Spectaculaire strandingen aan de Castricumse kust Op zomerse dagen beseft de strandbezoeker over het algemeen niet dat de kalme zee in andere seizoenen een kolkende woeste massa wa ter kan zijn. Tijdens stormen, vooral in herfst of winter, heeft de op gezweepte zee gezorgd voor een aantal spectaculaire strandingen voor de Castricumse kust. Zo is de 'Panzerkanonenboot' de Salamander na ruim negentig jaar bij laag water nog steeds zichtbaar op het strand. Nog vers in het geheugen van menig Castricummer ligt de stranding van de Wan Chun in de zeventigerjaren van de vorige eeuw. In dit artikel wordt met name de geschiedenis van deze twee schepen be schreven en de pogingen die zijn ondernomen om ze te bergen. Ook zijn er diverse zeezoogdieren op het strand van Castricum aan gespoeld. Aan de belangrijkste stranding van een potvis in 1979 wordt in dit artikel aandacht besteed. Het schip. 46 meter lang en 10.5 meter breed, had een diepgang van 3 meter en een waterverplaatsing van 1100 ton. De Salamander was in staat door zijn geringe diepgang bij hoog water op zandplaten aan te leggen. Ook gedurende laag water bleef het schip inzetbaar en pa raat en kon bij hoog water weer weg varen. Deze amfibische moge lijkheden van het schip hebben wellicht bijgedragen tot de officiële naam 'Salamander". Eén van de zusterschepen heette de 'Krokodil'. Spottend werden deze schepen 'Wattwantzen' en 'Schlickrutscher' genoemd, omdat zij op zandplaten konden aanleggen. De bepantse ring was bevestigd op teakhouten balken en bestond uit smeedijzer: het dekpantser had een dikte van 22 mm en het gordelpantser liep in dikte over de gehele lengte op de waterlijn op van 102 mm achter tot 203 mm voor. De Duitse kanonneerboot De Salamander in 1910 Boven- en zijaanzicht van de Salamander tekening CJ.W. Everts) 1. DE SALAMANDER OP HET STRAND VAN CASTRICUM De geschiedenis van het schip tot de stranding Seiner Majestats 'Salamander' was een zwaar Duits 'ram- schip'.ook wel 'Panzerkanonenboot' genoemd, en werd gebouwd in 1880. Zij maakte deel uit van de Duitse Kaiserliche Marine onder Wilhelm I en Bismarck. In de tijd dat de Salamander dienst deed voor een offensieve kustverdediging, bestond de bewapening uit een kort zwaar kanon van 30,5 cm. twee kanonnen van 8.7 cm en aan bei de kanten van de commandotoren zogenaamde revolver kanonnen (voorloper van de mitrailleur). Twee bronzen torpedolanceerbuizen waren in de boeg ingebouwd. 10

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 12