n uitein- ze kaart iode tus- :r breed en steeds: het tussen de pt dat niet. r een zoet- ïen zeegat irdzee be- ;r de over- 'allen door rein te ver eed en on- it bij hoog i jaren ont- op van tijd was. Daar loger wer- nederzet- ilaten noe- Een nederzetting. Op een wandeling over het grondgebied van Castricum in het jaar 0 zou je best zulke kleine groepen van gebouwen tegen kunnen komen. De mensen woonden niet in dor pen. maar in verspreid staande boerderijen, eventueel met enkele schuren of opslaghutten erbij. Dit is een impressie van een nederzetting waarvan restanten ook nu nog bewaard zijn ge bleven in onze bodem, bijvoorbeeld in het wei degebied rond Kronenburg (illustratie R. Beentjes) (boven). Bijna 2000jaar geleden begraven. Een zeer in teressante, maar ook ongrijpbare vraag voor archeologen is: Wie woonden er nu eigenlijk in het Castricum van het jaar 0? Hoe zagen de mensen eruit, welke taal spraken ze, wat deden en dachten ze? Het skelet van deze vrouw werd in de Oosterbuur! gevonden in 1996. Wat ging er in haar hoofd om toen ze nog leefde? Ze leed een hard leven, moest zich te weer stellen tegen dreigende ziekten, ondervoeding enz. In ieder geval is bekend dat de Friezen er een uitgebrei de set aan goden op nahielden. De vrouw ver moedde, toen ze stierf, misschien wel dat er een soort van 'hiernamaals' was, maar dan heel an ders dan de christelijke godsdienst die kent (foto R. Beentjes) (onder). men we stroomruggen. Castricum ontstond op de stroomruggen in het mondingsgebied van het Oer- IJ. Kort daarna, we denken zo tussen 100 en 300, verdween de open verbinding met de zee. De meest westelijke strandwal kreeg zoveel nieuw zand uit zee. dat de zeereep een aaneengesloten kustlijn werd. Het estuarium sloot zich als een schelp en het gebied achter de strandwal werd droger en vei liger. Deze 'veilige' periode betreft de tweede en derde eeuw na Christus. In deze periode werd er op de stroomwallen in onze gemeente intensief gewoond. Op een groot aantal plaatsen treffen we dan ook sporen aan van bewoning uit. wat we noemen, de 'Romeinse tijd' (afb. pag. 4). Voor Castricum is dit een vreemde naam. want voor zover we weten woonden er helemaal geen Romeinen in Castricum. De eerste tot en met de vierde eeuw noemen we de 'Romeinse tijd' omdat er in het zuiden van het land een Romeinse overheersing was. De noordgrens van het Romeinse rijk was de rivier de Rijn. Er lagen overal langs de Rijn Romeinse forten om hun rijk (van Noord-Afrika tot hier) te verdedigen: bijvoorbeeld in Nijmegen, Utrecht, Alphen aan de Rijn en bij Leiden. We weten dat het Noordzee-kustgebied gedurende een korte tijd deel heeft uitgemaakt van het Romeinse rijk: namelijk in de tijd van de Romeinse leger-aanvoerder Julius Ceasar. enkele decennia vóór het jaar 0. Romeinse vondsten uit deze perio de ontbreken echter vrijwel geheel. Kort daarna, in de eerste eeuw hadden de Romeinen een vooruitgeschoven, versterkte haven bij Velsen. Duidelijke archeologische sporen van het Romeinse leger zijn in onze gemeente echter nooit gevonden. De mensen die hier woonden werden door de Romeinen de 'Friezen' genoemd en van hun cultuur vinden we in Castricum zeer veel sporen. Als we het dus hebben over de 'inheemse bevolking in de Romeinse tijd' dan heb ben we het over de Friezen. Veel archeologen noemen de cultuur van de inheemse volkeren in deze periode echter 'inheems-Romeins'. wat misschien verwarrend is. ■Z: ,v - -J» j - Cv* wiiiv i r De Friezen De historie van Castricum heeft dus niet zo gek veel met Romeinen van doen. hoewel het bijna zeker is dat vanuit het Romeinse fort (en de haven) bij Velsen. Romeinse schepen via het Oer-IJ naar de Noordzee zijn gevaren. In de decennia voor het jaar 0, en ook in pe rioden gedurende de eerste eeuw, waren er dus wel degelijk Romeinen in ons gebied. Maar we hebben nooit duidelijke sporen van forten, havens of legerplaatsen gevonden in Castricum. Wat munten en aar dewerk is eigenlijk alles. Ook door de Romeinen beïnvloede bouw stijlen en dergelijke ontbreken hier. We praten vanaf zo n 300 jaar vóór Christus tot in de Middeleeuwen in ons gebied dus vooral over de Friezen. Zij woonden hier. en hun naam was bekend in grote de len van Europa: als volk, als militaire macht, maar vooral als hande laren. Hierover straks meer. Momenteel kennen we de naam 'Fries' natuurlijk van de provincie Friesland (waar ook zeer veel nederzet tingen zijn ontdekt), maar vroeger woonden de Friezen langs de hele Noordzee-kust. van de Rijn tot in Noord-Duitsland. De Friezen wa ren een succesvol en welvarend volk dat in de zesde en zevende eeuw na Christus een heus koninkrijk vestigde. In de achtste eeuw na Christus werden de Friezen militair verslagen door hun zuiderburen, de Franken. 5

Jaarboek Oud Castricum | 2000 | | pagina 5