op het erf van Klaas van den Berg gehouden. Er waren twee kijkda gen. De leiding van de openbare verkoping had de burgemeester, die belast was met het beheer van de strandvonderij in de gemeente. De verkoop geschiedde naar keuze van de burgemeester bij opbod, of bij opbod en afslag. De kopers moesten het gekochte hout binnen 24 uur van het erf hebben gehaald en contant betalen, waarbij op de ver koopprijs nog tien procent toeslag kwam ter dekking van de onkos ten. Van de verkoping werd een proces verbaal opgemaakt dat in die tijd (rond 1880) mede ondertekend werd door makelaar Adrianus Dekkeren gemeenteveldwachter Cornelis Bakker, die beiden als ge tuigen aanwezig waren. Klaas van den Berg is bijna 76 jaar als hij in 1917 wordt opgevolgd door Engel Zonneveld. Engel woonde eerst in het duingebied op boer derij Van Lennepsoord. later aan de westzijde van de Heereweg en is bijna 20 jaar strandvonder geweest; Engel overleed op 71 -jarige leeftijd op 12 juni 1937. Enkele maanden later werd op 2 augustus Dirk Schermer benoemd tot de nieuwe hulp-strandvonder. Dirk Schermer woonde aan de Achterlaan in Bakkum. De geschiedenis van een aangespoelde kist Op 12 december 1880 spoelt hier een kist aan met een koperen naam plaat Dr. C. F. Eichler van Schwarzenborn. De kist is gevuld met 4 jassen, 7 vesten, 5 broeken. 5 overhemden, 6 borstrokken. 1 stofjas, 9 paar kousen, 5 zakdoeken. 3 sovereigns (ponden sterling), 2 halve sovereigns.één 5-mark stuk, 13 sixpennies.één 50-centime stuk. enig divers kopergeld, een doosje bevattende een koperen vingerhoed, een fotografie en een caméebroche met oorbellen. Het geld heeft een waarde van ongeveer 50 gulden. Door de burgemeester wordt daarvan onmiddellijk bericht gestuurd naar de Gouverneur (nu Commissaris van de Koningin) en naar de Consuls van Engeland en Duitsland. Bovendien wordt deze vondst in het Handelsblad gemeld. Op 27 januari 1881 ontvangt de burge meester een schrijven van het Vice Consulaat van het Deutschen Reiches waarin wordt meegedeeld dat de aangespoelde kist zou toe behoren aan Dr. Carl Ferdinand Eichler. die het slachtoffer was van een schipbreuk van de clipper Hydasper, waarop hij als arts werk zaam was. door een aanvaring met het uit Griekenland komende stoomschip Centaurio. Alle passagiers werden gered. De afgifte van de kist aan de rechtmatige eigenaar duurt jaren .Begin mei 1887 stuurt de burgemeester een brief naar Gedeputeerde Staten, Woonhuis van Dirk Schenner aan de Achterlaan. Op het erf werden aangespoelde strandgoederen be waard en bij veiling verkocht. Dirk Schermer, strandvonder van 1937 tot 1952. waaruit blijkt dat de afgifte van de goederen van de heer Eichler nog steeds niet is geregeld en dat hij de kist wil opzenden. Enkele dagen later wordt de burgemeester door GS gemachtigd tot afgifte van de in 1880 aangespoelde kist. Vervolgens schrijft de burgemeester aan het Duitse Vice-Consulaat in Den Helder en noemt voor de lange pe riode tussen het vinden en nu het afgeven als reden het uitblijven van een garantiestelling door de consul: "voor het geval dat een beter rechthebbende aanspraak op de kist met deszelfs inhoud maakte" Het blijkt nu na zes jaar alleen nog te gaan om wat geld en kleine voorwerpen. De kleding in de kist is zodanig aangetast door het zee water. dat ze waardeloos is geworden. De burgemeester is nu bereid om zonder garantiestelling de kist af te geven, mede omdat nu ook G.S. akkoord is gegaan. Hierop krijgt de burgemeester het verzoek om de goederen in voor noemde kist direct op te sturen naar de broer van het slachtoffer A.F. Eichler. burgemeester van de plaats Borken in Duitsland. De burge meester van Castricum stuurt echter de voorwerpen uit de kist op naar Den Helder en verklaart dat de kist met kleding geheel is ver gaan. De verstuurde goederen hebben een waarde van ruim vijftig gulden. Wet op de strandvonderij in 1931 Alle wettelijke bepalingen betreffende de strandvonderij waren on dergebracht in het Wetboek van Koophandel. In 1931 kwam hierin verandering. In dat jaar kwam er een afzonderlijke 'Wet op de strand vonderij' tot stand, in deze wet waren de voorschriften opgenomen die te maken hadden met de bemoeienis van de overheid met de hulp verlening, zoals de hulpverlening zelf en het beheren van de gered- 8

Jaarboek Oud Castricum | 2001 | | pagina 10