Het 'witte huis' van Coba Brandjes, voorheen het woonhuis van de familie Kabel fnr 11), rechts nog een glimp van drogisterij Portegies vóór de verbouwing in 1965. Jan Kabel. Geertje Kabel-Admiraal en hun drie kinderen, in 1910 poserend voor de woning aan de Kramersweg (nr 11). De man links is onbekend. Het "witte huis' (nr 11) Het nog steeds bestaande karakteristieke 'witte huis' dateert van 1885 met als eerste bewoner de in 1851 geboren Cor Kabel die daar een tuinderij had. Hij woonde er met zijn vrouw Geertje Albrink en drie kinderen. Ook was er enige tijd Willem Albrink, een broer van zijn vrouw in huis, eveneens een tuinder. Na Cor Kabel bleef zijn zoon Jan met zijn familie nog enige tijd in het pand wonen om het om streeks 1930 te verkopen aan Jan Brandjes. Sindsdien woonden er onafgebroken leden van de familie Brandjes. De huidige bewoon ster. de reeds lang gepensioneerde Coba Brandjes, die jarenlang op Duin en Bosch werkzaam was, vertelt hierover: "Ik ben geboren in de Burgemeester Mooijstraat, niet op nr 11maar meer naar het ein de van de straatrichting station, in de boerderij van Schotvanger, mijn opa. Mijn ouders hebben eerst ook nog aan de Kooiweg ge woond. Omstreeks 1930 kwamen we in de Burgemeester Mooijstraat op nr 11 te wonen. Jan Kabel, een veehandelaar, had daar vóór ons gewoond en die verhuisde toen met zijn gezin naar de Rijksstraatweg. Wij woonden er met acht personen, vader, moeder, vijf meisjes en één broer. Achter ons huis was een bollenschuur en een groot stuk tuin. Mijn vader zette daar nog een kas op, daar werden o.a. toma ten gekweekt, dat was iets nieuws toen. Hij was ook voorzitter en te vens veilingmeester van 'Ons Belangdat is hij 50 jaar geweest. De aardbeien- en groentekarren reden via de Burgemeester Mooijstraat, er was een doorgang tegenover ons huis, naar het veilinggebouw aan de Dorpsstraat. Op nr 9 woonde Portegies en op nr 13 was de win kel van Piet Vader, die in 1952 gesloopt werd vanwege het door trekken van de Henri Schuijtstraat. Aan twee kanten van mijn huis is de situatie we! erg veranderd in de tijd dat ik hier woon. Toch is het nog leuk wonen, zo echt in het centrum van Castricum." Een huis maakt plaats voor de Henri Schuijtstraat (nr 13) Het pand met nr 13 bestond reeds voor 1900 en werd toen bewoond door de in 1851 geboren Hendrik Scheerman en zijn familie. Hendrik was een landbouwer en handelde ook in boter en kaas. Hij overleed in 1897Zijn weduwe Anna Scheerman-de Boer bleef achter met vier kinderen. Bovendien woonde haar vader bij haar in en had ze ook nog kostgangers in huis. Nadat de kinderen achtereenvolgens het ou derlijk huis hadden verlaten, verkocht Anna de woning in 1917 aan de in dat jaar getrouwde Sijf Portegies, die hiermee vlak bij het fa- De kruidenierswinkel van Piet Vader in 1929 (nr 13), die later De tabaks- en kruidenierswinkel van de weduwe Johanna Vader- plaats maakte voor de Henri Schuijtstraat. Er tegenover woonhuis Out omstreeks 1950, die de voormalige winkel van Piet Vader na en snoepwinkel van Klaas Vader (nr 6), de vader van Piet Vader. diens dood voortzette tot aan de sloop in 1952. Links de naar ach teren gelegen winkel van Nicolaas de Jonge en daarnaast de zijge vel van het pand van banketbakker Marjot, waarin ook een kap perszaak was gevestigd. 54

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 54