De behandelingen op het strand betreffen doorgaans kneuzingen, splinters, snijwonden en beten van kwallen of pietermannen. Daarnaast komt men ook in actie als iemand gereanimeerd moet worden. Voor het vervoeren van slachtoffers wordt vaak de auto of zelfs de boot van de reddingsbrigade gebruikt. Ook gebruikt de EHBO de strand- rolstoel van de 'Albatros' voor gewonden die niet meer in staat zijn om te lopen. Aangezien de ambulances niet verder kunnen komen dan de strandafgang, moeten de patiënten namelijk altijd per auto. rolstoel of brancard hiernaar toe worden gebracht. De EHBO heeft een goede samenwerking opgebouwd met de plaatselijke huisarts Leemhuis, die eveneens praktijk houdt op het kampeerterrein Bakkum. De melding van een kind dat vermist wordt, gebeurt bij de CRBdie vervolgens op zoek gaat. Als het kind terecht is. wordt het opgevan gen door de EHBO. waarna de vraagtekenvlag wordt gehesen. Strandbezoekers Volgens een rapport van de gemeente is het aantal logeergasten in 1927 geschat op 2.000. die voornamelijk bij particulieren verbleven. Op 4 november 1932 berichtte de burgemeester de Algemene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in Den Haag dat de elektrische trein alleen op zondagen van 15 mei tot 4 septem ber in dat jaar 27.692 bezoekers had aangevoerd en dat de 120 huis gezinnen in Castricum. die zich toeleggen op het verhuren van pen sion of woning, daarmee dit seizoen goede zaken hadden gedaan. In december 1970 verscheen in opdracht van de gemeente de be leidsnota 'Toerisme en rekreatie in Castricum" na een onderzoek door Naast de Castricummers en Bakkummers is het strand uiteraard van oudsher in trek bij de gasten van het kampeerterrein aan de Zeeweg en de latere camping 'Geversduin'. Ook komen er nog steeds veel bezoekers uit de Zaanstreek en Amsterdam, die met name vroeger de trein namen, waarop onder 'strandvervoer' nog wordt teruggeko men. Laten we tenslotte de Duitse bezoekers niet vergeten, die van af de jaren zestig Castricum aan Zee opnieuw ontdekten. Zij maak ten zich doorgaans niet erg populair door direct bij aankomst grote kuilen te graven om hun territorium af te bakenen. Het 'drukke' en 'stille' strand Al zeer lang bestaat het onderscheid tussen het 'drukke' en 'stille' strand. Het stille strand, gelegen op circa 2 kilometer ten zuiden van de hoofdingang en slechts per fiets bereikbaar via bos en duin. is ech ter nauwelijks meer stil te noemen omdat het aantal bezoekers de laatste jaren drastisch is toegenomen. Dit heeft voor een groot deel te maken met de opkomst van de naaktrecreatie. maar ook de sterk toenemende populariteit van de fiets in de afgelopen jaren speelt hier bij een belangrijke rol. Het ligt natuurlijk voor de hand dat vele be zoekers van het stille strand, net als vroeger, zelf eten en drinken mee nemen. Desondanks stelt een groot aantal van hen de strandexploi- tanten niet teleur, daar zij het de moeite waard vinden om een stuk te lopen voor een drankje of een hapje. Op weg naar zee in de jaren vijftig. het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme. De nota vermeldt onder andere dat het strand in Castricum aan Zee door de inwoners tijdens de zomer gemiddeld 17 keer wordt bezocht. Uit het onderzoek blijkt ook dat de Castricumse bevolking de kwaliteit van de consumptietenten, sanitaire voorzieningen en kleedhokjes matig beoordeelt. Daarnaast geeft circa 70% te kennen voorstander te zijn van een verdere toeristische ontwikkeling. Deze groep acht diverse voorzieningen noodzakelijk, zoals een boulevard, meer bebouwing aan het strand, meer en betere parkeerruimte en ontspanningsmoge lijkheden. Andere conclusies uit het onderzoek zijn: De woonplaats van ongeveer van de Nederlanders die Castricum aan Zee bezoeken, ligt binnen een straal van 30 km rond het strand. De buitenlandse strandbezoekers komen voor het grootste ge deelte uit Nordrhein Westfalen. De strandaccommodatie wordt door de bezoekers meer gewaar deerd dan door de Castricumse bevolking. Het 'drukkestrand, al jarenlang wordt elke vierkante meter goed benut. Winterrecreatie Alhoewel het strandvertier uiteraard hoofdzakelijk in de zomer maanden plaatsvindt, kan niet worden gesteld dat er in de winter he lemaal niets te beleven is. Er is dan weliswaar geen strandtent te be kennen. maar het publiek komt wel in groten getale af op de jaar lijkse sportwedstrijden, zoals halve marathon, motorcross of moun tainbikerace, en de traditionele nieuwjaarsduik die tegenwoordig meer dan 100 deelnemers kent. Ook is het Castricumse strand een grote trekpleister geworden voor paragliders, oftewel personen die met een vliegscherm boven de laat ste duinenrij langs het strand zweven. Tenslotte werd er in februari 2001 voor een goed doel zelfs een golf- wedstrijd op het strand tussen Castricum en Egmond gehouden. Groeien uit Castricum-Bakkum

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 25