Na de oorlog zijn de betonnen palen gelijk met het opruimen van de mijnen verwijderd en is 'Armeria' niet meer teruggekomen. De plek waar dit paviljoen stond, werd echter wel weer benut door een aan tal strandexploitanten. Zeer bekend waren Jan Ulder en zijn zoon Klaas. Samen met Bep. de echtgenote van Klaas, runden zij het res taurant 'Albatros' van 1963 tot 1993. De eerste twee jaar hadden zij ook nog op het strand aan het eind van de toegangsweg van het kam peerterrein Bakkum een kiosk, die circa 1.5 km ten noorden van de hoofdingang stond. Deze kiosk werd aanvankelijk bevoorraad met een handkarretje, dat ruimte bood aan enkele kratten en de kinderen Ulder. Soms geschiedde de aanvoer ook per boot en vanaf 1964 per jeep. Het koelsysteem draaide in die tijd op petroleum en licht werd verkregen via gaskousjes. Rond 1967 ging men over op dieselag gregaten en pas in 1986 kon er op elektra worden aangeslotenVanaf 1965 exploiteerde de familie Ulder ook nog een paar jaar de kiosk 'Paal 45', waarbij zij kleedcabines, ligstoelen en windschermen ver huurde. Daaraan gekoppeld was het alleenrecht om op het strand dop- pinda's te verkopen. In 1971 werd paviljoen 'Albatros" met puntdak vervangen dooreen nieuw paviljoen met lessenaarsdak. Tengevolge van een zware storm in 1974 bleef er echter weinig van het gebouw over en leed de fami lie Ulder twintig mille schade. In 1988 werd het 25-jarig bestaan uit gebreid gevierd en ook burgemeester Schouwenaar kwam naar het strand om de familie Ulder te feliciteren. Klaas en Bep Ulder benadrukten onlangs nog. dat er altijd sprake was van een goede onderlinge verstandhouding tus sen de strandexploitanten. Zo werden de consumptieprij zen samen doorgenomen en ook stond men dag en nacht klaar voor elkaar. Nu wordt ook nog elk voorjaar het paviljoen, dat de laat ste jaren fors is uitgebreid, onder dezelfde naam 'Albatros' door eigenaar Jos Bijl opgebouwd. Het was in het jaar 2000 zelfs tot 1 november geopend. Van 'Armeria' tot 'Albatros' In plaats van paviljoen 'Armeria' op het duin plaatste Kockx een pa viljoen met de naam 'Armeria' op het strand direct rechts van de strandafgang. In een krant van maart 1935 wordt beschreven dat er op het Castricumse strand een nieuw paviljoen in aanbouw is op niet min der dan 109 uit beton gegoten palen. Het paviljoen, dat in de zomer van dat jaar gereed zou zijn. stond op dezelfde plek als 'Armeria' en behield opnieuw deze naam. Met dit paviljoen als middelpunt, zo staat in dit artikel, zullen er in de vakantieweken diverse feestelijk heden voor de bezoekers op touw worden gezet. Er zullen 'boet- seerwedstrijden' op het strand worden georganiseerd, alsmede vuur werkavonden. ballonwedstrijden, een bloemencorso en. indien de plannen slagen, een Kennemerlandsch Historie-feest. Huib Krab uit Egmond aan Zee werd de 'badmeester' en onder het restaurant was een winkeltje met strandartikelen, koek, snoep en ijs, dat werd be heerd door ene Klasser uit Zaandam. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken verleende Kockx in 1941 een schadeloosstelling voor het ge bruik van kleedcabines en strandstoelen door de bezetters. Zo werd voor het gebruik van een kleedcabine door onderofficieren en man schappen een dubbeltje per persoon vergoed en voor een strandstoel TA cent. Toename paviljoens en kiosken In de loop der jaren breidde het aantal paviljoens en kios ken zich aanzienlijk uit. In een VVV-gids uit 1987 wordt vermeld dat het strand van Castricum dat jaar is verrijkt met een Beachclub/Surfcentrum. Ook zijn in deze gids ad vertenties geplaatst van de paviljoens 'Paal 45' en 'Zeebad 'Armeria' op 109 betonnen palen van 1935-1940. Volop drukte bij de kiosk van Ulder op het noorder strand. T)00R0!U KSUURM1E De 'Albatros'een vertrouwd beeld uit de zestiger jaren 21

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 21