Van landweg tot winkelstraat: de Burgemeester Mooijstraat Detail van luchtfoto uit 1925 met zicht op huizen aan de even kant van de Burg. Mooijstraat en het karakteristieke tuin ders gebied achter de huizen. Van rechts beneden naar boven zijn her kenbaar de panden nr 25, 23 (Gouden Stulp), 2117 het pand van Olgers met een lange uitbouw aan de achterzijde), 15, 13 (later gesloopt voor de Henri Schuijtstraat), 11 (witte huis), 9, 7, 3, 3 en tenslotte 1 (familie Ten Wolde). Daarnaast het dwars gelegen pand aan de Dorpsstraat dat met nr 1 werd ge sloopt om plaats te maken voor een supermarkt De huidige Burgemeester Mooijstraat heette aan het begin van de vo rige eeuw nog niet zo en was een onderdeel van de toenmalige Kramersweg, De naamgeving heeft betrekking op Johannes Mooij. die van 1888 tot 1918 burgemeester van Castricum was. Van een reeks burgemeesters die Castricum heeft gekend, was hij de enige echte Castricummer, namelijk geboren in ons dorp in 1848. Zijn ver diensten voor de gemeente werden dusdanig op prijs gesteld, dat de gemeenteraad reeds bij zijn vertrek in 1918 besloot het gedeelte van de Kramersweg tussen dorpscentrum en spoorbaan tot Burgemeester Mooijstraat te benoemen, een eer die iemand meestal pas na zijn over lijden deelachtig wordt. Johannes Mooij heeft de naamgeving van zijn straat nog ruim 20 jaar overleefd. De naam Kramersweg komen we al in de 17e eeuw in Castricumse bronnen tegen, meestal gespeld als Cramersweg. Op een kaart uit 1680 begint de Cramersweg op een kruising van enkele wegen, niet ver ten westen van de huidige Hervormde Kerk en loopt dan door tot in het duin. Het tracé lijkt t.o.v. de huidige situatie iets verschoven. Er zijn geen aanwijzingen dat er toen huizen langs de Kramersweg stonden. De weg vormde de verbindingsweg van het toenmalige dorpscen trum. waar de bewoning rond de kerk geconcentreerd was. met het duingebied en wordt op sommige oude kaarten dan ook wel toepas selijk 'Duijnweg' genoemd. Plattegrond van de Burg. Mooijstraat. ca. 1935. De toenmalige nummering van de hui zen is aangegeven.

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 50