Op dit kaartje van het bisdom Osnabrück staan o.a. de plaatsen Berge en Fürstenau vermeld zie pijl)- ook de naam Hollenberg binnen de familie zijn gebruikt en hieraan vervolgens in Nederland de voorkeur zijn gegeven. Vermoedelijk was de naam Rothuijs in Duitsland Rothus. Deze naam kwam ook in de omgeving van Berge voor als kleine buurtschap. Het dorp Rustenburg Jan Hollenberg was schoenmaker van beroep en woonde in Rustenburg naast de schilder en glazenmaker Jacob de Bruijn aan de oostkant en Jan Bleij aan de westkant. Ook zijn moeder en stiefvader wonen in een huis in Rustenburg, gelegen oostelijk van de Schermerdijk en westelijk van de chirurgijnswinkel; aan de andere kant van deze win kel hadden ze nog een kapberg. Het dorpje Rustenburg ligt aan de ringvaart van de Heerhugowaard en van de Schermer op ruim één km van Ursem. Voor de droogleg ging van de grote binnenmeren de Schermer en de Heerhugowaard lag van Alkmaar af gerekend het dorpje Rustenburg aan het einde van de Huigendijk, die op vele plaatsen als een smalle dijk dwars door deze uitgestrekte watermassa doorliep en de belangrijkste ver binding vormde tussen Alkmaar en Hoorn. In 1845 woonden hier 145 mensen en stonden er hier 25 huizen. Jan Hollenberg trouwt in 1756 met Magdalena Coordes uit de Schermer. In Rustenburg worden hun vijf kinderen geboren in de pe- 44 riode 1757 tot 1765. Kort daarna moet Jan Hollenberg zijn overle den; in 1767 benoemt zijn moeder Trijntje Jans voogden over zijn minderjarige kinderen. Dat zijn moeder dit doet zou er op kunnen duiden dat op dat moment ook reeds zijn vrouw Magdalena Coordes is overleden. Hun zoon Frederik zal als enige het geslacht Hollenberg voortzetten Vertrek naar Akersloot Frederik Janszoon Hollenberg is veehouder van beroep, trouwt met Guurtje Kap uit Akersloot en gaat na zijn huwelijk met Guurtje wo nen in de Schermer onder de gemeente Akersloot. In 1802 koopt Frederik Hollenberg land in Saskerlei, een stuk land uitlopend in het Alkmaardermeer nu langs het Noord-Hollands kanaal in de gemeente Akersloot. In 1817 koopt Frederik vijftien morgen land in de Schermer nabij de brug over het Noord-Hollands kanaal naar Marken Binnen en in 1820 bovendien een huis op Starting onder Akersloot. Frederik overlijdt in 1823 als een welgesteld man. Uit zijn huwelijk met Guurtje Kap worden vier kinderen geboren. Guurtje overlijdt op de nog jon ge leeftijd van bijna 36 jaar. Frederik hertrouwt met Maartje Bijvoet. Uit dit huwelijk worden eveneens vier kinderen geboren. Van zijn acht kinderen overlijden er vier op jonge leeftijd. De drie zoons Jan, Klaas en Dirk zullen het geslacht Hollenberg voortzetten. De Castricumse tak stamt van zoon Klaas. Hij is geboren in 1790, is veehouder, trouwt met Grietje Kaptein en woont aanvankelijk in Akersloot, vervolgens in Heiloo en daarna in Bergen. Hun zoons Jan, Frederik en Simon zetten het geslacht voort. De tweede zoon Frederik, geboren in 1826, keert terug naar Akersloot, de geboorteplaats van zijn vader; hij is de stamvader van de Castricumse familie Hollenberg en trouwt met Adriana Bruijn. De afstammelingen van Frederik Hollenberg en Adriana Bruijn. Het nageslacht van Frederik Hollenberg en Adriana Bruijn wordt in dit jaarboekje in detail behandeld, omdat de Castricumse tak hiervan deel uitmaakt. Frederik was geboren in 1826, was eerst boerenknecht, later arbeider. Hij woonde op verschillende plaatsen in Akersloot (Lageweg. Notweg. in de Kijfpolder, op de Geest en Sluisbuurt) en is aldaar in 1881 op 54-jarige leeftijd overleden. Uit zijn huwelijk met Adriana Bruijn worden vijftien kinderen geboren, waarvan er negen op nog jonge leeftijd overlijden. De zoons Klaas, Piet en Jan Hollenberg, geboren in resp. 1858,1867 en 1881 zetten het geslacht voort. Klaas Hollenberg wordt vletschipper en komt in verband met het vervoer van schelpen vanaf het Schulpstet over de Schulpvaart naar Akersloot misschien wel dagelijks in Castricum. Klaas trouwt met Mien Schoorl en gaat in Castricum wonen. Het huisje waarin Klaas het laatst woonde is nu nog op het Schulpstet te vinden. Zijn zoons Freek. Jan. Arie, Hans en Pieter hebben gezorgd voor vele na komelingen, die nu voor het overgrote deel in Castricum wonen. Stamboom In het bijgevoegde schema wordt het navolgend uitvoerig behandel de deel van de stamboom van de Castricumse familie Hollenberg weergegeven. Onder de toegevoegde nummers 1 t/m 48 zijn de ge zinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid van het schema zijn alleen de namen van de ouders van de gezinnen opgenomen. N.B. Tenzij anders vermeld in de hierna volgende uitwerking, heb ben de geboorten, huwelijken en overlijden in Castricum plaatsge vonden.

Jaarboek Oud Castricum | 1999 | | pagina 44