Wie was Klaas Veldt Hij was een man van weinig woorden; misschien zelfs een beetje stug. Een agrarische Castricummer van de oude stempel. Vanuit zijn boerderij aan de Brakersweg zag Klaas Veldt uit op het zich in een snel tempo uitbreidende Castricum. Een gemeente die onder zijn ogen uitgroeide van een klein tuindersdorp tot een welvarende forensen plaats. In de loop van de jaren werden talloze weilanden bouwgron den. Als boer ging hem dat aan zijn hart. maar toch zag hij in dat deze ontwikkeling niet viel tegen te houden. Ruim twintig jaar kwam hij dan ook voor de gemeentelijke belangen op. Een gedegen opleiding had hij niet, wel een gezond stel hersens en een grote dosis mense lijkheid. Een Castricumse boer werd wethouder. En wat belangrij ker was: hij groeide uit tot een krachtige persoonlijkheid, waarover men in Castricum met eerbied spreekt. Met deze korte schets werd een interview ingeleid dat Veldt werd af genomen ter gelegenheid van zijn afscheid als wethouder in 1966. Klaas (Nicolaas) Veldt werd op 28 juni 1901 in Bakkum geboren. Hij is 84 jaar oud geworden. Vader Pieter Veldt trouwde in 1900 met Grietje Zonneveld. Zij huur den een huisje van jachtopziener Dirk de Winter aan de Van Oldenbarneveldweg, dat stond op de plaats waar nu een showroom van garage De Winter is gevestigd. De huur bedroeg 1 gulden en 25 cent in de week. Pieter Veldt werkte bij Piet Dekker van de boerde rij Kleibroek en verdiende daar 1 gulden per dag. Daarvoor werkte hij in de zomer van vier uur in de ochtend tot acht uur in de avond. Pieter en Grietje kregen 12 kinderen: 5 meisjes en 7 jongens. Klaas was de oudste en werd genoemd naar zijn grootvader. Hij stamt uit een oud geslacht van agrariërs in Heemskerk en Castricum. De fa milie Veldt is in het vijfde jaarboekje uitgebreid beschreven. Vader Pieter Veldt verhuisde in 1903 naar een woonhuis thans Brakersweg 22 dat hij had gekocht van Gerrit van Weenen, venter van boter, kaas en eieren. Pieter Veldt begon in dat huis zijn eigen tuindersbedrijf je. In 1913 verbouwde hij het huis tot stolpboerderij. Klaas Veldt heeft daar, met een onderbreking van enkele jaren, vanaf zijn jeugd tot zijn overlijden gewoond. Hij ging in 1907 naar de 2e openbare lagere school aan de Van Oldenbarneveldweg, het gebouw dat in 1932 aan het Christelijk schoolbestuur zou worden overgedragen. Pas in 1919 zou het katholiek onderwijs zijn intrede doen; iedereen volgde voor die tijd openbaar onderwijs. In een opgenomen gesprek in 1978 heeft de toen 76 jarige Klaas Veldt oude herinneringen opgehaald. We laten hem graag aan het woord: "Castricum telde rond 1900 ongeveer 1800 inwoners en dat waren voor een heel groot gedeelte agrariërs. Er waren ongeveer 30 schel penvissers en verschillende veehouders waren in de wintermaanden ook schelpenvisser. Een groot deel van de bevolking had land in het duin. De grond was allemaal eigendom van de provincie. De pro vincie had de duinen in 1903 gekocht van prinses Von Wied, een kleindochter van Koning Willem 1. In 1904 is daar 82 ha van over gedaan voor de bouw van het ziekenhuis Duin en Bosch. Die 82 ha was wel het mooiste plekje van het duin; daar had je ontzettend mooie bossen en het bouwland was in die omgeving het beste. De pachtprijs was heel laag. Aardappelen, bonen, erwten, van alles werd daar verbouwd. Er werd ontzettend vee! uit de duinen gehaald; hoe meer je er bracht, hoe meer je er vandaan haalde. In 1924 kwam Vader Piet Veldt (1950). De gebroeders Veldt poseren in het duin bij hun land, de Lebstukken, dat tegenover het kampeerterrein lag 1920). V.l.n.r.: Jaap, Jan, Klaas, Gerrit, Cor en Piet. 32

Jaarboek Oud Castricum | 2000 | | pagina 32