De ligging van de huizen en de percelen zoals bij de oprichting van het kadaster in 1832 nauwkeu rig werd opgetekend. Het toenmalige gebruik van de percelen tussen de Brakersweg en de Schulpvaart, de grens met de gemeente Limmen en de Alkmaarderstraatweg is aangegeven. derij in 1834 aan veehouder Jan Louter; na diens overlijden komt deze boerderij in 1874 aan zijn dochter Aagje Louter, echtgenote van Jacob Kuijs. Op de andere hoek stond de boerderij van de 27-jarige Jan Kabel (nr. 2); hij woonde hier met zijn vrouw Grietje Kok met twee kinderen uit haar eerdere huwelijk met Pieter Brakenhoff en verder nog twee boerenknechten en een werkmeid. Jan verkoopt deze boerderij in 1874 aan zijn zoon Cornelis Kabel. Op de ernaast gelegen boerderij (nr 3) woonde de 27-jarige Jan Scheerman met zijn vrouw Aaltje Nijman, hun vijf kinderen en de 70-jarige dagloner en weduwnaar Hendrik Kale. In 1867 verkoopt Jan deze boerderij aan zijn zoon Dirk Scheerman. Aan de overkant (nr. 4) woonde de 51-jarige Jan Grippeling en zijn tien jaar oudere echtgenote Geertruij Rammelaar, met een boeren knecht en een werkbode (de 15-jarige Marijtje Mijzen uit Hoorn, die later trouwt met o.a. Pieter Veldt en Jan Schermer, en bij deze fami lies nu nog vele nakomelingen telt). Deze boerderij wordt in 1887 door de erven van Jan Grippeling verkocht aan Jan Schermer. Voorbij de knik in de Brakersweg stond een boerderij die in tweeën werd bewoond (nr 5). Hier woonde het gezin van de 65-jarige Jan Nijman, zijn 16 jaar jongere tweede vrouw Pleuntje Enke met zijn drie kinderen (17, Men 6 jaar), en het nog jonge gezin van de 26-ja- rige dagloner Cornelis IJpelaan, Antje Leegwater met drie nog zeer jonge kinderen. In 1856 verkoopt Klaas, zoon van Jan Nijman, de boerderij aan Gerrit de Graaf. In de volgende boerderij (nr 6) woonde de 40-jarige Jacob Brakenhoff; hij woonde hier met zijn tweede vrouw Neeltje Kuijs en hun 11 kinderen, een boerenknecht en een werkbode. Bij de boedelscheiding in 1860 komt de boerderij aan zijn zoon, ook Jacob Brakenhoff geheten. In de laatste boerderij aan de Brakersweg (nr 7) woonde de 55-jarige Jacob de Graaf met zijn 38- jarige vrouw Guurtje Bloothoofd, hun zeven kin deren en de 18-jarige Antje Castricum; bij Antje is bij de volkstelling geen beroep aangegeven en dat is uitzonderlijk, want bij de meisjes, die bij een ander gezin inwoonden, vinden we al vanaf 13-jarige leeftijd, be roepen als werkmeid, werkbode en dienstmeid. Jacob de Graaf was huurder van deze boerenplaats. De eigenaren verkopen dit bezit in 1851 aan Gerrit Brakenhoff. De overige huizen of boerderijen in de woonbuurt 'Noorde Ent' ston- Bij de oude boerderij van Jan Schermer aan de Brakersweg nr 52 (is op het kaartje van 1832 nr 4). Rond 1930 verrees op deze plaats huis en boerderij van Lou Schermer. Dit kaartje geeft de situatie omstreeks 1940. in de tekst wordt naar deze huisnummers ver wezen bij de ver melding van de ver schillende huizen en bewoners. 34

Jaarboek Oud Castricum | 1999 | | pagina 34