leel ver te- litend vrij- ve als eni- nd als een ,vd aan de ivel schel- helpenne- naf de op sloot voor r overslag nsport (de Schulpstet lulpvaart veg. Dit nhuis ver ren van de tsheer van nek, even- 1 1757 het >u worden de schel- ;um, maar bekleedde ngelegen- tenslotte n bestaan. 5 intensief reglement n de rech- irissen die ilijk heeft n. hoonzoon de even- uyt. Deze Albertus verkoopt in 1808 voor 715 gulden het Lange Pannenhuis aan Gerrit Baars, inclusief de aangrenzende tuin. "in drie geers' ge noemd, ter grootte van ruim 300 roeden. Gerrit Baars was toen 52 jaar oud en schelpenvisser van beroep, evenals zijn zoons Jan, Teunis en Dirk. Na het overlijden van Gerrit wordt in 1822 de noordelijke helft van het Lange Pannenhuis door de erfgenamen Teunis en Marijtje Baars verkocht en de zuidelijke helft, ook zijnde twee woningen, wordt geërfd en bewoond door de zoons Jan en Dirk Baars. Koper van de noordelijke helft was Dirk Wijnands. Deze Dirk was zeer kapitaalkrachtig, had veel belangen in de schelpenhandel en woonde in het statige herenhuis 'Zorgvlied' aan de Dorpsstraat (ter plaatse van de huidige ABN-AMRO Bank). Dit herenhuis is bij vele Castricummers nog bekend als 'Hermana State'; het is in de zestiger jaren gesloopt. In 1836 is de als rentenier in Haarlem wonende Dirk Wijnands over leden. Zijn bezit in het Lange Pannenhuis wordt door zijn vrouw in 1840 voor 300 gulden verkocht aan Engel Zonneveld, vletschipper en de stamvader van deze tak Zonneveld. De koop omvat het noor delijke gedeelte bestaande uit twee woningen met een stukje bouw grond van 1090 m2 langs de Schulpvaart. Dit deel van het Lange Pannenhuis zal langdurig in het bezit zijn van. en bewoond worden door Engel en zijn nakomelingen. Het Lange Pannenhuis. De woning uiterst links en de daarnaast gelegen woning waren vanaf 1840 in het bezit van de familie Zonneveld. De laatste bewoner van de familie Zonneveld was de in 1978 overleden Arie Zonneveld. Engel Zonneveld koopt dus kort na zijn huwelijk op 31 jarige leef tijd in 1840 de helft van het Lange Pannenhuis; hij zal hier de rest van zijn leven wonen, vanaf 1863 als weduwnaar. In 1876 trouwen zijn jongste kinderen Guurtje en Jacob. De andere kinderen zijn al eerder getrouwd. Guurtje gaat met haar man Cornelis Bloedjes in Uitgeest wonen. Enkele maanden na het huwelijk van Jacob wordt er bij de notaris een akte opgemaakt, waarin Jacob zich verplicht om zijn vader voor de rest van zijn leven te voeden, te kleden, te ver plegen en te verzorgen. In ruil hiervoor schenkt vader Engel aan zijn zoon Jacob de gehele inboedel. De overige kinderen staan hier vol ledig achter en ondertekenen tevens de akte. Drie jaar later aan het einde van 1879, worden beide woningen voor elk 350 gulden door vader Engel verkocht aan zijn zoons Arie en Jacob. resp. de eerste en tweede woning vanaf de kant van de Schulpvaart gerekend. Handtekeningen onder de notariële akte over de verkoop in 1879 van het huis door Engel Zonneveld aan zijn zoon Jacob. De overi ge kinderen hebben ook getekend t.w. C(ornelis), J(an), Arie. A(ldert), Guurtje Zonneveld en haar man C(ornelis) Bloedjes. Na het overlijden van Jacob Zonneveld op 54-jarige leeftijd in 1903 wordt het bezit geïnventariseerd voor het vaststellen van het erfdeel van de nog minderjarige kinderen Antje en Gert. Aan huisraad wordt genoemd: een tafel met acht stoelen, twee kasten met beelden en or namenten, een lamp, een spiegel en schilderijen, een klok, een ka chel en twee bedden met toebehoren. In het hok op het erf stonden twee geiten en twee varkens; verder stond daar ook nog een kippen hok. Deze woning komt in 1924 in bezit van 'Gert van Bet' Zonneveld. Stamboom In het bijgevoegde schema wordt het hier behandelde deel van de stamboom van de Castricumse familie Zonneveld weergegeven. Onder de toegevoegde nummers 80 t/m 113 zijn de gezinnen verder uitge werkt. Om de samenhang met de oudste generaties aan te kunnen ge ven, is dat deel van het schema uit het 20e jaarboekje herhaald. Voor de duidelijkheid zijn alleen de namen van de ouders van de gezinnen opgenomen. Arie Zonneveld (zie gezinnummer 89) heeft zijn hele leven tot zijn overlijden in 978 gewoond in het Lange Pannenhuis in de woning het dichtst bij de Schulpvaart. Het interieur is in zijn tijd niet ver anderd; het houtwerk was in de originele 'appelbloesemkleur ge schilderd. Links op de foto de bedstee in de huiskamer, die hier niet meer als zodanig in gebruik is. N.B. Tenzij anders vermeld, hebben in de hierna volgende uitwerking de geboorten, huwelijken en overlijden in Castricum plaatsgevonden. -rS--. V 0 /f 39

Jaarboek Oud Castricum | 2000 | | pagina 39