CRB'ers met een sloep uit de beginperiode van de CRB. het strand was toen een oude bollenkeet. Ook voor de oorlog zou er reeds een Castricumse Reddingsbrigade hebben bestaan. Dit blijkt uit een programma vooreen reddingsdemonstratie op 26 augustus 1934 aan het strand te Bakkum. Het programma vermeldt onder andere dat een waternimf de voorzitter de brigadevlag komt aan bieden en dat een bruidspaar in de huwelijksboot het ruime sop kiest. De CRB schafte in 1962 voor hun boot de eerste nieuwe motor aan. maar deze ging meteen bij het uitproberen verloren. Voorzitter Kelder wilde de hiervoor verant woordelijke bemanning royeren en er was een buitengewone ledenvergadering voor nodig om dit te voorkomen. Daarna trad er een nieuw be stuur aan onder leiding van Albert Bas senior. De bollenkeet werd in 1964 vervangen door drie nieuwe wagens, bestaande uit twee kleedkamers en een werkruimte annex uitzichtpost. De red dingsbrigade heeft nu de beschikking over vier boten. Voor het zwaardere reddingswerk wordt de grootste en snelste boot gebruikt, die is uit gerust met onder andere mobilofoon, navigatie- verlichting en EHBO-materiaal. Opening van de EHBO-wagen in 1965 met v.l.n.r. op de eerste rij burgemeester Smeets. de dames Kruchel, Schejferlie en voorzitter Van Staveren. Daar achter Tiny Kabel en de heren Bloedjes, gemeente-secretaris Louter, wethouder Veldt. Tromp en secretaris Veenstra. Voor het tijdig kunnen waarschuwen van strandbezoekers, indien het gevaarlijk is om in zee te gaan. stelde de CRB in 1965 de gemeente voor beveiligingsmaatregelen te treffen door middel van een rode bal aan een mast bij de hoofdtoegang en dit aan te geven op een bord. De raad nam dit voorstel over en verleende hiervoor een krediet van 1.550,-. Op voorstel van de Koninklijke Bond tot het Redden van Drenkelingen ging de gemeente in 1970 over tot het aanbrengen van uniforme aanduidingen voor gevaar, gebod en verbod bij het baden en zwemmen. In 1971 werd Piet Veldt voorzitter en hij bleef dit tot het veertigja rig bestaan in 1988. De brigade had echter diverse schulden in 1971 en ging bijna failliet. Het was erop of eronder, maar mede dankzij een sterk verbeterde subsidieregeling van de gemeente, die werd bepleit door wethouder Van Hemert, bleef de CRB bestaan en bloeide weer op. In 1976 werd met succes een grote donatie-actie opgezet en de inkomsten daarvan zijn nog steeds een grote steun voorde brigade. Ook in dat jaar slaagde de CRB erin om met de EHBO een gezamenlijk onderkomen te realiseren, dat door wethouder Wokke werd geopend. De post werd door een storm op 20 april 1980 helaas totaal weggeslagen en zodoende kwamen er in 1981 nieuwe containers. Deze worden nu nog gebruikt, al wa ren ze eigenlijk bedoeld vooreen periode van 10 jaar. De reddingspost op het Castricumse strand is jarenlang na genoeg iedere dag bemenst geweest. Veel brandingwater sporters werden uit gevaarlijke situaties gered of zwem mers uit een mui, de grote vijand die op onverwachte mo menten kan toeslaan. Gevaren van de zee worden echter ook veroorzaakt door westenwind die voor een sterke on derstroom naar zee toe zorgt, en door oostenwind die zwem mers en luchtbedden snel doet afdrijven. Piet Veldt is er trots op dat er sinds 1968 niemand meer in de zee bij Castricum is verdronken. De CRB heeft momenteel ca. 150 leden en 1.600 donateurs. Vanaf 10 jaar kan ieder lid reeds een opleiding volgen bij de brigade, maar men moet minimaal 14 jaar oud zijn om op het strand te kunnen wor den ingezet. Vermeldenswaard is ook nog dat de CRB in 1968 en 1969 landelijk kampioen is geweest in wedstrijden waaraan alle kustbrigades deel namen Onderdelen daarvan waren 2x 150 mzwemmen100 mdren- kelingen vervoeren. 100 m. lijnredding en 500 m. roeien. Naast de reddingsbrigade maakt ook de bezetting van de EHBO-post zich jaar in jaar uit op het strand verdienstelijk bij ongevallen en het terugvinden van zoekgeraakte kinderen. Er zijn totaal circa 50 men sen beschikbaar voor de diensten die twee keer per dag door mini maal twee personen worden gedraaid. Bekende EHBO'ers die zich lange tijd voor de vereniging hebben ingezet zijn de dames Schefferlie en Teiwes. Van de heren kunnen onder andere Sip en zijn zoon Cor Veenstra. Anton de Graaf en Arie Meyne worden genoemd. 24

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 24