De markt De bekende vrijdagmarkt die tot voor kort in de Burgemeester Mooijstraat werd gehouden, dateert van 1950. De meeste winkeliers schijnen blij te zijn geweest met de komst van de markt. Dat een markt veel winkelend publiek trekt, woog kennelijk zwaarder dan concurrerende bedrijvigheid tot soms vlak voor de deur. In 1980 von den tot in de Castricumse gemeenteraad niettemin discussies plaats over een andere vestigingsplaats van de markt. Een proef met ver plaatsing van de markt naar o.a. de parkeerplaatsen bij Geesterduin vond bijval bij de marktkooplieden, maar de winkeliers uit het Dorpscentrum, waaronder de Burgemeester Mooijstraat. ageerden hiertegen. Als argument werd zelfs aangevoerd, dat vertrek van de markt zou bijdragen aan de verpaupering van het oude dorpscentrum, zoals men die meende af te leiden uit een toename van leegstaande winkelpanden. Het protest van de winkeliers had succes, want in 1981 keerde de markt weer terug in de Burgemeester Mooijstraat. Overigens vindt de vrijdagmarkt nu plaats in de Dorpsstraat. Of dit een blijvende situatie zal zijn, is niet duidelijk. De bebouwing in 1900 en 2000 Als inleiding tot een meer gedetailleerde bespreking van de ge schiedenis van Kramersweg en Burgemeester Mooijstraat toont ta bel 1 een reconstructie van de bewoningssituatie in 1900 aan de hand van de beschikbare gegevens, waarbij ook is aangegeven welke pan den thans gelegen zijn op ongeveer de plaats van de oorspronkelijke huizen, waarvan slechts een enkel zich heeft kunnen handhaven. De tabel toont duidelijk de kleinschaligheid van de bewoning in 1900: enkele huizen en boerderijen met een ruim erf en grote stukken land erachter, waarop vruchtbomen stonden en groente werd geteeld. Opvallend is de enorme toename van de bebouwing in de afgelopen eeuw met winkelpanden en bovenwoningen. Aan deze bebouwing, het uitbreidingsplan Geelvinck-kwartier in de dertiger jaren en later het doortrekken van de Henri Schuijtstraat. werd vrijwel al het land rond en achter de oorspronkelijke huizen opgeofferd. Enkele gedeelten zijn tot dusver gespaard gebleven, zoals de tuin van Kapitein Rommel en een strook land achter huizen in de Geelvinckstraat, waarvoor echter plannen bestaan om er in de nabije toekomst te gaan bouwen. De bewoningsgeschiedenis vanaf ongeveer 1850 Bij de navolgende bespreking is uitgegaan van een hierbij afgebeel de plattegrond uit ca. 1935. De plattegrond toont de toenmalige nummering van de huizen in de Burgemeester Mooijstraat. die we zullen aanhouden bij de bespre king van de geschiedenis van de verschillende (winkel(panden en die dus niet moet worden verward met de huidige nummering, zoals die in tabel 1 is aangegeven. We wandelen bij de bespreking in gedachten eerst langs de oneven kant (de noordkant) van de Burgemeester Mooijstraat en daarna langs de even kant. Een boerderij maakt plaats voor wasserette en supermarkt (nr 1) Aan het begin van de Kramersweg, waar we nu Super de Boer aan treffen, stond vroeger de mooie boerderij van de familie Ten Wolde. Het was een ruim huis met een opvallend mooie daklijst. Wat de ou derdom betreft: wellicht was dit de in de inleiding genoemde boer derij. die reeds in 1830 bestond en toen werd bewoond door Jan Beugeling. De in 1875 in Wormer geboren Huibert ten Wolde ves tigde er zich in 1894. Hoewel hij tuinder was en als zodanig bestuurslid werd van de in 1913 opgerichte tuinbouwvereniging 'Ons Belang', begon hij er ook een melkventersbedrijf. Het gezin Ten Wolde telde 5 kinderen, die zowel in het tuindersbedrijf als het melkventersbe drijf meehielpen. De vrouw van Huibert, de in 1871 in Egmond- Binnen geboren Geertje Mooij, genoot in het dorp grote bekendheid als melkventster, wat ze tot haar tachtigste jaar heeft volgehouden. Het huis werd door de laatste Ten Wolde die er verbleef, kleinzoon Huib. in 1964 verkocht aan de fa. Res. Henk Veldt begon er toen een wasserette, die kennelijk in een behoefte voorzag, want wasautoma ten waren nog dun gezaaid. De wasserette heeft tot 1972 gefunctio neerd, waarna het pand (met het naastliggende pand aan de Dorpsstraat) werd gesloopt om plaats te maken voor supermarkt Simon. die in ja nuari 1974 feestelijk werd geopend. Van geneeskrachtige kruiden naar tabak (nr 3) Naast de boerderij van de familie Ten Wolde stond het woonhuis van Maartje Glorie, gebouwd in 1885. Ze was waarschijnlijk de eerste bewoonster, want geboren in 1847, wordt ze in 1890 als zodanig ge noemd, terwijl ze in 1880 nog woonachtig was op de boerderij van haar vader, Frans Glorie, in de Oosterbuurt. Zij genoot in Castricum en verre omgeving een reputatie als 'kankerjuffrouw'. Ze had een pastoor in Brabant een kruidenrecept weten te ontfutselen voor de bestrijding van kanker en wist daar als 'alternatief' genezer in Castricum goede sier mee te maken. Van ver buiten Castricum kwa- De familie Ten Wolde voor hun boerderij aan de Kramersweg, (nr 1), in 1915. V.l.n.r. Matthijs, moeder Geertje ten Wolde-Mooij, Trijntje, vader Huibert ten Wolde, Willem en Jan. (Het meisje rechts naast de bokkewagen was geen familielid). De tot wasserette ongebouwde boerderij van de familie Ten Wolde (nr I) die in 1972 werd gesloopt om plaats te maken voor een su permarkt. Het naastgelegen pand aan de Dorpsstraat met een woonhuis (Piet Schotvanger) en een manufacturenwinkel (Jan Twisk), werd ook in de sloop betrokken. 52

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 52