Jaarverslag 1998 veel ver- tevene op- stin uit het iw wensch ■rlandsche bezittingen ■n, en naar estelijk en ■n of maat- jijzijt ge mende en Jam de in- ilaats. Een Je Gouden ;rdam nber 1898 :nd in ver- heden irordening Jet bedrag tin: voor 1 ider draag- ;elden zijn -ï ƒ10.735,- jstecrt van i Zuurbier is de kro- it en bij de t jaar oud, •n Maartje rij van hun n 10 okto- i Smit aan der, Klaas lleen voor als knecht hem wer- orpsftguur de smede- 98 aange- n Munster r 1906 met 'laas Smit. Het jaar 1998 werd door de leden van de Werkgroep Oud-Castricum geopend met een geanimeerde nieuwjaarsvergadering waarop ook de plannen voor het nieuwe jaar gepresenteerd werden. De werk groep neemt deel aan verschillende activiteiten van andere vereni gingen en instanties en neemt zelf ook initiatieven om de doelstel ling van de werkgroep uit te dragen. Dit jaar mondde dit o.a. uit in de volgende activiteiten (in chronologische volgorde): Op 28 februari brachten vele leden van de werkgroep een be zoek aan het prachtig gerestaureerde gebouw Mercurius in Wormerveer. Dit gebouw is ingericht als provinciaal archeolo gisch depot en hier worden steeds meer archeologische collec ties uit de provincie Noord-Holland bewaard. Ook materiaal van Oud-Castricum wordt in dit gebouw ondergebracht. Op 6 maart werd een plaquette onthuld in de gevel van het ge bouw van de woningbouwvereniging aan de Klapweide. Op het timpaan aan de voorgevel is een tekening afgebeeld van de op gravingen met daarop in verschillende kleuren de restanten uit vijf perioden, vanaf de le eeuw tot de late middeleeuwen. Tijdens de openingsplechtigheid heeft de Werkgroep iets verteld over de opgravingen in 1995/96 en de ontwikkelingsgeschiedenis van dit gebied. Op 8 april werd de nieuwe burgemeester Waal geïnstalleerd. Op de receptie is hem een jaarboekje aangeboden om hem op deze wijze te laten kennismaken met de verschillende activi teiten van de werkgroep. Burgemeester Waal toonde zich zeer geïnteresseerd in de historie van Castricum en werd prompt do nateur! De voorjaarsexcursie van de werkgroepleden leidde de werk groep naar De Rijp met onder andere een historische rondwan deling door het dorp, een bezoek aan de oude kerk en een rond vaart door de Eilandspolder met oog voor cultuurhistorische as pecten. Eens temeer bleek dat er in de naaste omgeving nog heel interessante dingen te ontdekken zijn. Op 12 september was er op de Open Monumentendag open huis in de werkruimte. Hieraan voorafgaande zijn de vitrines op nieuw ingericht met mooi tentoongesteld materiaal. De presentatie van het 21e jaarboekje was dit jaar in het Gemeentehuis. Burgemeester Waal nam op 29 oktober het eer ste exemplaar in ontvangst. Bij deze presentatie was er veel aandacht voor de schilderes Lide Tulp. Voor deze gelegenheid was een expositie in het gemeentehuis ingericht met een aan tal van haar schilderijen. Op onze donateursavond op 12 november was het thema de VOC - de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Het was een vrij korte lezing, die op een onderhoudende en deskundige ma nier werd gepresenteerd door mevr. Jacobs van het Nederlands Scheepvaartmuseum te Amsterdam. Ongeveer honderdvijftig donateurs hebben deze interessante avond bezocht. De werkgroep was aanwezig in De Hoep op 19 november bij de presentatie van het activiteitenplan van de Stichting Herdenking 1799 en van het herdenkingsboek: 'De Lange Herfst van 1799'waaraan ons lid Wim Hespe een belangrijke bijdra ge heeft geleverd. De zes werkgroepen In de werkruimte "De Duijnkant" aan de Geversweg vergaderen de werkende leden van de werkgroep regelmatig en hier vinden ook vooreen deel de activiteiten van de verschillende werkgroepen