De Brakersweg en zijn bewoners In de afgelopen jaren is in het jaarboekje telkens een artikel gewijd aan een of meerdere straten, hun geschiedenis en hun bewoners rond 1940. Aansluitend op het Schulpstet in het vorige jaarboekje is nu de Brakersweg aan de beurt.. Het tracé van de nu zo geheten Brakersweg is al zeer oud en stamt uit de middeleeuwen. De weg dankt zijn aanleg aan de waterkeren- de functie die hij had. In de middeleeuwen was er in onze omgeving voortdurend sprake van wateroverlast. Door het opwerpen van dijk jes heeft men meer en meer de strijd tegen het water aangebonden. Van wat ons nu bekend is, zou het eerste dijkje 'de Zanddijk' zijn tussen Noord Bakkum en Limmen en zijn aangelegd in de 2e helft van de 11 eeuw. Volgens een studie door Westenberg over de dijk- geschiedenis in Kennemerland is de zogeheten Brakersdijk omstreeks 1250 opgeworpen. In die tijd werden er twee dijkjes aangelegd van af de Noordeindergeest. Deze geest was een hoger gelegen zandrug die was gelegen tussen de Stetweg/Brakersweg en de Tweede Groenelaan. Het eerste dijkje liep van noord naar zuid en verbond de Noordeindergeest met de geest Heemstede, gelegen even ten noor den van de gemeentegrens met Heemskerk. Dit dijkje volgde vanuit het noorden het tracé van de Kooiweg en ging bij de Alkmaarder- straatweg over in de Molendijk (Bogaardsdijk) en de Kerkedijk naar de geest Heemstede. Het tweede dijkje 'de Brakersdijk' vormde de verbinding van de Noordeindergeest met een dijkje onder Uitgeest. Dit laatstgenoem de dijkje zou omstreeks 1235 aangelegd zijn, beschermde gedeelte lijk de Limmerkoog en volgde het tracé van de nu nog bestaande lan delijke verbindingsweg (de Uitgeesterweg) van Limmen naar Uitgeest. Het laatste gedeelte van de Brakersdijk, die na een bocht naar het oosten liep op de scheiding van de gemeentegrens van Limmen en Castricum, werd het Koogdijkje genoemd. Op een topografische kaart zijn de dijken in Castricum weergege ven. Het verloop van de Brakersdijk vanaf het Schulpstet naar de Limmerkoog is duidelijk te zien. De bewoners van de woonbuurt 'Noorde Pint' in 1830 Volgens de volkstelling, die hier in 1830 is gehouden, stonden in Castricum 116 huizen en in Bakkum 18 huizen. De huizen waren doorgenummerd en in de zo vermelde wijk 'Noorde Ent' stonden 16 huizen met de nummers 43 t/m 58. (zie hierover ook het artikel in het 20e jaarboekje: De samenstelling van de Castricumse bevolking in 1830). Deze huizen staan voor het merendeel op de Brakersweg, te beginnen bij de afslag van de Kooiweg en gaande in oostelijke richting. Tussen de woonbuurt 'Schulpstet' tot en met het 'Lange Pannenhuis' en het in tweeën bewoonde huis van Jacob Zonneveld en Teunis van den Bos (zie 21 jaarboekje, blz. 25, nr. 10 en 11ston den er langs de Brakersweg tot aan de boerderij van Gerrit Duinmeijer geen huizen. De 34-jarige Gerrit Duinmeijer woonde op de hoek Kooiweg-Brakersweg (zie kaartje) met zijn vrouw Antje Bruijn, hun 4 kinderen en de werkmeid Antje Lugting. Gerrit verkoopt deze boer- Op een detail van een kaart uit 1825 zien we dat de Noordenderweg toen hetzelfde verloop had als de huidige Brakersweg en dat bij de scherpe bocht er een voetpad rechtdoor liep in de richting van de AlkmaarderstraatwegDe Tweede Groenelaan liep nog een kort stukje door na de Kooiweg en sloot aan op de Noordenderweg na de tweede bocht. 33

Jaarboek Oud Castricum | 1999 | | pagina 33