Jaarverslag 1999 Het jaar 1999 kenmerkte zich voor de Werkgroep Oud-Castricum door zeer droevige gebeurtenissen, namelijk het overlijden van twee markante leden van de werkgroep: Tiny Bakker en oud-voorzitter Ger van Geenhuizen. Het jaar kenmerkte zich ook door verschillen de hoogtepunten zoals de tentoonstelling en overige festiviteiten rond de herdenking van de Slag bij Castricum 200-jaar geleden, de koop van een stuk grond van de Nederlandse Spoorwegen voor een nieuw gebouw voor het huisvesten van het Historisch Museum Castricum. de goedkeuring van Gedeputeerde Staten om te komen tot plaatsing van Kronenburg en het omliggende grondgebied op een provinciale monumentenlijst en de schenking door de heer Pennekamp van zijn indrukwekkende collectie van meer dan 2600 foto's en ansichtkaar ten. Op 11 januari werd het jaar 1999 door de leden van de Werkgroep Oud-Castricum geopend met een geanimeerde nieuwjaarsvergade ring waarbij ook de plannen voor het nieuwe jaar gepresenteerd wer den. Hierna volgen de belangrijkste gebeurtenissen en activiteiten in het jaar 1999 in chronologische volgorde: Op 18 januari hebben meerdere leden de kerkdienst in de Nederlands Hervormde kerk en de begrafenis van Tiny Bakker bijgewoond, die op 12 januari was overleden. Ook waren vele leden op 12 maart aanwezig bij de dienst in de hervormde kerk in Castricum en in het crematorium in Zaandam in verband met het overlijden van Ger van Geenhuizen op 9 maart. Op 18 april organiseerde de werkgroep op uitnodiging van het NIVON een natuur en cultuurhistorische fietstocht. Vanwege de grote belangstelling werd de tocht op 30 mei herhaald. Van 19 tot en met 25 april werd een kleine tentoonstelling over het verleden van Castricum in de Openbare Bibliotheek inge richt en werd door ons lid, Ernst Mooij, op 21 april een lezing gehouden met als titel: 'Mens en landschap in Midden- Kennemerland'. Op 19 mei schonk de heer Pennekamp zijn collectie van meer dan 2600 ansichtkaarten en foto's aan de werkgroep. Bij de fa milie Pennekamp thuis was er een korte bijeenkomst met de pers en de werkgroep was vertegenwoordigd door de voorzitter en secretaris. Op 5 juni was de jaarlijkse voorjaarsexcursie, die de leden van de werkgroep bracht in Den Bosch met onder andere een be zoek aan de zeer bezienswaardige basiliek van St. Jan en een historische stadswandeling langs en over de Dommel. Op de jaarvergadering, die op 7 juni werd gehouden, is het be stuur uitgebreid naar 7 leden vanwege de aanstelling van een archivaris die de archiverings- en inventarisatie-activiteiten bin nen het gebouwtje coördineert. Deze taak gaat ons lid, Peter Levi, inhoud geven. Op 25 juni werd door de voorzitter Simon Zuurbier mede na mens de Stichting 'Kennemer Delta' aan burgemeester Waal de eerste gouden herdenkingsmunt overhandigd. Ter opluistering van dit evenement waren militairen aanwezig die het 21e Regiment d'Infanterie de Ligne vertegenwoordigden. Dit regi ment beeldt het leven uit van Franse fuseliers uit de Napoleontische periode. Op 11 september was er op de Open Monumentendag open huis in de werkruimte aan de Geversweg. Op 6 oktober vond de grote herdenking plaats van de Slag van Castricum van 200 jaar geleden met als hoogtepunten de ont hulling van het monument bij het nieuwe raadhuis en de ope ning van de tentoonstelling van de werkgroep Oud-Castricum in de Nederlands Hervormde Kerk door de Commissaris van de Koningin, de heer J.A. van Kemenade. Bij deze gelegenheid werd tevens door de voorzitter het 22e jaarboekje met de ge schiedenis rond de Slag bij Castricum als hoofdthema gepre senteerd aan de commissaris en aan burgemeester Waal. De tentoonstelling in de kerk heeft zo'n 10 dagen geduurd, heeft veel bezoekers getrokken en veel enthousiaste reacties opgele verd. Deze tentoonstelling heeft heel veel voorbereiding ge vraagd, gekenmerkt door de zeer goede samenwerking met de Stichting Herdenking 1799 en de Stichting Historische Verzameling Vesting Holland. Ook aan de inrichting van de ten toonstelling in de kerk hebben vele leden van de werkgroep en thousiast en zeer intensief meegewerkt. Op 2 november is door Gedeputeerde Staten goedkeuring ver leend aan het opstarten van een procedure om Kronenburg en het omliggende grondgebied op een provinciale monumenten lijst te plaatsen. Op de donateursavond op 4 november stond een archeologisch onderwerp op het programma: de ontstaansontwikkeling van Alkmaar werd met veel dia's en op een boeiende wijze behan deld door Peter Bitter, de stadsarcheoloog van Alkmaar. De aula van het Clusius College was bijna tot op de laatste plaats bezet. Op 16 december vond officieel bij notaris Kuiper de overdracht plaats van een perceel grond door de Nederlandse Spoorwegen aan de Stichting Werkgroep Oud-Castricum. De zes werkgroepen In de werkruimte 'De Duijnkant' aan de Geversweg vergaderen de werkende leden van de werkgroep regelmatig en hier vinden ook voor een deel de activiteiten van de verschillende werkgroepen plaats; in deze veel te kleine werkruimte vereist dit veel improvisatie. De verschillende werkgroepen hebben ieder hun eigen bijdrage voor het jaarverslag: Werkgroep archeologie: Eén van onze leden (Rob Beentjes) heeft verschillende partijen sa mengebracht om te onderhandelen over een beheersovereenkomst voor percelen weiland met archeologische waarden aan de zuid oostkant van de Heemstederweg (omgeving Cronenburg). De ge meente Castricum en de eigenaar zijn het voor de tweede keer met elkaar eens geworden over een éénjarige beheersoverkomst. De ei genaar verlangt in het komende jaar echter wel duidelijkheid over een definitieve regeling voor dit gebied. De Milieufederatie Noord-Holland hield op zaterdag 24 april in Castricum een themadag over de historie van het landschap. De waar de van een landschap wordt grotendeels bepaald door de historie die daarin verborgen ligt. Natuur, agrarisch gebruik en historie gaan soms hand in hand, maar verploeging en natuurontwikkelingsprojecten kunnen strijdig zijn met het behoud van historische landschapsken- merken. Cronenburg diende als casus voor deze themadag en de werk groep was daarbij vertegenwoordigd. Vanaf de tweede helft van april tot eind mei werd een boorprogram- ma uitgevoerd op een stuk weiland, gelegen aan de Rietkamp- Breedeweg. Uit dit onderzoek is gebleken dat er in de bodem van dit perceel archeologisch materiaal, uit de eerste eeuwen van onze jaar-

Jaarboek Oud Castricum | 2000 | | pagina 63