volking. Het verhaal gaat dat het personeel s dit ooit fraaie monument met stuiversdub- beitjes en kwartjes heeft bekostigd. 1 Er is een bijzonder graf dat links van de in- l z gang te vinden is en dat uit twee stenen be- d staat. Het is het graf van Gerrit en Henk L Koeman, zonen van een verpleger, die in b de huizen van Duin en Bosch (nu gelegen aan de Van Duurenlaan) woonde. Gerrit b overleed in 1928 na een ernstige infectie- v ziekteZijn broer Henk kwam op tragische Ir wijze om het leven door een ongeval in het ja stukje duin tegenover het huis van zijn ou- u ders, om precies te zijn op de plaats waar b zich nu de tuin van Professor Winklerlaan gi 7 bevindt. Het was in 1930, Henk was 13 B jaar oud. Het was herfstvakantie en met ui vrienden had hij een hut gebouwd, een die- g< pe kuil gegraven en deze afgedekt met boomstammetjes, takken en bladeren. Een onzichtbare hut, dat was de bedoeling. Op een gegeven moment toen Henk alleen in de hut was, stortte deze in. De andere jon gens konden met hun blote handen weinig beginnen en renden naar Henks huis om hulp te halen, maar helaas duurde dit te lang. Na enige tijd werd de jongen leven loos uit het zand gehaald. Het laatste personeelslid dat hier. in 1953, een rustplaats kreeg, was de heer W.E. van Keeken, destijds administrateur van het ziekenhuis en een bekende man in Bakkum vanwege zijn grote verdienste voor de ten nissport. Hij was mede oprichter van de Bakkumse tennisclub die ooit in Duin en Bosch van start is gegaan. De tennisbaan lag links aan het einde van de Beukenlaan op de plaats waar nu Westlinge D te vin den is. Van Keeken beijverde zich als be stuurslid van de landelijke tennisbond voor het beoefenen van de tennissport door de jeugd. Het jaarlijks georganiseerde inter nationale jeugdtoernooi aan de Vinkebaan draagt daarom terecht zijn naam. Het anatomie gebouw in de huidige situatie. Het anatomie gebouw in de beginjaren van Duin en Bosch. ganger en de dragers waren bij een begrafenis verplicht in het zwart gekleed te gaan. Deze kleding werd door het ziekenhuis verstrekt. Bij begrafenissen in de Ie klasse werd voor elk lijk één afzonderlijk graf gemaakt. In de 2e en de 3e klasse was één graf voor drie overle denen bestemd. Als er van de overleden verpleegden geen nabe staanden waren of de familie geen grafsteen kon bekostigen, droeg het ziekenhuis zorg voor het plaatsen van een zwart houten kruis. De graven Een schilderij met de begraafplaats vol in beeld en gedateerd 20 mei 1920 is te bewonderen in het museum 'Het Oude Huys'. Het geeft, gelet op de gedetailleerde wijze van schilderen, een betrouwbaar beeld van hoe het er toen, in 1920, uit zag. Er zijn 15 houten kruizen te zien. In de 3e klasse zijn 29 grafmonumenten geschilderd. In de le en 2e klasse afdeling zijn 9 graven te onderscheiden. Dominant aan wezig is de grafzuil van de eerste directeur, dr. J.W. Jacobi. Het is een granieten obelisk omgeven door een fraai gesmeed hekwerk. Jacobi genoot veel respect en waardering onder de ziekenhuisbe- En dan is er nog die kleine, ooit witte graf steen met als opschrift: 'Hier rust onze lieveling Jan Blei. Geboren 10 Juli 1931Overleden 24 Juli 1936'. Ook het verhaal rond de dood van Jan Blei zorgde voor heftige emoties. Zijn vader was eveneens verpleger in Duin en Bosch. Wat gebeurde er precies? De jongen was aan het spelen op 'het duintje', het deel van het dorp tussen de Van der Mijleweg en de grens van het ziekenhuis. Andere kinderen lie ten er vliegers op. Op 'het duintje' stonden houten radio-antennep- alen, waarop zich op de bovenkant een zinken kapje bevond, om in wateren tegen te gaan. Op een nooit meer te achterhalen wijze is één van die palen plotseling omgevallen en trof het hoofd van het spe lende kind. Hij was op slag dood. De functie wordt opgeheven Op 20 mei 1960 vond de laatste begrafenis plaats. Het was een man van 66 jaar die in 1929 was opgenomen en dus 31 jaar in Duin en Bosch had gewoond. In 1963 werd het formele besluit genomen de begraafplaats definitief te sluiten. De vroegere wet op de lijkbezor ging schreef voor dat een niet meer gebruikte begraafplaats tenmin- 30

Jaarboek Oud Castricum | 1999 | | pagina 30