Voorwoord Het jaar 2001 kunnen we het jaar noemen van het nieuwe Historisch Informatie Centrum van de Stichting Werkgroep Oud-Castricum. Bij het ter perse gaan van het 24s,e jaarboekje zijn de bouwactiviteiten in volle gang. Met de nieuwe uitbreiding komt het Historisch Informatie Centrum 'De Duynkant' tot stand waarin een informatie-, een ten- toonstellings- en een archiefruimte zijn ondergebracht. In de informatieruimte kunnen bezoekers gegevens opvragen over allerlei onderwerpen die betrekking hebben op de geschiedenis van Castricum en Bakkum. over de straat waarin men woont of over vroe gere generaties van Castricumse families. Ook kunnen scholieren voor een scriptie of voor een opdracht in het vakkenpakket 'Omgevingsgeschiedenis' hier terecht. Daarbij kunnen reeds vele foto- en gegevensbestanden met behulp van de computer worden ge raadpleegd en is er een bibliotheek met vooral boekwerken over de historie van Castricum en omgeving. In de tentoonstellingsruimte wordt middels een aantal expositie panelen en vitrines de geschiedenis van Castricum uitgebeeld. Bovendien kan in deze ruimte voor enkele tientallen personen een dialezing worden gehouden. De archiefruimte tenslotte is de oor spronkelijke ruimte waarin de collectie van foto's, kaarten, archeo logische voorwerpen, boerengerief etc. wordt bewaard en waar in ventarisatie- en archiefwerkzaamheden worden uitgevoerd. In de afgelopen periode heeft de gemeenteraad subsidie beschikbaar gesteld ter financiering van de uitbreiding volgens het ontwerp van architect Van Eyk. De inrichting van het gebouw (meubels, vitrines, expositiepanelen etc.) gaat naar schatting 90.000.- kosten en moet door de Werkgroep Oud-Castricum zelf worden bekostigd. Hiervoor wordt mede een beroep gedaan op de Castricummers en Bakkummers, en het plaatselijke bedrijfsleven. Met man en macht wordt binnen de werkgroep aan de verdere reali satie van de plannen gewerkt. Het 24sle jaarboekje heeft het strand als hoofdthema. Dit thema wordt vanuit verschillende invalshoeken behandeld. Een eerste artikel gaat over de strandvonderij met daarin onder andere aandacht voor de vele scheepsrampen van zeilschepen in vroeger eeuwen, de strandroof van aangespoelde goederen door dorpelingen, de organisatie van de strandvonderij en de mensen die in onze gemeente als strandvonder waren aangesteld. In een tweede artikel worden de meest spectacu laire strandingen die in de afgelopen eeuw hebben plaatsgevonden door Cor Smit beschreven. Dit betreft dan de stranding in 1910 van de Duitse kanonneerboot 'De Salamander' waarvan de restanten bij laag water nog zichtbaar zijn. Verder die in 1972 van het vrachtschip 'Wan Chun' en in 1979 van een potvis. Het derde artikel van de hand van Hans Boot gaat vooral in op het strandleven, waarin de recreatie, de strandpaviljoens, de reddingsbrigade, het strandplateau en het ver voer naar het strand aan bod komen. In het vierde artikel zijn door Kees Droog de verhalen opgetekend van Thijs Bakker als jutter, stro per, strandpaviljoenhouder en strandvonder. Thijs Bakker, een mar kante verschijning, die altijd aan het strand was te vinden en boeiend kan vertellen over zijn belevenissen. In het laatste artikel over het strand beschrijft Ernst Mooij de ontwikkeling van de kustlijn vanaf de ijstijden tot heden, waarin ook de enorme kustafslag in vooral de 18de en ]9de eeuw met het verdwijnen in zee van een deel van Egmond aan Zee aandacht krijgt. In de vaste rubriek rond een straat of buurt in Castricum deze keer de bewoningsgeschiedenis van de Burgemeester Mooijstraat. Dit ar tikel werd geïnspireerd door de in maart 1999 te vroeg overleden Ger van Geenhuizen, die sinds 1972 lid was van onze werkgroep en in de periode 1974 tot 1991 het voorzitterschap bekleedde. Zijn be langstelling ging vooral uit naar de geschiedenis van Castricumse straten, met hun huizen en bewoners. Wij wisten dat hij in dit ver band de laatste jaren vóór zijn dood bezig was de Burgemeester Mooijstraat 'in kaart' te brengen. Ger deed over zijn naspeuringen wat terughoudend, want hij was een perfectionist en niet van plan in zicht in zijn onderzoeksresultaten te geven, voordat alles tot de bo dem was uitgezocht. Hij inventariseerde de relevante Castricumse archieven, aanwezig in het gemeentehuis en het streekarchief te Alkmaar en verkreeg ook waardevolle informatie van personen over de vroegste bewoningsgeschiedenis van de Burgemeester Mooijstraat. Zijn laatste onderzoekingen, die hij helaas niet heeft kunnen vol tooien. betroffen het Kadaster en het Castricumse bevolkingsregis ter. Recent kreeg de Werkgroep de beschikking over de door Ger zeer systematisch verzamelde gegevens, waarop werd besloten ze aan te vullen en tot dit artikel te verwerken. Verder in dit jaarboekje aandacht voor de geschiedenis en stamboom van de Castricumse familie Breetveld. Deze familie is van origine uit Castricum afkomstig en woonde in de vorige eeuwen ook in de omliggende plaatsen. Comelis Breetveld,geboren in Egmond Binnen in 1803. is net als zijn vader rietdekker van beroep, trouwt met de Castricumse Maartje Zonneveld in 1836 en woont sindsdien in Castricum. Tot in de huidige generaties is men in Castricum geble ven en werd als enige Castricumse familie het beroep van rietdekker vele generaties uitgeoefend. Tenslotte vindt u in dit jaarboekje de vaste rubrieken als Castricum honderd jaar geleden, het jaarverslag en de kroniek van 2000. Ik wens u veel leesplezier Simon Zuurbier voorzitter De Wan Cluin op het strand. 2

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 2