plaats. De werkruimte is eigenlijk veel te klein geworden, maar de goede vooruitzichten op een uitbreiding maken dat men dit voorlopig voor lief neemt. De verschillende werkgroepen hebben ieder hun eigen bijdrage voor het jaarverslag: Werkgroep archeologie: Op de scheiding van Castricum en Heemskerk, aan de Castricumse kant van de Korendijk, werd een noodopgraving verricht op het tra cé van de nieuwe PWN-transportleiding Heemskerk - Bergen. Hierbij werd op aanwijzing van de begeleidende instantie RAAP (Regionaal Archeologisch Archiveringsproject) een ringvormig grondspoor met een middellijn van 11 m onderzocht. De geul bevatte verspoeld ar cheologisch materiaal, zoals scherven en een geringe hoeveelheid botresten. Een klein aantal scherven was voorzien van groeflijnver- siering, waardoor we kunnen aannemen dat het de tekenen zijn van bewoningsactiviteiten uit de Late Ijzertijd 200 v.Chr.). Er werden ook enkele metaalvondsten gedaan, namelijk een veerfragment van een bronzen mantelspeld en een onbekend bronzen voorwerpje van 4 cm lang dat zich midden in een roestbruine klomp aarde bevond waarin ook groene corrosie-resten van draden(?) waren te zien. Het voorwerpje werd voor onderzoek naar het provinciaal archeologisch depot te Wormerveer overgebracht. In het Archeologisch Centrum te Alkmaar vond op 19 maart een le zing plaats over de opgravingen in de Oosterbuurt (1995/96). Deze lezing werd gegeven door M. Sier, de archeoloog van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, die nauw bij de Castricumse opgravingen betrokken was. Enkele leden van de werk groep bezochten de lezing. Voor hen was het een hartelijk weerzien. In april keerden enkele leden van de werkgroep nog éénmaal terug naar de voormalige opgravingslocatie van de ROB in de Oosterbuurt. Bij het egaliseren van het sloottalud aan de Achterweide, tegenover de Uitgeesterweg, stuitte de machinist van de graafmachine op steen- brokken en scherven. In de gegraven kuil werden wat scherfjes ge vonden uit de Romeinse tijd. Het merendeel bestond uit harde, goed doorbakken kleifragmenten waarin de afdrukken van dunne en dik ke takken goed te zien waren. Van enige samenhang was geen spra ke. Omdat de kleifragmenten zo hevig met vuur in contact zijn ge weest en de takindrukken een constructie doen vermoeden, wordt verondersteld dat de brokstukken afkomstig zijn van een (smelt)oven. Ook de onderzoeksresultaten van de opgraving in 1995/96 wijzen op smeltactiviteiten en metaalbewerking in deze omgeving. Door tussenkomst en doortastend optreden van een lid van de werk groep kon voorkomen worden dat een stuk weiland met een hoge ar cheologische waarde en behorend tot het gebied Kronenburg ge ploegd werd. In afwachting van een definitieve regeling voor dit ge bied was de gemeente Castricum bereid om voor één jaar een be heersvergoeding aan de eigenaar te verstrekken. In juni zijn door een lid op een maïsakker aan de Bleumerweg scher ven gevonden uit verschillende periodes. Het materiaal is gedeter mineerd door Jan de Koning van het Instituut voor Pre- en Protohistorie te Amsterdam. Het gevonden materiaal bestaat uit vijf categorieën: steengoed (nieuwe tijd), kogelpot (9e tot 12e eeuw), bolpotten (o.a. Badorf; vroeg 8e tot 9e eeuw), ruwwandig aardewerk (vroeg 8e eeuw) en handgemaakt inheems aardewerk uit de Romeinse tijd 100 v. tot 300 n. Chr.). Evenals in de Oosterbuurt werden de vondsten gedaan op een stroomwal in het vroegere Oer-IJ. Op 10 en 11 september werd in de duinen van Castricum een aantal scherven gevonden die zouden kunnen duiden op bewoningssporen uit de Late IJzertijd/Romeinse tijd en de Vroege Middeleeuwen. De 69

Jaarboek Oud Castricum | 1999 | | pagina 69