegere tij den herinnert, in de nabije toekomst zal worden bebouwd. Een karakteristiek, nog bestaand, pand (nr 21) Vervolgen wij onze route dan komen wij bij een woonhuis dat in 1919 werd gebouwd voor Cornelis Spaansen en zijn familie, tot dan woonachtig in een boerderij aan de Breedeweg. Dit boerenbedrijf werd in 1920 door zijn zoon Cor voortgezet. Cornelis Spaansen was een vooraanstaande Castricummer die geruime tijd lid was van de gemeenteraad. In 1919 werd hij benoemd tot wethouder en in 1922 tot waarnemend burgemeester. Na zijn overlijden in 1925 bleef zijn weduwe Johanna Spaansen-Henneman nog tot 1943 in het huis wo nen. In de oorlog, toen de Burgemeester Mooijstraat op last van de bezetter enkele jaren was ontruimd, namen Duitse officieren hun in trek in het woonhuis. Na de oorlog werd het pand korte tijd bewoond door Hendrik Nielen. in de periode 1945 tot 1977 burgemeester van Heemskerk. Vervolgens huurde Piet Kuijs de woning van de wedu we Spaansen. Zijn dochter Corry Kuijs, herinnert zich de periode, dat zij daar woonde, nog goed: "In 1946 kwamen wij op nr 21 in de Burgemeester Mooijstraat wonen. Het was het statige herenhuis van Spaansen. Voor ons had Nielen er in gewoond. We waren nog met zes personenvader, moeder, twee broers .één zus en ik danEr ach ter was een heel grote tuin die doorliep tot aan de Pernéstraat. Een Doorkijk Burg. Mooijstraat in de richting Dorpsstraat omstreeks 1926. Aan de linkerkant achtereenvolgens het woonhuis van de fa milie Spaansen (nr 21). van de familie Lute (nr 19) en nog net zichtbaar de winkel van Thijs Olgers. tuin met fruitbomen, groente en kippen. Vóór het huis stonden twee kastanjebomen, een witte en een rode. Rechts van ons was het krui denierswinkeltje van Groen en aan de linkerkant woonde de wedu we Lute met haar zoon Paul. de melkboer. We keken uit op het witte huis van mevrouw Rommel, met het bekende prieeltje vóór het huis. dat nu in de tuin van De Boogaert staatIn 1964 verhuisden wij naai de Alkmaarder Straatweg en kwam makelaar Kloes in het huis. Het 57 Het in 1919 gebouwde woonhuis van Cornelis Spaansen en zijn fa milie (nr 21waarin thans drogisterij De Trekpleister is gevestigd. Drogisterij De Trekpleister, voorbeeld van de verbouwing van een woonhuis tot winkelpand (nr 21).

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 57