De stranding in 1979 tussen Castricum en Egmond Het stormde hevig half december 1979. Een grote, man nelijke potvis kwam zaterdag 15 december 1979 terecht op het strand tussen Egmond en Castricum. De strand vonders van Castricum en Egmond namen polshoogte. Thijs Bakker vond het geen probleem dat de berging van deze aangespoelde mannelijke potvis door de Egmondse strandvonder Wijker zou worden verzorgd. De Castricumse hulpstrandvonder weet maar al te goed hoeveel rompslomp de berging van dergelijke dieren geeft. Thijs Bakker heeft liever een lading hout te bergen. Toen eenmaal de media over de stranding van de zeeko los berichtten, stroomden tienduizenden nieuwsgierigen toe. Ook souvenirjagers kwamen naar het strand en haal den 's nachts al verschillende tanden uit de onderkaak van de potvis. Onder de bezoekers bevond zich ook de direc teur van het Museon te Den Haag. Het was hem er alles aan gelegen het skelet in het nieuwe gedeelte van het mu- Een mannelijke potvis op de grens van Egmond en Castricum op het strand geworpen van artikelen. Anderen bewaren nog spullen uit de Wan Chun; deze zijn in verschillende Castricumse huizen nog te vinden. Zo kreeg Dirk Bakker, de oudste zoon van Thijs en Alie Bakker, een droom van een slaapkamer. Vader Thijs bouwde een originele Wan Chun-hut op de zolder verdieping. De deur was vanzelfsprekend een kajuitdeur. In de huiskamer van Thijs en Alie staat een koperen an kerlicht dat brandt op petroleum. 3. EEN POTVIS GESTRAND Soms zijn er jaren dat er opvallend veel mannelijke pot vissen de Noordzee-route kiezen in plaats van een route via de Atlantische oceaan. In de jaren negentig van de vo rige eeuw strandden bij Ameland, Texel, Den Helder, aan de Belgische kust en in Denemarken potvissen. Vier potvissen tege lijk op het strand van Ameland in 1998 baarden opzien. Uit het boek 'Op het strand gesmeten; vijf eeuwen potvisstrandingen aan de Nederlandse kust' blijkt dat de mensen ook in het verleden massaal uitliepen om gestrande potvissen te bekijken. Die strandin gen brachten wetenschappers en geestelijken tot uiteenlopende ver klaringen. Zelfs Maarten Luther besteedde in de zestiende eeuw aan dacht aan een gestrande potvis in Nederland. Ook tegenwoordig is een stranding van een of meerdere potvissen nog steeds groot nieuws in de media. In de afgelopen eeuwen zijn bij Wijk aan Zee, Zandvoort. Egmond en op Texel potvissen gestrand. Als deze reusachtige zoogdieren per abuis de Noordzee opzwemmen. raakt hun sonarinstallatie waarschijnlijk in de war. De betrekkelijk on diepe Noordzee met zijn zandige bodem lijkt de geluidssignalen van het dier te verstoren of te vervormen. In de buurt van de verschillende zandbanken krijgt de potvis het extra moeilijk. Kennelijk slaat de pa niek toe en zwemt hij naar de fatale kust. Als deze eenmaal met hoog tij de kust dicht genaderd is, is eb meestal dodelijk. In het steeds on dieper wordende water strijdt het dier meestal een vergeefs gevecht voor zijn leven. Het gevecht vergt enorm veel energie. Eenmaal uit geput duwen de vloedgolven de potvis over zandbanken op de kust. Als hij nog leeft, doet het eigen enorme gewicht hem bezwijken. Het lichaam van het dier is perfect gebouwd, geschikt voor het leven in diepe zeeën en kan goed de enorme druk van het water weerstaan. Een potvis is in staat in de oceaan tot 3.000 meter diepte te duiken op zoek naar zijn hoofdvoedsel inktvissen. De kaak met ivoren tanden werd de volgende dag ingepakt om verdere diefstal van tanden te voorkomen seum te plaatsen. Ze wikkelden de onderkaak in dikke lagen plastic om verdere diefstal van de grote tanden te voorkomen. De potvis stonk enorm wat Thijs de uitspraak ontlokt: Je neus stond in de krul". Zo zorgden medewerkers van het Natuurhistorisch museum te Leiden en van het Museon dat het dier werd ontleed en afgevoerd. Het pre pareren van het skelet duurde maanden en het eindresultaat staat op een prominente plaats in het Museon te Den Haag. Ook heeft deze potvis model gestaan voor het kunststofmodel van de potvis bij Ecomare Texel. Cor Smit Bronnen: Archief gemeente Castricum Op het strand gesmeten; vijf eeuwen potvisstrandingen aan de Nederlandse kust Internetsite Museon en Natuurcentrum Ameland Met dank voor hun bijdragen aan: Thijs en Alie Bakker-Bedeke. Kees Droog. C.J.W. Everts, Bert Snijders, Bert Zandbergen 17

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 17