Hel gebouwtje waar nu paviljoen 'De Jutter' is gevestigd. Tiny Gorter voor het winkeltje op het strandplateau. gen betaling gebruik kon maken. Het ge bouw staat er inmiddels al ruim 60 jaar en de plannen liggen klaar om het paviljoen opnieuw uit te breiden als de herinrichting van het strandplateau wordt gerealiseerd. Jos Bijl vertelde nog een aardige anekdo te uit de beginjaren tachtig. Hij was toen ook exploitant van 'Paal 45' en belde op een drukke stranddag vanuit dat paviljoen naar 'Duinzicht' om een medewerker te sturen voor de ijsverkoop. De aangewezen persoon kende de paviljoens op het strand echter niet en meldde zich bij het eerste pa viljoen links. Zodoende heeft deze mede werker bij de familie Bakker een uur ijs staan te verkopen voor men er achter kwam dat het om het verkeerde paviljoen ging. Nutsvoorzieningen Uit de geschiedenis over de paviljoens en kiosken blijkt dat het voor de exploitanten heel lang behelpen was door het ontbreken van goede nutsvoorzieningen. Zo werd pas in 1975 de waterlevering op het strand aan zienlijk verbeterd, nadat Bakker over on voldoende capaciteit hiervan geklaagd had bij de gemeente. Eind februari van dit jaar werd gestart met het opnieuw verbeteren van de drinkwatervoorziening en de aan leg van een persleiding met aansluiting op het riool langs de Zeeweg. Uit milieu overwegingen was het namelijk niet lan ger toegestaan om op het strand afvalwa ter te lozen in een ondergrondse put. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden in het jaar 2001 zullen worden afgerond. Castricum'. Daarnaast kennen we 'Bad Noord', waarmee het aantal paviljoens op het strand op zes komt. In 1986 is restaurant 'De Kim' ge opend, dat rechts van het strandplateau op het duin is gebouwd. Dit voorjaar is het restaurant grootscheeps verbouwd en zowel van eigenaar als naam veranderd. Nu heet het 'De Stranderey'. Naast dit restaurant kennen we op het strandpla teau links van de afgang naar zee natuurlijk al van oudsher het vertrouwde kleine stenen pavil joen annex strandwinkel, sinds 1990 'De Jutter' genaamd. De grond behorende bij dit gebouw wordt door het PWN in erfpacht uitgegeven en vanaf 1976 gebeurt dit aan Jos Bijl. Hij nam het over van de heer Spee en het paviljoen heette toen nog 'Duinzicht'. In 1990 is het paviljoen be hoorlijk vergroot door een uitbreiding van 4 me ter rondom het gebouw. Het oorspronkelijke ge bouwtje stond er al voor de oorlog en bevatte al leen een winkeltje, dat een dependance was van het winkeltje onder Armeria' op het strand. Van het winkeltje op het strandplateau is nog een aar dige foto bewaard gebleven, die hierbij is afge drukt. Op deze foto wordt reclame gemaakt voor VAMI, het ijsmerk dat ook na de oorlog nog ja ren heeft bestaan. Toen beschikte men nog niet over elektrisch ge koelde apparatuur en werd het ijs koud gehouden met grote ijssta- ven, die regelmatig door een ijsfabriek uit IJmuiden werden gele verd. Onder het winkeltje bevonden zich toiletten, waarvan men te- Strandfoto's Het fotoalbum van de familie Bakker be vat een vergeeld kiekje van de heer Koeman, die in de dertiger jaren alom be kend was als strandfotograaf. Koeman, die niet uit Castricum kwam, bezocht de di verse stranden in deze omgeving om be zoekers op de gevoelige plaat vast te leg gen. Op de hierbij afgedrukte strandfoto uit 1933 staan mijn vader Joop Boot, zijn broer Cor, zijn zuster Tiny met mijn opa Iman Boot. Ik ging ervan uit dat op de ach tergrond paviljoen 'Zee- en Strandzicht' stond, maar Thijs en Alie Bakker wezen mij er rhet behulp van een loep op dat het 'Armeria' was. Deze foto, met nog enke le andere strandfoto's, werd mij toegestuurd uit Zuid-Afrika door genoemde Tiny en haar man. Daarbij schreven zij dat in die tijd mijn oma 'strandtenten' maakte uit meelzakken, van de bakker gekregen, en opa voor tentpalen zorgde, gemaakt van oude bezemstelen. Strand en zee zijn altijd gewilde objecten geweest voor de fotogra fie en zijn nog vaak te zien als achtergrond in bruidsreportages. Daarom zal menig inwoner van Castricum een strandfoto in bezit hebben. Strandfotograaf Koeman 9?

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 22