".Hoorn- 'Purmërend \Edam« Monnikendam Buiksloot Amsterdam Haarlem Meer Enemy held towns Battle of Castiicum 6 October De immer onberekenbare Russen proberen op dat tijdstip met een colonne van 1500 man vanuit Castricum in oostelijke richting naar Uitgeest op te rukken teneinde de Gallo-Bataafse troepen aldaar te bedreigen. Ze lopen echter vast in de sloten en modder van de Zienerpolder, die dag extra nat door de aanhoudende regen. Brune grijpt zijn kans en valt de colonne aan vanuit zijn posities in Noorddorp. Tegelijkertijd worden de Russen in de duinen aangepakt met de ba jonet. Zij vluchten in paniek weg richting Bakkum waar ze weer wor den verzameld door d'Essen. Gesterkt door dit succes richt Brune zijn aanval op Castricum. Om het dorp te veroveren moet eerst een sterke Russische eenheid worden verdreven die zich bevindt tussen de duinen en het dorp. ongeveer op de plaats waar zich nu het sta tion bevindt. Deze klus wordt kundig geklaard door een Bataafs ba taljon onder commando van majoor Achenbach. Aldus wordt de weg vrij gemaakt om Castricum, verdedigd door Russische grenadierba taljons in huis aan huis gevechten te heroveren. De vluchtende Russen kunnen achtervolgd worden tot aan het Schilpwater(Schulpvaart). Daar wordt de brug vernietigd en de achtervolgers worden gestopt met behulp van artillerie. Ondertussen hebben de Engelsen langs het strand en in de duinen ten westen van Bakkum een sterke troepenmacht opgebouwd. Op verzoek van d'Essen wordt besloten tot een gecombineerd Engels-Russische te genaanval vanuit Bakkum, tesamen met een felle Russische stoot van uit Limmen van achter de Schulp-vaart. Opnieuw volgen er felle ge vechten. De Gallo-Bataven, uitgeput door de gehele dag strijd en door gebrek aan munitie, worden weer opgerold aan hun linkerflank en an dermaal gedwongen Castricum te ontruimen. Gevechten van man te gen man tussen Russenduinen en Krengenbos. De verdediging wan kelt. Op het kritieke moment van de slag ontstaat de legende van de 'Huzaren van Castricum'. Een Bataafs regiment huzaren onder lei ding van de Italiaanse kolonel Quaita is de gehele dag in reserve geweest met een merkwaardige op dracht van Brune. 'Aanvallen op plaatsen waar het kritiek wordt'De tijd is gekomen en de huzaren val len aan te samen met de infanterie. 'Ixi cavalerie ne tirez plus, en avant mes enfants de la patrie, battez la charge aux bajonettes, pas de char ge'.De cavaleriecharge wordt ge steund door het 10e Régiment Dra gons en het 4C Régiment Chasseurs a Cheval. Deze aanval is het keer punt van de slag. Britse cavalerie vlucht in paniek, Vandamme krijgt de kans de vijand richting Bakkum te drijven en Pachtod de Russen te rug naar Limmen. Gedurende de gehele dag hebben in de duinen ten westen van Castricum en op het strand ge vechten plaatsgevonden tussen op rukkende Engelsen vanuit de Egmonden en Fransen van de divisie van Gouvion die de linkerflank van de Gallo-Bataafse verdediging vormt. Door de invallende duis ternis moeten de gevechten over de gehele linie worden afgebroken en zo eindigt de laatste slag van de invasie onbeslist. De verliezen aan geallieerde zijde aan doden gewonden en vermisten bedragen 2600, aan Bataafs-Franse zijde 1600 man. Ook in de omringende dorpen is het gebeuren in Castricum niet on gemerkt voorbij gegaan. In de 'geschiedkundige beschrijving van Uitgeest' van H. Westerveld, geschreven in 1846, staat het volgende: 'De 4'' oktober rukte het Gallo-Bataafse leger op van hier naar Akersloot, maar moest reeds de volgende dag van daar terugwijken, waarop de brug bij den Dogmolen werd afgebroken, om de nadering van de vijand te beletten. De Engelsen plaatsten nu hun voorposten bij Dorregeest, en een troep hunner ruiters kwam zelfs tot den Dogmolen, maar werd door het geschut, dat op het Hornsche veld stond verdreven. Men was hier in den groot sten angst, dat de vijand tegen het dorp zou oprukken, vrouwen en kinderen, ja zelfs mannen namen de vlugt, terwijl meer dan 4000 soldaten in het dorp waren gelegerd (tweede Bataafse divisie). Zo brak onder bange vrees de 6" oktober aan. Reeds in den morgen hoorde men hevig schieten, want het gevecht was in den duinen bij Castrikum begonnenHier in Uitgeest) stond het geheele leger in den wapenen. De infanterie was op het Molleveld en verder westwaarts, de kavalerie op den Geest en de artillerie op den Berg geplaatst. Men Egmond aait ti- Zee NORTH SEA De aanvangsposities der strij dende partijen voorafgaande aan de slag bij Castricum. Egmond aan den Hoef Alkmaar Avenhom luider Zee Schermeriionr RUSSIANS ABER- CROMBY DUNCAS Bakkum Limmen Akersloot f 'Meer Uitgeest Sv .-3.~5 JHeemskirk yBeverwijk- A J wijlqaan^ Zee Haarlem# Pampus

Jaarboek Oud Castricum | 1999 | | pagina 9