Voorwoord Het jaar 2000 is voor de Werkgroep Oud-Castricum niet in alle op zichten een goed jaar te noemen. Wel is er voortgang geboekt met de voorbereidingen voor de uitbreiding van het gebouwtje van 'Oud- Castricum'. Er is een fraaie tentoonstellingsruimte ontworpen die met het bestaande pand wordt geïntegreerd. Met het College van bur gemeester en wethouders wordt overleg gepleegd over de financie ring van deze plannen. Deze positieve ontwikkelingen worden ech ter in sterke mate overschaduwd door de ernstige ziekte van onze se cretaris Wil Steeman, die hem noopte tot het beëindigen van zijn ac tiviteiten voor de Werkgroep. Vanwege zijn belangrijke bijdrage en enthousiaste inbreng is dit voor de Werkgroep een groot gemis. Ook de gezondheidstoestand van enkele andere werkende leden baart ons grote zorg. Het komende jaar zal een beroep worden gedaan op men sen die actief mee willen werken aan het onderzoek naar de plaatse lijke historie of die andere activiteiten van de Werkgroep op zich wil len nemen. Het 23e jaarboekje staat in het teken van het millennium. In dit jaar van verschijnen zijn we een nieuw millennium ingegaan. Dit unieke feit was voor de Stichting Werkgroep Oud- Castricum aanleiding om het hoofdthema van dit jaarboekje hierop af te stemmen en wel door aandacht te schenken aan de situatie in onze directe omgeving om streeks het begin van onze jaartelling, verder de situatie te beschrij ven rond het jaar 1000 en tenslotte door aandacht te tonen voor het dorpsleven in de eerste helft van de 20e eeuw. In het eerste artikel schetst Rob Beentjes een beeld van Castricum rond het jaar 0, de eerste mensen in Castricum en de sociale en poli tieke ontwikkelingen in dit gebied, mede aan de hand van archeolo gische vondsten die in Castricum zijn gedaan. Hieruit blijkt opnieuw dat het grondgebied van Castricum archeologisch tot een uiterst waar devol gebied gerekend mag worden. Verder wordt in dit artikel iets verteld over de ontwikkelingen tot het jaar 1000 om een brug te slaan naar het volgende artikel van Ernst Mooij. Hierin wordt een impressie gegeven van de verhoudingen tus sen de geestelijkheid en de wereldlijke heersers in Midden- Kennemerland omstreeks het jaar 1000. de landschappelijke veran deringen die zich voltrokken en de positie van de gewone kustbe woners. Daarbij is ook aandacht besteed aan de Zanddijk die voorkomt in bewaard gebleven geschriften van de abdij van Egmond. De Zanddijk loopt nabij de noordgrens van onze gemeente en verbindt de hoge gronden van Noord-Bakkum met de strandwal waarop Limmen en Heiloo gelegen zijn. Rond de Zanddijk, die in de 11e eeuw zou zijn aan gelegd, bestaan legenden, waarin grote on enigheid tot uitdrukking komt tussen de abdijbewoners en de Castricummers van wege de door de aanleg van de dijk ont stane wateroverlast. Ook bevatten de ge schiedkundige bronnen van de abdij de eerste vermelding van de naam Castricum omstreeks het jaar 990. In een kort overzicht in een volgend artikel wordt dieper ingegaan op de herkomst van de naam Castricum, de verschillende naam verklaringen die zoal in omloop zijn geko men en wat tegenwoordig als meest waar schijnlijk wordt aangenomen. De 20e eeuw in het themanummer 'millennium' is opgetekend door plaatsgenoten. Zij vertellen over het dorpsleven in Castricum gedu rende hun jonge jaren, die veelal ver vóór het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog zijn begonnen. Zij schetsen een beeld van het dorp waarin de kerk nog in grote mate het geestelijke en sociale leven be paalde, waarbij het rustige dorpsleven niet werd verstoord door de massamedia en men de komst van elektriciteit, waterleiding, auto. telefoon en televisie nog moest meemaken. In de jaarlijks terugkerende rubriek 'Wie was deze keer in een artikel van Niek Kaan aandacht voor Klaas Veldt. een bijzonder mens. die vele Castricummers zich nog zullen kunnen herinneren als ie mand die een belangrijke rol speelde in de gemeentelijke politiek als gemeenteraadslid, wethouder en loco-burgemeester. Die naast zijn groot veehouders- en bollenbedrijf als integer mens en bestuurder meerdere functies bekleedde bij organisaties en verenigingen. Zo vonden de initiatiefnemers tot oprichting van de Werkgroep Oud- Castricum Klaas Veldt in 1967 bereid om het voorzitterschap op zich te nemen, een functie die hij tot 1974 met enthousiasme vervulde. Opnieuw uitvoerig aandacht in dit jaarboekje voor de geschiedenis en stamboom van de Castricumse familie Zonneveld. In deze derde aflevering de afstammelingen van Engel Zonneveld, geboren in 1809. vletschipper van beroep en wonende in het Lange Pannenhuis aan de Brakersweg. Uit zijn huwelijk met Antje Teileman worden vijf zoons geboren, die in ons dorp zijn gebleven en gezorgd hebben voor vele nakomelingen, waarvan er nu nog vele in Castricum of de regio wo nen. Verder vindt u in dit jaarboekje de vaste rubrieken als Castricum hon derd jaar geleden, het jaarverslag en de kroniek van 1999. Ik wens u veel leesplezier Simon Zuurbier voorzitter Jü t *<0, f' r*. e sr ""'"VW Thema het 'millennium Deze afbeelding siert een wetenschappelijk boekwerkje dat over dit onderwerp afgelopen jaar is geschreven door Christiaan M. G. ten Raa, geboren in Bakkum op 16 augustus 1926. Ten Raa heeft hier ook zijn jeugd doorge bracht en houdt zich nog uitvoerig met de vroege historie van Bakkum bezig. Beroepsmatig was hij o.a. advocaat en procureur te Rotterdam, Deventer en Zutphen, later hoogle raar rechtshistorie aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam tot zijn pen sionering in 1991. In het boekwerkje getiteld: WAAROM 2000. HOEZOO 2001?, gaat de heer Ten Raa in op de historische aspecten van het begin van de jaartelling: was dat het jaar 0 of het jaar I. 2

Jaarboek Oud Castricum | 2000 | | pagina 2