1 Volgens kadastrale gegevens uit 1830 stonden er toen aan het ge deelte van de Kramersweg, dat nu Burgemeester Mooijstraat heet, nog slechts drie huizen, omringd door percelen weiland, bouwland en zelfs bos. In een relatief groot pand, waarschijnlijk een boerderij, aan de ingang van de Kramersweg ter hoogte van de huidige Super De Boer. woonde Jan Beugeling, 26 jaar, boer. met vrouw, drie kin deren en inwonend personeelHet huis was voor eigen rekening ge bouwd door zijn vader, de timmerman Hendrik Beugeling. Tot het bezit behoorde ook een ruime tuin ten westen van de woning en een groot stuk weiland er achter. Er tegenover, in een beduidend kleiner huis, met tuin en erf, woonde de toen 34-jarige Cornelis Steeman, met vrouw, twee kinderen en een werkbode. Zijn beroep wordt aan geduid als tapper, hetgeen betekent dat hier reeds in 1830 een café gevestigd was. Het derde huis stond ongeveer ter hoogte van het pand dat bekend is onder de naam De Gouden Stulp' en waarin thans Shoarma Mama. Sinar-Djaya en D-tails, gevestigd zijn. Daar woon de Jan Visser, 54 jaar. dagloner, met vrouw en vier kinderen. Eigenaar van het huis en de grond er omheen was Fulps Ranke, een aanne mer/metselaar. die destijds in Castricum veel meer bezittingen had. Reeds in de 19e eeuw, maar vooral in de vorige eeuw nam de be bouwing sterk toe en ontstond de Burgemeester Mooijstraat die we thans kennen. De progressieve groei van het aantal inwoners van 2500 in het jaar 1910 tot 20.000 in 1971 creëerde een vraag naar al lerhande artikelen die vroeger alleen buiten het dorp in de steden ver krijgbaar waren en de ondernemers speelden daarop in. De Kramersweg was een van de eerste wegen die in Castricum wer den verhard. In 1871 werd de weg ten behoeve van het doorgaande verkeer, naar het inmiddels 5 jaar bestaande station bestraat en op een breedte van 2.5 meter gebracht. In 1980 werd voor ruim 300.000 gulden een omvangrijke recon structie van de Burgemeester Mooijstraat doorgevoerd met een tot het winkelniveau opgehoogde straat en parkeerplaatsen aan twee kan ten. Jan Stengs, van de groentewinkel in de Burgemeester Mooijstraat. merkte hierover op: "Het verschil met vroeger is, dat er nu een hord bij de ingang staat met een auto er op, dat was vroeger een koe" Een nieuwe reconstructie van de Burgemeester Mooijstraat is in middels voltooid. De gedaantewisseling die de Burgemeester Mooijstraat sinds zijn naamgeving onderging, heeft niet alleen te maken met nieuwbouw. De bestaande winkelpanden werden, als daartoe aanleiding was. ook regelmatig verbouwd, zowel van binnen als van buiten. Het wemelt in de plaatselijke pers door de jaren heen dan ook van advertenties met de strekking 'opening van onze winkel in een geheel vernieuw de zaak' en 'feestelijke heropening van onze geheel verbouwde win kel'. In het kader van dit artikel is van al deze veranderingen slechts beperkt melding gemaakt. Problemen Vanaf 1973 kreeg winkelcentrum Geesterduin gestalte. Hierop voor uitlopend werd reeds in juni 1967 de 'Stichting Winkelcentrum Burgemeester Mooijstraat' opgericht, met volgens voorzitter Hillenbrink de bedoeling om straks als tegenhanger te fungeren voor winkelcentrum Geesterduin'In 1967 verenigden de winkeliers in het oude dorpscentrum zich bovendien nog in een 'Stichting tot be houd en sanering van de bestaande dorpskern' die al dadelijk tegen de opzet van Geesterduin bezwaar maakte, tot aan het College van Gedeputeerde Staten toe. Over de omvang die het nieuwe winkel centrum zou moeten krijgen, bestond veel commotie. De Kramersweg in 1907: "Ik denk nog vaak aan de Burg. Mooijstraat zoals die vroeger was, heel dorps en vol grote bo men Riet Vader). Het past niet in het kader van dit artikel om op de ontstane proble matiek door de komst van een nieuw koopcentrum verder in te gaan, maar het is wel duidelijk dat de concurrentie met Geesterduin aan de winkeliers in het oude dorpscentrum niet ongemerkt voorbij is ge gaan. Verschillende winkeliers in de Burgemeester Mooijstraat hiel den het voor gezien en verhuisden naar het nieuwe winkelcentrum of openden er een filiaal. Zorg over de concurrentie met andere win kelcentra was voor de winkeliers in de Burgemeester Mooijstraat overigens niet nieuw, want ook de opkomst van de Torenstraat als winkelstraat schijnt met de nodige argwaan te zijn bekeken. In 1985 werd onder veel publiciteit het 50-jarig bestaan van de Burgemeester Mooijstraat als winkelstraat gevierd. Het is niet dui delijk waarop dit berustte. Er waren reeds voor 1935 winkels geves tigd en ook de naamgeving van de straat dateerde van ver voor 1935 De voorzitter van de winkeliersvereniging gaf bij deze gelegenheid een interview af aan het Nieuwsblad voor Castricum, waarin hij de Burgemeester Mooijstraat zeer prees: hoogwaardige winkels aan weerskanten, een gunstige ligging vlak bij het station met veel door gaand publiek en een zeer goede samenwerking van de winkeliers. Niettemin kon men in zijn betoog toch een kritische noot bespeuren: de huren van de winkels waren voor sommige winkeliers niet meer op te brengen. We zullen ook hier niet verder op ingaan, maar het ligt voor de hand de veelvuldige afwisseling van winkelbedrijven in sommige winkelpanden met een niet rendabele exploitatie in verband te brengen. Het genoemde interview riep nog andere reacties op. Tegen het ge schetste beeld van de Burgemeester Mooijstraat als een straat waar in het onbekommerd en gezellig winkelen zou zijn, werd geprotes teerd. Een ingezonden stuk in de plaatselijke krant vertolkte waar schijnlijk de mening van veel Castricummers. De straat werd ge vaarlijk genoemd, zeker voor fietsers, maar ook voor de winkelende voetganger.

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 51