De Castricumse familie Hollenberg Al sinds 1981 is het de gewoonte om in het jaarboekje de geschie denis en de stamboom van een Castricumse familie op te nemen. Inmiddels zijn reeds vele bekende Castricumse families uitvoerig be handeld. Verreweg de allergrootste familie is de familie Zonneveld, die over meerdere jaren moet worden verdeeld. In de afgelopen twee jaarboekjes is een gedeelte van deze familie gepubliceerd en het res terende gedeelte zal ook nog wel in twee nog te verschijnen jaar boekjes moeten worden uitgebracht. Voor de afwisseling wordt dit jaar de schijnwerper gezet op de familie Hollenberg. De geschiedenis van de familie Hollenberg Van alle plaatsen in Nederland waar mensen wonen die de naam Hollenberg dragen, is Castricum de plaats met verreweg de meeste 'Hollenbergen'. De familie Hollenberg vindt zijn oorsprong in Duitsland: in verschillende streken van Duitsland komt deze naam voor. Met vele andere Duitsers zijn meerdere Hollenbergen in vroeger eeu wen naar Holland gekomen. Vele Duitsers hadden toen een armoe dig bestaan: de bodemopbrengsten waren gering en de mogelijkhe den om iets bij te verdienen was vooral voor de kleine zelfstandige boeren buitengewoon beperkt. Een aantal mannen was gedwongen om elders betaald werk te vinden en ging naar het naburige Holland. Door zijn ligging aan de zee en met zijn bevaarbare rivieren dreef Holland een levendige handel en had vele koloniën. Hierdoor was er vooral in het westen van ons land een zekere welvaart bereikt die in de 17e en 18e eeuw een groot aantal mensen aantrok uit het in ver houding arme Duitsland. Vele Duitsers deden hier alleen seizoenar beid (maaiers en turfstekers). De meesten waren dagloners en boe renknechten, die tussen het zaaien in het voorjaar en het oogsten in het najaar in Holland verbleven: de wintermaanden brachten zij dan bij hun gezin door. 'Die Hollandgangerei' heeft meerdere eeuwen aangehouden. Een groot aantal Duitsers vestigde zich definitief in Holland; naar schatting is 40% van de inwoners van Noord-Holland van Duitse afkomst. Zo hebben meerdere Hollenbergen zich ook de finitief in Holland gevestigd. Meerdere families Hollenberg in Duitsland De Hollenbergen die uit Duitsland naar Nederland komen, zijn voor namelijk afkomstig uit een streek ten westen van Osnabrück. In de hu welijken. die in de 17e en 18e eeuw vooral in Amsterdam zijn geslo ten met een Hollenberg als bruid of bruidegom, worden als herkomst van deze Hollenbergen de volgende Duitse plaatsen genoemd: Anten. Berge, Bremen, Brochterbeck, Gildehaus, Lengerich, Lienen en Lingen. In Duitse bronnen wordt melding gemaakt van een familie Hollenberg die een familiewapen voert en zijn naam heeft ontleend aan de leefge meenschap 'auf dem Hollenberg' in Holthausen bij Mülheim aan de Ruhr in het voormalige dorp Broich. Deze familie zou daar al sinds 1638 zijn gevestigd. De geschiedenis van de hoeve 'auf dem Hollenberg'. aanvankelijk grafelijk bezit van de Heren van Broich. begint met een acte gedateerd 16 okt. 1500 en eindigt met de verkoop in 1842. Ook was er een hof Schulze-Holmar in Samern in het Graafschap Bentheim, die eerst in 1213 Holenborne. en later Hollenberg. Hoolember en Holmar werd genoemd. In wetenschappelijke Duitse bronnen is de familienaam Hollenberg afge leid van de plaatsnaam Hollenberg. De oudste vermelding als familienaam is uit 1419 van ene Ulr. Hol(l)enberg, knecht uit MiinchenIn vroegere be tekenissen kwamen in Duitsland de woorden Hol. Holle of Hollen (meer voud) voor als moerasnamen. Zo is bekend het moeras (das Moor) 'Hol len' bij Lüneburg en Das Hollen- Moor in Wtirtemberg. Het woord Holle(n) komt los of in samenstellin gen in Duitsland als plaatsnaam veel vuldig voor. Met name Holle (2x). Hollen (4x), Hollenbach (2x). Hol- lenbeck. Hollenbek. Hollenstede en Hollenstedt. Ook komt het gehucht Holenberg (met één 1) voor ten oos ten van de rivier de Weser. noorde lijk van de plaats Holzminden. Verder zijn er vermeldingen te vinden van gehuchtjes Hollenberg en Hollenberg nabij resp. de plaatsen Pegnitz en Em- mendingen. Het wapen van de Duitse tak Hollenberg heeft een blauwe achtergrond met gouden sterren met een vrouwspersoon in een wit gewaad. Fragment van een topografische kaart met de Hollenberg Hügel en beide boerderijen De heer Th. Hollenberg uit Heerhugo- waard ontdekte ongeveer 15 km ten westen van Osnabrück langs de oude Bundesstrasze (nr 65) naar Rheine de 41

Jaarboek Oud Castricum | 1999 | | pagina 41