De laatste officiële daad van Klaas Veldt. Onder het toe ziend oog van burgmeester Gmelich Meijling metselt hij op 12 maart 1982 de eerste steen van het nieuwe raadhuis. ken. Daar heb ik nog spijt van. Dat had ik niet moeten doen. Als ik toen met een minderlieidsvoorstel in de raad was ge komen, dan was ik ervan overtuigd dat de hoogbouw er niet was gekomen. Door Castricums belang onder aanvoering van de heer Bollen wordt het gemeentebestuur nog al eens aangeval len o.a. over de grote bouwproductie in Castricum van Biesterbos. Ook over grondtransacties lopen de emoties soms hoog op, maar Veldt weet zijn hoofd steeds boven water te houden. Behalve in zijn rol als wethouder dient Veldt ook in andere functies de gemeenschap. Zo was hij o.a. 20 jaar secretaris van het r.k. kerkbestuur in Bakkum, voorzitter van de parochieraad, secretaris-penningmeester van de rundveefokvereniging 'De Duinstreek', polder meester van de Castricummerpolder en voorzitter van het r.k. be jaardencentrum 'De Bogaert' Onder het melken van de koeien kwa men vaak bestuursleden van organisaties even bij hem langs om van gedachten te wisselen, vergaderingen voor te bereiden, enz. Als Veldt 65 jaar wordt, besluit hij zich terug te trekken als wethou der. Na zoveel jaren vindt hij dat zijn vrouw er recht op heeft dat hij vooral 's avonds meer thuis is. Veldt neemt afscheid van de raad in augustus 1966. Vele lovende woorden worden tot hem gesproken. In een reactie wijst hij op de grote veranderingen in Castricum sinds hij twintig jaar geleden lid van de raad werd. Castricum werd van een agrarische gemeente van 6000 inwoners een forensenplaats met bij na 16000 inwoners. Het afscheid is hem niet gemakkelijk gevallen, maar hij heeft zijn besluit gebaseerd op nuchtere overwegingen, die typerend zijn voor zijn persoon. Als 65-jarige heeft hij het gevoel dat hij uit de circulatie moet worden genomen, zoals iedere pensioenge rechtigde plaats moet maken voor jongere krachten. Hij is ook van mening dat de gewijzigde structuur van de gemeente Castricum en de daaruit voortvloeiende problemen een grotere ontwikkeling van een wethouder vragen. "Een ontwikkeling waarover ik niet beschik aldus de heer Veldt. Bij die woorden werd het volgens de krant heel stil in de raadzaal. Zijn gemengde veehoudersbedrijf en bollenbedrijf dat dan meer dan 20 ha groot is, draagt hij over aan zijn zoon Herman die de stolp boerderij ten oosten van zijn ouderlijk huis gaat bewonen. Ook de boerderij aan de westkant was door Veldt gekocht en deze boerderij wordt eerst bewoond door zijn oudste zoon Piet en later door zijn dochter en schoonzoon. De '3 Gratiën' worden de drie schijnbaar on afscheidelijke stolpen in de volksmond genoemd. De bedrijfsgron- den liggen intussen op zeven plaatsen in de gemeente en zelfs in de gemeente Limmen. De oudste zoon Piet ziet onvoldoende toe komstmogelijkheden en emigreert in 1968 met zijn gezin naar Brazilië. Daar heeft hij een groot agrarisch bedrijf gesticht. Zijn vader en moe der hebben hem verschillende keren bezocht. In 1967 heeft Veldt zich laten overhalen om nog een nieuwe functie op zich te nemen. Tot vreugde van de initiatiefnemers wordt hij de eerste voorzitter van de werkgroep Oud-Castricum en ook die func tie vervult hij met enthousiasme. Onder zijn voorzitterschap wordt in 1973 de werkruimte 'De Duijnkant' door burgemeester Van Boxtel geopend. Ook aan opgravingen heeft Veldt nog meegewerkt. In 1974 treedt hij als voorzitter af, maar hij blijft wel lid van de werkgroep. Tot op hoge leeftijd blijft Veldt zijn zoon Herman in het bedrijf assis teren. Het melken van koeien die niet goed tegen de melkmachine kunnen, neemt hij tot tegen zijn 80e jaar voor zijn rekening. Op zijn 70e jaar heeft Veldt zich teruggetrokken als lid van het kerkbestuur en voorzitter van de parochieraad. Tijdens een afscheidsreceptie in jeugdherberg De Mantelmeeuw ontvangt hij de hoge pauselijke on derscheiding: Ridder in de orde van Sint-Sylvester. In 1971 ontvangt de oud-wethouder ook een koninklijke onderscheiding. De Hervormde predikant dominee Papineau Salm feliciteert de heer Veldt en schrijft hem o.a.: "Ik heb er altijd respect voor gehad hoe U geheel zichzelf bleef. U schaamde zich er nooit voor boer te zijn, maar ondertussen wist u te spreken en op te treden op een manier waar menig stads mens met veel verbeelding een voorbeeld aan kon nemen. Door uitbreiding van de gemeente en het aantal ambtenaren wordt een nieuwe gemeentehuis noodzakelijk. Burgemeester Gmelich Meijling vraagt Veldt als oud-bestuurder en als vertegenwoordiger van de Castricumse bevolking om de eerste steen te leggen. Op 12 maart 1982 kwijt de heer Veldt zich van deze eervolle taak. Over vroeger dacht Veldt soms met weemoed terug: "De onderlin ge verhouding van de mensen was in die dagen heel anders als op het ogenblik. Wanneer ik terugdenk aan mijn jongensjaren en we gin gen naar het werk in het duin, dan werd er gezongen en er werden leuke verhalen verteld. Mijn vader had verschillende mensen aan het werk. Daar werd altijd vriendschappelijk mee omgegaan en we had den allemaal wat voor mekaar over. Niet alleen met het werkvolk, maar ook wat de buurt betrof was er saamhorigheid. Als er iemand ziek was en je kon zelfje werk niet doen, b.v. melken, dan stond je buurman altijd voor je klaar. Wanneer moeder ziek was of bij een geboorte dan was er altijd de buurvrouw die hulp verleende. Dat is nu allemaal veel minder of is er helemaal niet meer. Wanneer je 's avonds van je werk uitrustte, had je altijd een gezellig praatje met de buurtgenoten. De mensen kwamen bij elkaar en de een wist dit te vertellen en de ander dat. Er werd een pijpje gerookt en het waren heet gezellige uurtjes. Het lijkt allemaal wat verleden tijd en dat vind ik bijzonder jammer. Veldt heeft Castricum zien groeien van een kleine agrarische ge meenschap tot een voorstedelijke forensendorp. Enerzijds moest hij meewerken aan de uitgroei van de gemeente, anderzijds verdedigde hij de belangen van de agrariërs op integere wijze. Ook zijn maat schappelijke functies vervulde hij met inzet van zijn hele persoon. Eenmaal geïnteresseerd was hij ook bereid langdurig zijn krachten aan een zaak te wijden. Klaas Veldt overleed op 16 april 1985 en hij werd onder grote be langstelling op de gemeentelijke begraafplaats Onderlangs begraven. Niek Kaan 37

Jaarboek Oud Castricum | 2000 | | pagina 37