S "v ontkend dat de animo voor deze sport zienderogen afneemt omdat het steeds moeilijker wordt om vanaf het strand nog vis te vangen. Iman Boot met zijn kinderen Tiny, Joop en Cor in 1933 met op de achtergrond 'Armeria'. Strandvermaak De bij dit onderwerp geplaatste foto met de rieten strandstoelen ge tuigt van de kinderspelen, die reeds voor de oorlog werden georga niseerd. zoals hardloopwedstrijden en zandkastelen bouwen en waar voor prijzen werden uitgedeeld. De rieten strandstoel is in 1882 ont worpen voor een door reuma geplaagde Duitse dame en is heel lang ook in Castricum aan Zee de meest favoriete strandstoel gebleven. Klaas Zwaai, een bekende verhuurder van badstoelen in de jaren zes tig. zal er dan ook heel wat hebben verhuurd. Van de vijftiger jaren kan ik mij nog herinneren dat er graafwed- strijden voor de jeugd werden gehouden, waarmee zelfs kleine geld bedragen waren te winnen. De strandspelen zijn inmiddels verleden tijd. Hiervoor zijn andere sporten in de plaats gekomen, zoals het 'beach-volleybal'surfen en niet te vergeten de hengelsport. De uitoefening van laatstgenoemde Toezicht Foto's uit de jaren twintig tot en met vijftig laten goed zien dat me nigeen toen nog weinig ontbloot op het strand vertoefde. In de R.K. Kerk werd echter in de dertiger jaren het tegendeel beweerd, toen de pastoor de jeugd het strandbezoek sterk ontraadde, zo niet verbood, omdat mannen en vrouwen daar naakt zouden rondlopen. Voor de genen die toch gingen kijken, was de teleurstelling dan ook groot, aangezien hiervan niets viel te ontdekken. Er werd bovendien door de politie te paard streng toezicht gehouden dat er geen onzedelijke situaties op het strand ontstonden. Ook in de zestiger jaren werd er nog op gelet dat badgasten niet te schaars waren gekleed. Was dat het geval, dan kon men een reprimande verwachten. In die tijd deed de politiepost op het plateau nog volop dienst. Tegenwoordig houdt de politie helemaal geen toezicht meer. Een prachtige briefwisseling, daterend van augustus 1934 tussen de minister van Binnenlandse Zaken en het gemeentebestuur van Castricum. over met name het (on(zedelijk gedrag op het strand, trof ik aan in het streekarchief in Alkmaar. Het ging om een reactie op een zeer negatief artikel over de Nederlandse badplaatsen, dat in de Duitse krant 'Bremer Nachrichten' was verschenen. Onze oosterbu ren vonden het hier namelijk maar een kuise boel. Zo schreef men bijvoorbeeld dat liefdespaartjes direct werden gearresteerd als de po litie hen op een duin zag zitten. De burgemeester antwoordde onder andere: "Indien de paren beschaafd en fatsoenlijk genoeg zijn, mo gen zij in volle vrijheid zich van tijd tot tijd omarmen en "Ehepaare alhier stuiten op geen enkele moeilijkheid, indien zij gezamenlijk in de Noordzee een bad willen nemen Hij voegt daar aan toe: "Indien men van uit zee verder wil wandelen dan tot aan zijn badtent, dient men alhier zich bekleed te hebben met badjas, of andere jas. Een ge deelte van het strand is aangewezen waar niet gebaad mag worden en men zich niet mag bevinden in badcostuum. Bedoeld is dit gedeelte te reserveeren voor strandbezoekers, die rustig willen genieten". Al voor de oorlog hardloopwedstrijden voor de jeugd. Pas op voor een reprimande. sport wordt sinds 1973 bevorderd door de Castricumse Zeebotenvis vereniging 'De Salamander'. De aanleiding om deze vereniging op te richten was het feit dat twee sportvissers uit hun bootje overboord sloegen en de ankerlijn om hun nek kregen. De vereniging stelde zich als eerste ten doel dat er goede veiligheidsvoorschriften kwamen en dat er een plek werd gevonden voor het stallen van boten. Alhoewel 'De Salamander' ter ere van het twintigjarig bestaan in 1993 nog een nationale zeehengelwedstrijd heeft organiseerd. kan nu niet worden Castricumse Reddingbrigade en EHBO Het toezicht op veilig zwemmen is gelukkig nog geen verleden tijd. Vanaf 1948 wordt dit gewaarborgd door de Castricumse Reddingbrigade (CRB) 'de Strandlopers'.een onmisbare groep enthousiaste vrijwilli gers op het strand. Bekende namen uit de beginperiode zijn Thijs en Niek Bakker, Huib Wijker, Ger Kelder, alsmede de families Bas en Veenstra. Thijs Bakker leverde de eerste vlet en het onderkomen op

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 23