men de patiënten. Rika Hopman, de dienstbode van de alleenstaan de Maartje, zorgde voorde opvang van de patiënten. Deze Rika. ge trouwd met Simon Glorie, een neef van Maartje. droeg kennis van de samenstelling van het kruidenmengsel en zette de 'geneeskundi ge' praktijk na de dood van Maartje in 1922 nog enige tijd elders in Castricum voort, o.a. aan de Overtoom. In 1922 vond, te oordelen naar het geldbedrag dat er mee gemoeid was. een vrij grondige verbouwing van het pand plaats, waarschijn lijk tot een winkel. In 1939 begon de in 1904 in Velsen geboren Henk Heeremans er een tabakswinkel, die hij de respectabele periode van 40 jaar heeft aangehouden. Overigens hielp vooral zijn vrouw in de zaak, omdat hij er zelf nog een bijbaan op nahield in de verzeke ringsbranche, die hij echter na het overlijden van zijn vrouw in 1958 opgaf. In 1979 verkocht hij de winkel aan H.J. Loesink. die zich on geveer 10 jaar later om gezondheidsredenen terugtrok. De tabaks zaak bleef bestaan en heet nu Smokey's Specialties. Sloop ten behoeve van een bank (nr 5) Het pand op nr 5 bestond reeds in 1895. Eigenaar en bewoner was toen de uit Egmond-Binnen afkomstige Pieter Mooij, een tuinder, die ook nog in 1943 als eigenaar wordt genoemd, het jaar waarin de woningen en winkels in de Burgemeester Mooijstraat op last van de bezetter moesten worden ontruimd en er dus tot de bevrijding geen activiteiten meer konden worden ontplooid. Pieter Mooij was een fa milielid van burgemeester Mooij. naar wie de straat werd genoemd. Direct na de oorlog vestigden zich op nr 5 twee dames, waarvan om wonenden de indruk hadden, dat ze niet onbemiddeld waren: de we duwe Bet Grapendaal-Hogenstijn, die in 1954 overleed en haar zus ter Antje Grapendaaidie in 1964 naar elders verhuisde. Hun beider vader was Freek Grapendaai. die onder meer de boerderij Starrenburg aan de Bleumerweg bezat. In 1964 kreeg het pand een geheel andere bestemming. Het werd ver bouwd tot magazijn, waarna er een chocoladesorteerderij van de fa. Verkade werd gevestigd, beheerd door Ber Castricum. Huidige Castricummers, die toen in de kinderleeftijd waren, hebben daar aan gename herinneringen aan, want er werd nogal eens chocola uitge deeld. Ca. 1975 werd het pand in gebruik genomen door de NMB- bank.die het in 1981 vrijwel geheel liet slopen om er een nieuw bank gebouw, met bovenverdieping, voor in de plaats te zetten. Nu huist er de ING-bank. Van kleine bedrijvigheid naar grote zaken (nrs 7 en 9) De twee aan elkaar gebouwde panden 7 en 9 vormden de voorlopers van de huidige drogisterij Portegies. Piet Portegies, van beroep huis- en rijtuigschilder, vestigde zich met zijn echtgenote Maartje van der Velden in 1877. op 35-jarige leef tijd vanuit Wognum in Castricum, waar hij volgens de overlevering de genoemde panden liet bouwen. Nummer 7 fungeerde als woon huis, een houten pand met turf als isolatie tussen de buitenmuren en nr 9 als werkplaats. Al snel kwam hij tot de conclusie dat het leve ren van verf aan Castricummers, die zelf de kwast ter hand wilden nemen, lucratief zou kunnen zijn en dus begon hij in een uitbouw van de werkplaats een winkeltje in schildersbenodigdheden. Dat breid de zich uit tot andere artikelen, zoals bezems en boenders, die de agrariërs meestal van rondreizende kooplieden betrokken. Ook ging hij wrijfwas maken, een populair product voor het onderhoud van het zware houten meubilair dat men in de meeste Castricumse huizen aan trof. Er is wel geopperd, dat de winkel van Piet Portegies de oudste winkel aan de Kramersweg zou zijn. maar dat valt te betwijfelen. Het echtpaar Portegies kreeg 9 kinderen, waarvan de zoons voorbe stemd waren om in het bedrijf van hun vader mee te helpen en om het ook na diens dood, in 1922, voort te zetten. De loopbaan van de broers liep echter al snel uiteen. Sijf Portegies begon aanvankelijk elders in de Burgemeester Mooijstraat een winkel, later in de Dorpsstraat en ging in zijn vrije tijd vooral op in het schilderen en te kenen van landschappen en boerderijen in Castricum en omgeving. Cor Portegies bleef betrokken bij het schildersbedrijf. Piet Portegies was de meest ondernemende van de broers en begon in het voorste gedeelte van de schildersloods een eenvoudige drogisterij. In het be gin simpel met zalfjes, hoestdranken, drop. pepermunt, verband, ur- banus-pillen, aspirine, zwart-op-wit enz. Maar dat assortiment werd steeds uitgebreider en daarbij gaf hij ook nog gratis een uitgebreide mondelinge gebruiksaanwijzing. Toen Piet Portegies in 1959 stierf, zette zijn zoon Nico de drogisterij voort. Hij voerde een aantal ver bouwingen door, de meest drastische in 1965 waarbij vrijwel alles plat ging en drogisterij Portegies een nieuw uiterlijk verkreeg. In 1970 kwam er nog een etage bovenop. De bouw van een nieuw kantoor door de naastgelegen NMB-bank in 1981 inspireerde Portegies in datzelfde jaar tot een modernisering van o.a. de voorgevel met de etalages. Het familiebedrijf Portegies groeide uit tot een winkelketen, die thans meer dan veertig winkels omvat. Een voorbeeld van zeer succesvol Castricums ondernemerschap. Tekening door Sijf Portegies van de aan elkaar gebouwde panden (nr7 en 9) van zijn vader Piet Portegies, omstreeks 1920. Links het woonhuis, rechts de werkplaats, waarin de eerste winkelactivi teiten een aanvang namen. De drogisterij van Portegies omstreeks 1958, voortgekomen uit de omgebouwde werkplaats. Aan de rechterkant nog zichtbaar de wat naar achteren gelegen woning van Antje Grapendaai (nr 5), daar naast de nog verder naar achteren gelegen tabakswinkel van Henk Heeremans (nr 3) en tenslotte wat de Burg. Mooijstraat betreft het pand van de familie Ten Wolde (nr 1).

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 53